Tunç Batum uyardı: Turizm, faiz-kur algısından bir an önce çıkmalı!

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen rekor döviz artışlarının bilançolara bakıldığında turizm sektörünü etkilemediğini öne süren Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, buna rağmen Türkiye’nin ‘ucuz ülke’ olarak algılanmasının önüne geçilmesini ve faiz – kur sarmalından mutlaka çıkılması gerektiğini ifade etti.

Yılbaşından bu yana Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybı yüzde 18,5’e ulaştı. Bu kayıptan Türkiye’deki her sektör nasibini almış olsa da bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm sektörü için ilk bakışta bu değer kaybı olumlu olarak algılanıyor. Bunun sebebi ise hem sektörde gelirin kur artışıyla doğru oranda yükselmesi hem de genel olarak Türkiye’ye gelen turist sayısı incelendiğinde yüzde 60’ının euro, yüzde 40’ının da dolar kullananlar olması yönünde ortaya çıkıyor. Artı olarak maliyetlerin de Türk Lirası cinsinden olduğu göz önüne alındığında, TL’nin değer kaybı turizm sektörünü etkilemiyor gibi bir algı söz konusu oluyor.

“Ucuz ülke algısı kuvvetleniyor”

Bu bağlamda bakıldığında bilançolara baktığınızda her şeyin tozpembe olarak gözüktüğünü ifade eden Tunç Batum, döviz kurlarındaki artış enflasyonu körüklediğini ve faizi artırdığını belirterek, “Turizm yatırımcısının borcu veya borçlanması daha maliyetli hale geliyor. Reel faizler ve enflasyon oranında her yıl işiniz büyümeli ki bu negatif etkiyi sıfırlayabilesiniz. Bunu da kur artışından ummak yatırımcıyı çok yanlış bir sarmalın içine sürükler. Diğer bir konu da ucuz ülke algınızın kuvvetlenmesi. Her krizde veya paranın değer kaybında kişi başı elde ettiğimiz döviz girdisi düşüyor. Turizm iyiye gidiyor evet ancak bu faiz – kur sarmalından mutlaka çıkılmalı.” diye konuştu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir