Tarihî caddeye yeni bir taç mücevheri

Tarihi bir binada yer alan Demirören Alışveriş Merkezi İstanbul, Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’ne oldukça etkin ve göz kamaştırıcı bir değer katıyor.

Demirören Gayrimenkul Proje ve Yönetimi tarafından gerçekleştirilen Demirören AVM, klasik ve modern çizgileri bir araya getiren mimarisi ile İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda her zevke uygun hizmet vermeyi hedefliyor.

Muhteşem kompleks, İstiklal Caddesi’nin her iki tarafında dizilmiş tarihi binalara eşlik eden 41 mağazası ile on dokuz bin metrekarelik kapalı alanda yer alıyor. İstiklal Caddesi şehrin, belki tüm Türkiye’nin en ünlü ve en sosyetik yaya caddesi. İstiklal hemen hemen 3 milyon turisti ve her gün Beyoğlu ilçesine gelen yerlileri, bar, café, restaurant ve 2 kilometre uzanan parkeli yolda kaliteli mağazalarıyla gece ve gündüz adeta bir yaşam ve enerji çekim merkezi. Türkiye’nin büyük holdinglerinden, Demirören Grubu İstiklal üzerindeki tarihi Cercle D’Orient binasını 19.000 m2 alışveriş  merkezi haline dönüştürmeye karar verdiğinde, mimari aydınlatmasının gerçekten çok özel bir şey olmak zorunda olduğu açıktı. Bu işi en iyi Philips Türkiye yapabilirdi.

İstiklal Caddesi zaten canlı, pırıl pırıl bir cadde ve Demirören Alışveriş Merkezi bunu artırmak için planlandı. Klasik tarzda tasarlanmış bina çok sayıda yemek tesisi, bir sinema kompleksi ve Türkiye’nin ilk Virgin Megastore ile 41 modern mağazayı sunmak için yenilenmiş oldu. Müşteri Beyoğlu’nun kesintisiz enerjisini yansıtacak modern ve dinamik bir aydınlatma çözümü istiyor. Sokakta diğer binalar ile mimari bakımdan uyumlu ama aynı zamanda Cercle D’Orient’in yüzünü kalabalığa hissetirecek yapıda olmalı. Kısacası, aydınlatma etkileyici ve göz alıcı ve aynı zamanda binanın kendi klasik görünümüyle ve çevresiyle uyum olması gerekiyor.

Tarihi binaya zarar vermemek için büyük bir dikkatle kurulmuş armatürlerin yerini alması gerekir. Philips Aydınlatma müşterilerinin isteklerini karşılamak için geniş bir yelpazede, estetik hoş aydınlatma senaryoları sağlayacak dinamik bir aydınlatma çözümü tasarladı. Ayrıca biz tarihi binanın dokusuna zarar vermemek için montajda özel aparatlar kullandık ve farkettirmeden cepheye uyumu başarmaya çalıştık.

Giriş sütunları, balkon korkulukları ve aynı mimari yapıdaki diğer cephe elemanları görünümü canlandırmak ve daha gösterişli yapmak için RGB ColorGraze ürünleri ile dikey olarak aydınlatıldı. Bu etkiyi tamamlamak için bir taç gibi aydınlatarak, RGB şerit LED ürünleri çatı ön kısmına yerleştirildi. IColor Flex LMX Işık Sistemi tüm LED lambalarını çeker ve cadde boyunca yürüyen insanlara şaşırtıcı derecede farklı atmosferler ve ambiyanslar sunarak sürekli değişen senaryolar üretmek için zengin renk ve parlaklık sağlar. Ve Philips Aydınlatma proje yönetimini ve yerel ortağı YUTEK ile yürütülen montaj ve her şeyi tam müşterinin isteğine uygun şekilde yapmayı başardı.

Demirören Alışveriş Merkezi Mart 2011 yılında açıldığında hemen İstiklal Caddesi’nin en güzel yerlerinden biri oldu. Geceleri ziyaretçilere büyüleyici bir görsel deneyim sunan ürünler, küçük boyutu sayesinde gün boyunca mimari özelliğini asla eksiltmez. Bu, YUTEK hızlı, kolay ve etkin maliyetle onların kurulum açısından özel gereksinimleri eksikliğini çözdü. Demirören Grubu en yüksek performans ve operasyonel maliyet verimliliği ile onların desteği sayesinde garanti altında. Bu garanti, hem düzenli önleyici bakım seanslarını hem de kolaylıkla küçük tamiratları yapabilecek ve sistemi en son ve kolay erişilebilecek yazılımla tamamen güncel tutacak personelin eğitimini kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir