Türk Kahvesi liderliği yine elden bırakmadı

Areda Survey’in 1.100 katılımcı ile gerçekleştirdiği “En Sevilen Kahve” araştırmasının sonuçlarına göre, Türk Kahvesi yüzde 77,0 ile liderliği yeni nesil kahve çeşitlerine bırakmadı.

Günümüzde yeni nesil kahve tüketiminin giderek yaygınlaşmasıyla Türk toplumunun kahve tercihi de merak konusu haline geldi. Areda Survey’in gerçekleştirdiği en sevilen kahve araştırmasına göre yüzde 77,0 ile Türk kahvesi diğer kahve türlerini gölgede bıraktı.

Türk halkı kahveyi öğleden sonra tüketiyor

Türk kültüründe kahve dostlukların ifade ediliş biçiminde, evliliklerin başlangıcında, şarkılarımızda ve ilk öğünümüzün adında bile yer alır. İngiliz kültürü ile bütünleşen 5 çayı gibi Türk kültürüyle de kahve tüketimi özdeşmiş durumda. Araştırma sonuçlarına göre Türk halkı kahveyi en çok yüzde 34,3 ile öğleden sonra tüketiyor. Kahve tüketiminde öne çıkan diğer zamanlar ise yüzde 27,6 ile akşam, yüzde 26,4 ile kahvaltı sonrası, yüzde 8,5’i gün boyu ve yüzde 3,1’i kahvaltı.

Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 58,9’u kahvesini kendisi yapmayı tercih ediyor. Yüzde 26,7’si hem kendim yaparım hem de satın alırım derken, yüzde 14,3’ü satın alırım diyor.

Günde 1 fincan şekerli kahve keyfi

Günümüzde kontrollü olarak tüketilen kahvenin insan sağlığını olumlu yönde etkilediği artık biliniyor. Ancak kahve tüketimi insan sağlığına iyi gelen bir içecek olarak tercih edilmesinin ötesinde bir yerde. Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 52,4’ü Keyif Aldığım İçin kahve tüketiyorum diyor. Yüzde 33,1’i ise Sağlığım için tüketiyorum tercihini yapıyor. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 74,5’i kahve keyfini günde 1 Fincan/Kupa ile sınırlandırıyor ve yüzde 50,4’ü kahvelerini şekerli olarak tüketmeyi sevdiğini belirtiyor. Yüzde 37,3’ü ise şekersiz kahve tüketiyor.

#türkkahvesi #lider #aredasurvey #araştırma #yeninesilkahve #turkishcoffee #coffee

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir