Türkiye, dünyanın en çok göç alan 15 ülkesi arasında

Küresel göç istatistiklerine göre ABD, dünyanın en çok göç alan ülkesi oldu. Türkiye de göç sıralamasında ilk 15’te yer aldı.


Küreselleşen dünyanın gerçeklerinden biri olarak kabul edilen göç kavramına ışık tutmak için harekete geçen online yabancı dil öğrenme platformu Preply, dünyanın en çok göç alan ülkelerini araştırdı. Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en çok göç alan ülkesi olurken, ABD’yi Almanya ve Suudi Arabistan izledi.

Uluslararası göçmen sayısı 281 milyon

Dünya Göç Raporu 2022 verilerinde, küresel çapta 281 milyon uluslararası göçmen bulunduğu, bu rakamın 2019’da 272 milyon seviyesinde olduğu kaydedildi. Öte yandan 169 milyon kişinin, göçmen çalışan olduğuna dikkat çekildi. Göç etme sebepleri ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Dünyanın en çok göç alan ülkesi olan ABD’deki göçmenlerin %41,8’in çalışmak, %32,2’si eğitim, %23,2’si ise aile sebebiyle göç ettiğini söylüyor. ABD’yi takip eden Almanya’nın yoğun göçmen nüfusunun kökleri ise II. Dünya Savaşı sonrasında başlatılan sanayi hamlesi ve iş gücü anlaşmalarına kadar uzanıyor. Almanya’nın en çok göç aldığı ülkelerin başında Polonya ve Türkiye geliyor.

Türkiye dünyanın en çok göç edilen 15 ülkesi arasında

Türkiye’nin de özellikle bölgesindeki jeopolitik belirsizlikler ve coğrafi konumu sebebiyle pek çok kişi için önemli bir göç rotası olduğunu söyleyen Mustafa Ali Sivişoğlu, “Türkiye, küresel listede dünyanın en çok göç alan ülkeleri arasında ilk 15’te sıralanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri, 2022’de yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 494 bin seviyesinde olduğunu kaydediyor. Yurt dışından en çok göç alan şehrin ise İstanbul olduğu görülüyor. Rusya – Ukrayna arasındaki savaş, 2022’de Türkiye’ye yönelik göçün temel etkeni oldu. Göç, hem göçmenler hem de göç alan ülke toplumları için oldukça karmaşık bir konu. Preply olarak göç kavramının dil ve kültürle doğrudan ilişkili olduğuna dair içgörümüzle, bu bağlantıyı açığa çıkarmak için pek çok kaynaktan yararlanarak göç verilerini inceledik. Ayrıca dil öğrenmenin göçmenler için neden önemli olduğunu araştırdık” ifadelerini kullandı.

#türkiye #göç #abd #ençokgöçalanülke #uluslararasıgöçörgütü #preply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir