Anasayfa » Genel » 7 STK turizmde politika, plan ve strateji geliştirmek için birleşti

7 STK turizmde politika, plan ve strateji geliştirmek için birleşti

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye turizminin politika, plan ve stratejisini belirleyecek yepyeni bir platform hayata geçti. İlk adımda 7 kuruluşun iş birliğiyle sektöre kazandırılan Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi-TURSAM, turizmin süregelen sıkıntılarından büyük veri ve envanter eksikliklerine tek çatı altında çözüm arayacak…

Seyahat ve turizm endüstrisinin önde gelen kuruluşları bu sabah bir araya gelerek Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi-TURSAM oluşturmak için iş birliği protokolü imzaladı.

Çevrimiçi gerçekleşen tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya,Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat Tural, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı Mehmet Nane, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer ve Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna katıldı.


Başlangıç olarak turizm sektörünü temsilen 7 kuruluşun iş birliği ile oluşturulan TURSAM’ın gerektiğinde ilgili kuruluşların da ortak yapıya dahil edilerek yoluna devam edeceğinin bilgisini paylaşan Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna yaptığı sunumda platformun, sektörün ihtiyaç duyduğu rakip ülke analizleri, istatistiki bilgiler, strateji çalışmaları, akademik araştırmalar ve yıllık turizm raporunun hazırlanması gibi çalışmalar doğrultusunda hayata geçtiğini söyledi.

Firuz Bağlıkaya: “Birlikten güç doğar” 

Pandemi kriziyle beraber turizmdeki küresel yarışın yeniden başladığı bir döneme girildiğini, bu yarıştan değişen şartların doğru biçimde analiz edilerek ve çağın gereklerine uygun turizm stratejileri geliştirilerek öne çıkılabileceğinin altını çizen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bu kriz ve keskin rekabet döneminde en ufak bir hata yapma lüksümüz yok. ‘Birlikten güç doğar’ atasözümüzün anlamındaki güç kendini hatırlatıyor. Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi’ni, bu gerçeklerden hareketle ülkemizde turizm sektörüne yönelik uygulanacak politika, plan ve girişimlere sektörün ihtiyaçları doğrultusunda destek olmak amacıyla hayata geçiriyoruz.” dedi.

Bağlıkaya, “TURSAM’ın turizm sektörüne ilişkin tüm verilerin, sektör ve akademi iş birliğiyle doğru ve şeffaf biçimde derlenerek analizlerinin yapılmasını, elde edilen veriler ışığında turizmin tüm bileşenlerine yönelik stratejilerin geliştirilmesi sağlayacak. Bu çatı altında gerçekleştirilecek olan tüm çalışmalar, periyodik olarak kamuoyu ve turizm sektörü paydaşlarımızla da paylaşılacak.” diye konuştu.

“Sektör ile akademik camia arasında köprü oluşturacak” 

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya konuşmasının devamında TURSAM’ın kısa, orta ve uzun vadeli turizm hedeflerinin belirlenmesi noktasında devlet politikalarına katkı sunmanın yanında turizm sektör bileşenleri ile akademik camia arasında, köprü niteliğinde bir yapı oluşturarak sektörün ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalara kapı aralayacağına inandıklarını da belirterek, platformun yeni turizm ürünleri geliştirilmesi konusunda sektöre yön göstermesini beklediklerini kaydetti.

Sururi Çorabatır: “Araştırma ve raporları tek çatıda topladık” 

TÜROFED Başkanı Sururi ÇORABATIR ise, platformun kuruluşuyla Türk turizmi açısından bir ilke tanıklık ettiklerini belirterek, “Turizmimizin her alanında çalışanların ihtiyaçları olan ve bugüne kadar çeşitli sivil toplum örgütlerinin kendi anlayışlarına ve taleplerine göre gerçekleştirmeye çalıştıkları araştırmaları, raporları tek bir çatı altına almayı başardık.
İlk defa sektörün bileşenleri güçlerini ve azimlerini ortaya koyarak bunu başardık. Bugüne kadar hep konuşup da gerçekleştiremediğimiz turizm eğitimi veren akademi dünyası ile turizm sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini bir çatı altında buluşturduk. Güçlerimizi birleştirip sektörün bu alandaki eksikliğini gidermek amacıyla tüm gücümüzle çalışacağız.” dedi.

“Stratejik bilgilere TURSAM’la ulaşacağız” 

Sektörün süregelen en büyük eksikliklerinden birinin envanter eksikliği olduğunu, bu sebeple rakip pazarların turizm alanındaki durumlarını hep gecikmeyle güvenilir olmayan kaynaklardan öğrenmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Çorabatır, “Yeni yatırımlarda, pazarlamalarımızda, çalışmalarımızda ihtiyaç duyduğumuz ve duyacağımız tüm bilgilere bu merkez amacıyla ulaşmak hedefimiz olmalıdır. Stratejik olarak bilmek istediğimiz bilgilere TURSAM aracılığı ile ulaşacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Platform çalışmaları sayesinde Türkiye’nin bilinmeyen turizm değerlerinin il il çıkarılarak sektörün hizmetine sunulmasının ülkemiz turizminin çeşitlendirilmesine büyük katkıda bulunacağına inandığını kaydeden Çorabatır, “Uluslararası kuruluşlardan, bu alanda yayın yapan istatistik kurumlarından edinilecek bilgilerin sektör için yorumlanarak yayımlanmasının bizlere yeni ufuklar açacağına inanıyorum.” dedi.

“Bakanlık desteğiyle başarımız daha da artacak” 

Platformun sadece imzası bulunan bileşenlerle değil, turizm sektörünün sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağlayacağı destek ve yönlendirmelerin de başarıyı artıracağını sözlerine eklerken, “TGA, TOBB, Merkez Bankası; TÜSİAD gibi kuruluşlarla iş birliği çok önemli olacaktır.” şeklinde konuştu.

#TurizmStratejiveAraştırmaMerkezi TURSAM #turizm #türsab #turyid #ttyd #türofed #tureb #töshid #tuader

İnceleyin

Online yemek sektörü hava yolundan fazla büyüdü

Türkiye’de online yemek sektörünün hacmi 2021 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyerek 6 milyar lirayı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz