Çarşamba , 17 Ağustos 2022
Anasayfa » Hotel-Tech » Turizm-otelcilik sektöründe yakın geleceğin teknolojileri nasıl olacak?

Turizm-otelcilik sektöründe yakın geleceğin teknolojileri nasıl olacak?

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Dijitalleşmenin ihtiyaç haline geldiği pandemi ile birlikte, iş yapış şekillerine teknolojiyi yansıtmak bir tercih olmaktan çıktı. Günlük yaşam ve ticari hayatın gelişen teknolojiyle küresel bir düzlemde coğrafi sınırlar olmadan ilerlemenin yanında, birçok ürünün ekonomik değer döngüsünü tamamlamadan yeni ve daha gelişmiş teknoloji ile hayatımızda yer almaya başladığını görüyoruz. Bu noktada, turizm sektörünün standart misafir memnuniyeti anlayışıyla sürekliliğini sağlamasının hem misafirler hem de dijital dünya tarafından kabul gören bir yaklaşım olamayacağının altını çizen  Dedeman Hotels & Resorts International Bilgi Teknolojileri Direktörü Serkan Durukan, “Rekabetin yoğun olduğu bir dönemde sadece lokasyon olarak değil, destinasyon özelinde de teknolojiyi misafir memnuniyetini ve devamlılığını sağlamak amacıyla aktif kullanmak, iş süreçlerimize yansıtmak durumundayız.” diyor.

Özellikle pandemi sonrasında turizmde önemi her geçen gün katlanarak artan dijital dönüşüm sürecinin sektöre yön veren etkisini ve grup otelleri bünyesindeki yenilikleri Dedeman Hotels & Resorts International Bilgi Teknolojileri Direktörü Serkan Durukan ile konuştuk.

Dedeman olarak hangi dijital yeniliklerle misafirlerinizi ağırlıyorsunuz?

Türkiye’nin ilk uluslararası otel zinciri Dedeman Hotels & Resorts International olarak dijitalleşme her daim ana gündem maddelerimizden biri olmuştur. Teknolojik imkânlardan faydalanarak kaynakları daha verimli kullanıp özellikle pandemi döneminde büyük önem teşkil eden temassız hizmet sunabilmek amacıyla tüm iş süreçlerimizi sürekli gözden geçirerek daha iyi ve güvenli bir misafir deneyimi için çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Online check-in ve check-out projemiz temassız hizmet kapsamında projelerimizden biri.

Ayıca yeni nesil etkinlikler için hayata geçirdiğimiz, acentelere, kurumlara ve markalara yaratıcı, etkili ve alanında fark ortaya koyan organizasyonlara imza atan Yeni Nesil Dedeman Dijital Toplantı Platformumuz, yenilediğimiz dijital doküman yönetim sistemimiz D-Files, misafir deneyimini temassız ve daha verimli bir yapıya taşıyan, misafir ve otel arasındaki iletişimi daha da hızlandıran mobil aplikasyonumuz Dedeman Hotels dijital projelerimize sadece birkaç örnek. Bu dönemde in-house geliştirdiğimiz App’lerimiz ile Dedeman özelinde Covid19 durum raporlarını ve Aşı takip App’imiz ile tüm çalışanlarımızın aşı durumlarını anlık olarak takip edebiliyor, bünyemizdeki robot sistemimiz ile birlikte sürekli HES Kodu sorgulaması yaparak personellerimizin durumunu takip ediyoruz.

 

Yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı da bu süreçte yaygınlaşmaya başladı. Dedeman olarak sizin bu konuda çalışmalarınız mevcut mu?

Yapay zekâ zeminli robot sistemi birçok departmanımız için aktif durumda. Özel olarak geliştirdiğimiz, farklı senaryoların cevabının tanımlanarak yapay zeka ile karşılık bulduğu projemizde robotlar tüm yazılımlarımızla da entegre çalışıyor. İş yapış süreçlerimize hız katan ve sürekli gelişmekte olan projemiz sanal robotları Şubat 2021’de aktif kullanıma açtık. Kısa sürede yeni departmanlarımızın da süreçlerini projeye eklemek ve robot sayımızı artırmak öncelikli hedefimiz. Tüm departmanların süreçlerini sanal robotlara entegre etmek ise uzun vadeli hedefimiz arasında.

Hayata geçirmeyi planladığınız dijital dönüşüm çalışmalarınız nelerdir?

Dedeman Hotels & Resorts International olarak bundan sonraki dönemde iş yapış süreçlerimizde teknoloji çok daha etkin bir kullanım alanına sahip olacak. Her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip ederek misafirlerimiz için en iyiyi sunmayı hedefleyen hizmet anlayışımızla, temassız iletişimin ve teknoloji yatırımlarımızın ağırlık kazandığı, yapay zekâ ve robot teknolojisinin etkin kullanıldığı projelerimize devam edeceğiz.

#dedemanhotels #dedemangrubu #dedemanbilgiteknolojileri #serkandurukan #turizm #otel #konaklama #yapayzeka #robotteknolojisi #dijitaldönüşüm #dijitalleşme #teknoloji #otelteknolojileri

İnceleyin

Otel tercihinde iç mekan hava kalitesi ne kadar önemli?

Kapalı alanlarda havada asılı kalan virüslerin solunum yoluyla enfeksiyon riskini artırması nedeniyle “iç mekân hava ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz