TÜROFED depremzedelere 50 bin yatak tahsis etti, hedef 100 bin yatak!

TÜROFED, Türkiye’nin 10 ilinde ağır maddi- manevi hasara ve can kaybına yol açan elim deprem felaketinin ardından bir açıklamada bulunarak yardım kampanyasına ilk etapta 50 bin yatakla katıldıklarını duyurdu. TÜROFED  Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hedeflerinin 100 bin yatak olduğunu kaydetti.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen depremlerle yüzyılın en büyük felaketini yaşayan Türkiye’de, yardımlaşma ve dayanışma kampanyalarına Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) başlangıç için ilk etapta 50 bin yatağı depremzedelere tahsis ederek katıldı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı ve  TÜROFED  Başkan Yardımcısı Mehmet İşler  Türkiye’nin hemen her bölgesinde otellerin depremzedelerin mağduriyetini gidermek üzere hazır olduğunu ve gelen ilk depremzedelerin  konuk edilmeye başlandığını açıkladı. İşler; hedeflerinin, bunu 100 bin yatağa çıkarmak  olduğuna vurgu yaptı. Her zor koşulda, devlet ve milletimizin, bir ve beraber olmasının genlerimizden gelen bir özellik olduğuna dikkat çeken Mehmet İşler tahsisler için kriz masaları, AFAD, valilikler ve mülki amirlerle koordineli olarak çalıştıklarını söyledi.

17 bölgede 50 bin yatak

Mehmet İşler; “Vatandaşlarımızın mağduriyetini bir parçada olsa gidermek ve bu felaketin acısını, sızısını bir nebze de olsa azaltmak adına TÜROFED olarak bir çalışma başlattık. Takribi olarak 17 bölgemizde 50 bin yatağa yakın bir yatak kapasitesiyle depremzedelerimize yardım kampanyası başlattık. Onlara tesislerimizin kapılarını açarak bir yuva hissinde ağırlamayı ve onları bu felaketin izlerini silmelerine yardımcı olmak istiyoruz.  Kampanyamızı özellikle illerimizin mülki amirleri ve yerel yönetimlerimizin başkanlığında,, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, AFAD  Merkezi ile ve kriz masasıyla senkronize olarak yapmaktayız. Bu yatak kapasitelerini bir liste halinde  bu kurumlara iletmekteyiz. O kurumlar oradaki mağduriyete göre ve bulunduğu illere göre, yakınlığına uzaklığına göre gerekli bir taşımacılığı ve iletişimic de sağlayarak, bizlere isim listesi vererek, o isim listesiyle kabuller  gerçekleşmeye başlamıştır.  İlk kafile de dün akşam itibariyle bir Diyarbakırlı işadamının nezdinde Bodrum ilçemize inmiştir. Bu konuda Antalya takribi 20 bin, Alanya  takribi 10 bin, İzmir 3 bine yakın  yatak kapasitesi ve diğer tüm bölgelerimiz, Denizli, Kapadokya,  Kayseri, Ankara, Samsun, Bolu, Çanakkale, İzmir, Foça, Çeşme, Seferihisar, Bursa, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Didim, Uşak, Afyon  bölgelerimiz olmak üzere tüm Türkiye’de ciddi bir örgütleşmeyle ve aynı zamanda Türkiye’nin konaklama sektörünün tek örgütü olan TÜROFED  bu noktada elini taşın altına koyarak , vatandaşlarımızın bir nebze de olsa bu mağduriyetini gidermek adına devletle elele vermiştir.  Sektör devlet işbirliği ile elele vererek onlara evlerindeki   yuvalarındaki sıcaklığı hissettirecek şekilde hem barınma hem beslenme konusunda her türlü desteği vermiştir.

“Önceliğimiz insanımızın mağduriyetinin giderilmesi”

“Takribi olarak bu sürenin ne kadar olacağını bilmiyoruz. Birinci önceliğimiz bu insanların mağduriyetini n giderilmesidir. Bizim için bu bir tercih değildir. Bir zorunluluktur. Görevdir. Çünkü günümüz yardımlaşma günüdür.  Kurtuluş Savaşı’ndan beri  bu ülke ve bu topraklarda yaşayan insanlar  kötü günlerde birlikte olmayı, birlikte her türlü zorluğa göğüs germe becerisini göstermiştir.  Gün o günlerden bir tanesidir.  Gün birlik olma, beraber olma , hep birlikte olma zamanıdır. Sektör olarak ta, bu birlik beraberlik zamanında önceliğimiz insanlarımızın sığınması, barınması ve yaşamlarını sürdürebilmesi dir. Bir nebzede olsa  devletimize, vatandaşlarımıza sektör olarak destek verebilirsek, bu ülkenin bize verdikleri, bağışladıkları konusunda görevimizi bir nebze yapabiliyorsak, huzur içinde olacağımızı dile getirebilirim.”

“Bu ülkeyi birlikte inşa ettik, zorlukları birlikte yeneceğiz”

“TÜROFED olarak devlet sektör her zaman eleleyiz.  Ülkemizin vatandaşlarımızın yanındayız.  Biz bu ülkeyi hep birlikte inşa ettik.  Hep birlikte, elele, Allah ömür verdikçe bunu başaracağız.  Bizden sonraki nesillere vereceğiz.  Buda büyük bir örnektir. Ülkemizin böylesi bir durumunda  ele ele ve birlikte olmak en büyük güvencedir. En büyük başarıdır. TÜROFED olarak ta biz burada, bu çorbada bir nebze tuzumuz olursa bundan da büyük bir onur duyacağımızı belirtmek isterim” dedi.

#türofed #türkiyeotelcilerfederasyonu #etik #mehmetişler #deprem #konaklama #depremzede #yardım #kampanya #turizm etik #EgeTuristikİşletmelerveKonaklamalarBirliği #afad

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir