Meze-balıkta ‘kalburüstü’ deneyim: Kalbur Balık

Haber: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Ümit Başer Alkaç

Sanmayın ki klasik bir balık lokantası! Meze-balıkseverler iyi bilir, Çankaya Or-An sitesinde öyle bir şef restoranı var ki, dillere destan! 1990 yılından beri Mehmet Tekmen’in kurucu şefliğinde hizmet veren Kalbur Balık, mütevazı atmosferi ve servis sırasında birbiri ardınca sıraladığı değişik meze ve balıklarıyla çoktan müdavimlerini oluşturmuş bile. Adı da boşuna “Kalbur” değil! Bakanından bürokratına, asker erkanından sanatçısına kalburüstü isimlerin mesken tuttuğu bir yer. Toplasanız 12 masalı ama açıldığından bu yana Türkiye’nin En İyi 10 lokantasından biri kabul ediliyor…

Mehmet Tekmen: “30 yıldır kapalı gişeyiz”

12.00- 22.00 saatleri arasında hizmet veren Kalbur Balık, kırmızı çizgileri olan bir işletme. Misal, Bingöllü kurucu şef Mehmet Tekmen’in sofrasında bir meze bitmeden aynı mezeyi ikinci kez isteyemiyorsunuz. Yüzlerce mezeyi kendi reçeteleriyle yorumlayan Tekmen, “Yalnız Ankara’da ve Türkiye’de değil, belki yeryüzünde ilk kez yaptığımız mezeler var. Bunlar kimsenin aklına gelmeyecek mezeler. Çok ilgi çekiyor tabii. Kulaktan kulağa yayılıyor. o yüzden de 30 yıldır kapalı gişeyiz. Hiçbir akşam tek bir sandalyemiz boş kalmaz”. diye konuşuyor.

Bu arada, rezervasyonsuz müşteri kabul etmeyen Kalbur Balık’a cebinizde nakitle gitmenizi tavsiye ediyorum, nitekim kredi kartıyla yemek yeme olasılığınız yok, benden söylemesi!

Yeryüzünde olmayan mezeler…

Geliyorum, Kalbur’u “kalburüstü” kılan menülerine… Mekanın atıştırmalık menüsü, yemeğe iyi bir başlangıç için oldukça iddialı! Kurucu şef, somonu öyle bilindik sunumlarla tabaklamıyor. Somonseverler için sarmasından tutun kuşkonmazlısına, marine edilmişinden pastırmalısına kadar farklı çeşitlerde servise çıkarıyor. Radika, Patlıcan Ezme, Balık Ezme, Ahtapot Salata, Mançi, Çiroz, Midye Dolma’yı da eklemek gerek.

Soğuk başlangıçların yanı sıra ara sıcaklar da tadılmaya değer. İster Pastırmalı Fava ister Kadayıflı Karides, sıcak sıcak, bu kış günlerinde içinizi ısıtacak! Devamında sıcak atıştırmalıklarda; Karides Köfte, Karides Börek, Kapiya Biberli Karides, Somonlu Dürüm, Balık Mantı, Kalamar Dolma, Subye Yumurtası, Enginar Izgara, Kokoreç, Deniz Ürünleri Kokteyli sizin için seçtiklerim. Tekmen’in hünerli mutfağından Peynirli Karides’i de özellikle tavsiye ediyorum. Tekmen, peynirde Tahsildaroğlu imzasını tercih etmiş ki bu seçimiyle Peynirli Karides bambaşka bir lezzet seviyesine ulaşmış. Kalite ve güvenden ödün vermediği için Tahsildaroğlu’nu tercih ettiğini söyleyen Tekmen; markanın geçen sene itibariyle şeflere özel sunduğu Gurme ürünleri de tariflerinde denemeyi planlıyor. Misafirlerinin sağlığını da önemseyen bir restoran olduklarından, fonksiyonel tıbba uygun üretilen Tahsildaroğlu’nun Gurme Ezine ve Gurme Shiffa ürünleri Tekme’nin hünerli ellerinde şifalı tariflere dönüşecek.

Sanırsınız denize sıfır!

Menüsünde mevsimsellik, tazelik ve sürdürülebilirliği öne çıkaran mekanda mevsimsel ürünler de fazlaca talep görüyor. Kavunlu Peynir, Karnıyarık, Şevket-i Bostan, Sübyeli Çorba, Palamut Pilaki, Soslu Hamsi, Deniz Börülceli’yi tattığınızda o tazeliği damaklarınızda layıkıyla hissedeceksiniz.

Ya ana yemek? Denizi olmayan bir şehirde, taze balığa ulaşmak zor olsa da, Mehmet Şef, balığı farklı şekillerde yorumlayarak bu dezavantaja da bir çözüm bulmuş. Tekmen, dört mevsim balıklarını öyle bir servis ediyor ki, sanırsınız denize sıfır bir restoranda balıkla bütünleşiyorsunuz. Dil Dolma, Levrek Sarma, Çinekop Şişi, Yaprak Çinekop, Buharda Balık Çeşitleri, Güveçte Tekir ve Hamsi, Beğendili Fener sadece birkaçı…

Peki ya damakta kalan son tat desem? Kalbur’daki hangi lezzetler balığı tatlı ile tamamlamak için doğru bir tercih olur? Dondurmalı Kabak, mevsiminde Bakla Helvası ve Enginar Tatlısı mekanın yine kalburüstü tatlılarının başında geliyor. Denemeden çıkmayın.

#kalburbalık #kalbur #mehmettekmen #şefrestoran #ankara #balık #meze #mezebalık #restoran #gastronomi #gastronomiturizmi #tahsildaroğlu #peynir

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir