Tezer Öner: “Turizm umudunu kaybetmez”

Öyle bir sektör ki bence muhteşem. Biz de öyle şanslı bir ülkeyiz ki yaz, kış, kültür, gastronomi, kongre ve spor turizmi için her türlü altyapıya, doğal ve tarihsel değerlere, sosyo-kültürel yapıya sahibiz. Keşke bunun değerini biraz daha fazla bilebilsek!..

Öyle bir ülke düşünün ki, coğrafi konumu bir yana her açıdan bu kadar şanslı olsun. Öyle bir ülke ki her köşesinden tarih ve kültür fışkırsın. Deniz ve güneş en güzel, en mavi, en doğal şekilde parlasın. Her spora imkân sağlasın. Dağları, ovaları, denizleri verimlilik ve nimet dolu olsun…

İşte bu ülkede ne kadar siyasal sıkıntı ne kadar ekonomik sıkıntı ne kadar gerilim olsa bile yatırımlar durmuyor. Artarak devam ediyor. Katlanarak çoğalıyor. Çünkü hala o kadar potansiyelimiz var ki artık sektör doydu diyemiyoruz.

Bu sene de rakamlar bize bunu söylüyor. 2022’de 110 yeni otel hizmete girmişken bu yıl 67’si 5 yıldızlı toplam 65 bin yatak kapasiteli 148 yeni otel hizmete girecek. 2022 yılında 130 komple yeni, 120 yenileme yatırımını amaçlayan toplam 250 proje için teşvik belgesi alınmıştı. Ekonomi gazetesinin haberine göre uluslararası alandaki gelişmelerin oluşturduğu avantajla 2022 yılının turizmde iyi geçmesi ve pandeminin etkisini yitirmesiyle yeni tesis yatırımları ve yapımı tamamlanan tesislerin hizmete açılması hızlandı. Geride kalan 2022 yılında 130 komple yeni 120 de yenileme yatırımı amaçlayan toplam 250 proje için teşvik belgesi alınmışken, bu yıl da daha önce yapımına başlanan tesislerden Türkiye’nin 41 ilinde toplam 65 bin yatak kapasiteli 148 yeni otel hizmete girecek.

Dünya genelinde de bu yıl 1.549’u Çin’de olmak üzere toplam 2.856 yeni konaklama tesisi hizmete sokulacak. Türkiye’de hizmete açılacak tesislerin 67’si 5 yıldız, 40’ı 4 yıldız, 25’i 3 yıldız, 16’sı ise butik otel kategorisinde.

Böyle bir ülkeye sahibiz işte… Taşı toprağı altın derlerdi İstanbul için zamanında aslında bu lafın doğrusu Türkiye’nin taşı toprağı altın olmalı bence… Bunun değerini bilmek lazım. Bu sebeple de turizm değerlerimizi, özellikle doğal ve tarihsel güzelliklerimizi korumamız lazım.

Turizm bize en temiz ve en yüksek karlılıkla gelir getirir. Hiçbir sektörde bu oranda karlılık bulamazsınız. Bu kadar temiz bir gelir elde edemezsiniz. Temizlikten kastımız şu; yani atığı, üretim sıkıntıları, hammadde ihtiyacı olmayan bir sektör. Birtakım ürünleri yakmadan, havayı ve suyu kirletmeden, atıkları sanayiye oranla devede kulak olan bir sektör.

Bu sebeple şimdiden uyarmayı görev bilerek yetkililere ve yatırımcılara hatırlatmak istiyorum. Lütfen bölgesel yangın tedbirlerimizi de, yatırımlar ve yenilemeler için çevre kirliliği önlemlerimizi de, deniz, dağ, milli park ve ormanlarımızın korunmasıyla alakalı önlemlerimizi de, turizm sektörüne yan dallardan hizmet sağlayan taksicilik, yeme-içme, eğlence sektörü gibi alanlarda çalışanların eğitimi, kalitesi ve denetiminin de titizlikle sağlanmasına yönelik tedbirlerin de alınmasını sağlamalıyız.

Turizm bütünsel bir konudur. Bir yerden kurarken diğer yandan bozamazsınız. Bir kesimi üst düzey eğitirken diğer kesimleri bilgisiz bırakamazsınız. Çünkü turist serbest olarak gezen ve kendi yargılarıyla sizi değerlendiren bir gelir kaynağı. Onunla iyi geçinmek ve onu etkilemek zorundasınız.

Bu güzel yatırım haberlerini de vesile ederek turizm sektöründe toplam kalite yönetimi uygulayarak gelişim sağlanmasını umut ediyorum. Hiçbir zaman hiçbir şey için geç değildir. Bir başlangıca ihtiyacımız varsa o gün hemen bu gündür. Yatırımlarımızın sağlıklı ve doğayla barışık olması dileğiyle. Umut vaat eden bir 2023 dilerim.

#tezeröner #istanbul #türkiye #turizm #2023 #yatırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir