Sony 2013 Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde geri sayım başladı

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen ve 2007 yılından bu yana Sony sponsorluğunda sürdürülen, yılın en önemli fotoğraf etkinliği Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2013 yarışması için geri sayım başladı.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2013’te profesyonel kategorilere başvurular 9 Ocak 2013, Türkiye’ye özel yarışmanın da dahil olduğu diğer tüm yarışmalara başvurular ise 4 Ocak 2013 tarihlerinde sona eriyor. Ödül kazanan fotoğrafçıların örnek çalışmaları ile 2013 ödüllerine katılan çalışmalar yayımlanmak üzere temin edilebiliyor.

Tüm dünyadan profesyonel ve amatör fotoğrafçıların bu yıl içinde çektikleri en iyi fotoğrafları seçerek yarışmaya sunmak için sadece bir ayı kaldı. Profesyonel fotoğrafçılar, büyük bir gıpta ile bakılan L’Iris d’Or/2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı unvanı ve 25.000 ABD doları tutarındaki ödül için rekabet edecek. Amatör fotoğrafçılar ise 2013 Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanı ve 5.000 ABD doları tutarındaki ödül için kıyasıya bir rekabete tutuşacak. Ödüller çerçevesinde yer alacak tüm kategorilerin kazananları, Sony’den en son model dijital görüntüleme ekipmanına da kavuşacak.

Yarışmada yer alan çok sayıdaki kategoride gerek kazanan gerekse finale kalan fotoğrafçılar, ödüller sayesinde dünya çapında adlarını duyurarak tanınma fırsatını yakalayacak.

TÜRKİYE’YE ÖZEL YARIŞMA İÇİN ÖZEL JÜRİ

Dünya çapındaki yarışmanın Açık Kategori’sine Türkiye’den katılan, fotoğrafçıların eserleri, Türkiye’ye özel yarışma kapsamında değerlendiriliyor. Yarışmanın ilk kez düzenlenecek Türkiye ayağı için özel bir jüri oluşturuldu. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Türkiye Jürisi’nde, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Dünya Fotoğraf Organizasyonun Direktörü Astrid Merget, İFSAK İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman, EFIAP Cemil Ağacıkoğlu ve Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard de Barbanson yer alıyor.

BİRİNCİ LONDRA’YA GİDİYOR, SONY NEX KAZANIYOR VE FOTOĞRAFINI DÜNYA GÖRÜYOR

Türkiye’ye özel oluşturulan jüri, Türkiye’deki fotoğrafçılar tarafından gönderilen fotoğraflar arasından birinciyi seçiyor. Yarışmanın Türkiye birincisi, hem Londra’da gerçekleştirilecek 2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ödül törenine katılıyor hem Sony NEX-5R fotoğraf makinesi kazanıyor. Ayrıca kazananın fotoğrafı, Londra’daki Dünya Fotoğraf sergisinde sergileniyor ve bu sayede fotoğrafını tüm dünya görüyor.

FIRSATLARI AYAĞINIZA GETİREN ORGANİZASYON

2012 kategori kazananları Britanyalı fotoğrafçılar Palmet + Pawel şöyle konuştu: “Ödüller, çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olduğu gibi, birçok kapıyı açarak başka türlü, belki de hiç yakalayamayacağınız türden, fırsatlardan da yararlanmanıza imkan veriyor. Profesyonel Spor kategorisini kazanmak sadece daha geniş bir çevrede tanınmamızı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda Sao Paulo Geceleri projemiz için ihtiyaç duyduğumuz maddi kaynağı bulmamızın da önünü açtı. Projenin ilk bölümünün çekimlerini, çalışmalarımız konusunda konuşma yapmak üzere Sony Brezilya tarafından şehre davet edildiğimiz sırada gerçekleştirdik.”

YARIŞMAYI KAZANANLARA VERİLEN DESTEK ÇOK KIYMETLİ

2012 Profesyonel Portre kategorisinde birinciliği kazanan Arjantinli fotoğrafçı Irina Werning ise Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından yarışmayı kazanan isimlere sağlanan desteği “çok kıymetli” olarak niteliyor. Bu yıl düzenlenen yarışmada ödül kazanmasının ardından, Werning, Sony Latin Amerika ve WPO’nun katkılarıyla Kasım 2012 boyunca beş ülkeyi içine alan bir Latin Amerika turu yaptı. Çektiği fotoğrafların yer aldığı bir serginin yanı sıra ustalık sınıfları da düzenleyen Werning, aynı zamanda bu beş ülkenin her birinde, “Geleceğe Dönüş” başlıklı serisi için yeni fotoğraflar çekme fırsatını da yakaladı.

FİNALİSTLERİN VE ÖDÜL KAZANANLARIN FOTOĞRAFLARI SOMERSET HOUSE’DA SERGİLENECEK

2013 yılında ödül kazanan ve finale kalan tüm fotoğrafçıların çalışmaları Londra’nın tarihi mekanlarından Somerset House’da Nisan – Mayıs 2013 tarihlerinde sergilenecek. Çalışmalara aynı zamanda WPO web sitesinde de yer verilirken, finale kalan fotoğrafçıların çalışmalarından bir seçki de yıllık ciltli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabında yayımlanacak.

AMATÖRLER 4 OCAK’I, PROFESYONELLER 9 OCAK’I UNUTMAYIN

Amatörler ve meraklılar için düzenlenen on Açık kategorideki katılımlar için son başvuru süresi 4 Ocak 2013 tarihinde sona eriyor. Profesyonel fotoğrafçılar için düzenlenen 15 kategorinin yer aldığı Profesyonel yarışmada ise son başvuru tarihi 9 Ocak 2013 olarak belirlendi. Tüm katılımların www.worldphoto.org üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebileceği yarışmada finale kalanlar 5 Şubat 2013 tarihinde açıklanacak.

Profesyonel yarışmanın kazananlarını belirleyecek olan 2013 Onursal Jürisi’nin başkanlığını ABD’nin önde gelen ajans yöneticileri arasında yer alan ve yakınlarda Magnum Vakfı Direktörlüğü görevine getirilen Catherine Chermayeff yapıyor. Panelde, aralarında seyahat fotoğrafçısı Macduff Everton, Guardian Gazetesi fotoğraf editörü Fiona Shields, Magnum fotoğrafçısı Chien-Chi Chang ve Moskova Fotoğraf Evi’nden Olga Sviblova’nın da bulunduğu Dünya Fotoğraf Akademisi’nden birçok fotoğrafçılık profesyoneli yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir