Ünlü Mimar Cüneyt Darı otelcilikte ayılarıyla markalaştı

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Türkiye ve dünyada 100’ü aşkın projesiyle turizm mimarlığında rüştünü ispatlayan Mısırlıoğlu Mimarlık’ın kurucusu Cüneyt Darı, Alanya’da kendi işlettiği Anjeliq markalı otel ve restoranlarıyla da iddiasını sürdürüyor. Gusto ve vizyon sahibi deneyimli mimar ile turizm yatırımlarını ve yeni dönem projelerini konuştuk.


Aslen mimar. 2005 yılında kurduğu Mısırlıoğlu Mimarlık, bugün dünyanın ilk 50 mimari ofisi arasında kabul görüyor. Turizm kompleksi, rezidans ve alışveriş merkezi başta olmak üzere Türkiye ve dünyada 100’ü aşkın otel projesine imza attıklarını belirten Cüneyt Darı, 2013 yılından bu yana Anjeliq markası altında üç ayrı otel ve restoran konseptini işletiyor.

İlk bebeği, Club Hotel Anjeliq

“İlk bebeğim” dediği Club Hotel Anjeliq, Darı’nın 2013 yılında kiradan çıkarıp işletmesini ele aldığı ilk yatırımı. Darı, bu yatırım kararını “Turizmde bir ışık görmedim, malıma sahip çıktım.” sözleriyle aktarıyor. 500 odalı Club Hotel Anjeliq, Alanya sahilde ultra her şey dahil sistemiyle hizmet veriyor.

Göçebe temasıyla adeta büyülüyor

Nomad Beach ise, işletmeye yapılan en güçlü yatırımlardan biri. Yaklaşık üç hafta önce Mimar Cüneyt Darı gustosuyla Club Hotel Anjeliq bünyesinde açılan mekan, günlük servis edilen deniz mahsulleri, balık ağırlıklı lezzetleri, modern ve yenilikçi sushi menüsüyle misafirlerine unutulmaz deneyimler yaşatıyor. Sezonun en taze ve en kaliteli malzemeleriyle hazırlanan özenli menü, hem görsel açıdan şık sunumlarıyla hem de benzersiz tatlarıyla iddiasını ortaya koyuyor. Misafirlerin görerek seçtikleri deniz ürünleri, restoranın açık mutfağında pişiriliyor. Global arenada ses getiren işlere imza atan ünlü mimar, farklı mutfak kültürlerinden ve eğlence hayatından elde ettiği tüm tecrübeyi mekânına yansıtıyor. Farklı konsepti, kullandığı organik ürünleri ve göçebe hayatından ilham alan temasıyla Nomad, içeri adım attığınız anda sizi büyüleyen bir atmosfer sunuyor. Modern ve zarif bir tasarıma sahip olan mekân, her bir detayıyla titizlikle düşünülmüş.

Kaliteli personel ekibi misafirperverlikleri ve samimiyetleriyle her anınızı özel kılmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Akdeniz rüyasında harika bir gün batımına karşı büyüleyici bir ambiyansta iyi yemek ve iyi müzik eşliğinde başlayan geceler tatilcilerin adeta yaz enerjisini yükseltiyor. Mekan şimdiden Alanya gece hayatına ismini altın harflerle yazdırmaya başlamış bile.

“Bu işi Bodrumdakiler’den daha iyi yapıyorum”

Nomad Beach, lezzetleri kadar müzik ve kaliteli eğlencesiyle de bir hayli iddialı! Bugüne kadar Alanya’nın iyi yemek ve kaliteli eğlence konusunda küçümsendiğini söyleyen Darı, “Herkes Alanya’yı küçümsüyor. Kaliteli eğlencenin ve seçkin yemeğin sadece Bodrum, Çeşme’de olduğunu düşünüyorlar. Ama Alanya’yı herkes unutuyor. Ben bu işi Bodrumdakilerden daha iyi yapıyorum. Bütün amacım, Alanya’nın olumsuz imajını düzeltmek. Ekibimle birlikte bunun için mücadele ediyoruz.” diye bahsediyor.

Türkiye’nin başarılı mimarlarından Cüneyt Darı, global ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Zamansız ve yüksek nitelikte işlere imza atan Mısırlıoğlu Mimarlık sahibi Cüneyt Darı, Londra’da düzenlenen ve mimarlık dünyasının en prestijli ödülleri arasında kabul edilen International Architectural Award yarışmasında Concorde Luxury Resort Belek projesi ile ödüle layık görüldü. Projelerinde doğaya,  tarihe ve kültüre olan saygısını gösteren modern tasarımlara imza atan Darı, “Bu olağanüstü onuru aldığım için çok gururluyum. Ülkemizin yurt dışında daha fazla anılması adına çok mutluluk verici bir ödül. Gelecek nesillere bulunduğu coğrafyanın kodlarını özümseyen, sürdürülebilir,  çevreci en iyi projelere imza atmak için daha fazla çalışacağız” diyor. Tasarımında kozasını ören İpek böceğini izlerken esinlendiğini ifade eden ünlü mimar, “Çok naif gibi görünen fakat ondan beklenmeyecek kadar güçlü bu eşsiz varlığın dönüşüm sürecinden çok etkilendim. Şaşırtıcı bir bilgelikle donatılmış olan bu canlı erişilmez bilgiler veriyor. İpek böceğinin dayanaklığını ve saflığını Concorde Hotel’in geçmişinden gelen duru dokusuyla eşleştirdim. Doğaya saygısını gösteren bu tasarım dünyada çok ilgi çekti” diye anlatıyor.

Çılgın ruhu, ikinci evi; Anjeliq House Boutique

DA’C World’s Leading Designer, ABB LEAF Awards, R World Rankings, The Plan Award, United Kingdom Property Awards ve Architecture Masterprize platformlarında ödülleri ve birincilikleri olan Darı, 2018 yılında Alanya sahilde işletmeye açtığı Anjeliq House Boutique’de konuklarına gerçek bir ev deneyimi yaşatmayı amaçladıklarını vurguluyor. “Bizim evimiz” dediği konsept, Darı’nın tüm enerjisiyle yoğunlaştığı, hatta çılgın ruhunu birebir yansıttığı projesi. 12 ay boyunca aralıksız misafir ağırlayan tesis, Alanya Kalesi’ne nazır adeta yüzen bir cruise gemiyi çağrıştırıyor.

Uluslararası iki ödülün de sahibi olan Anjeliq House Boutique’in üst katında 20 odalı bir konaklama ünitesi bulunuyor. Her odasında farklı tasarımların uygulandığı yatırım, giriş katında üç ayrı restoran konseptiyle hizmet veriyor. Alanında uzman dört ünlü şefin mutfaklarını yönettiği konseptlerden biri, İtalyan lezzetleriyle dikkat çeken Anima. Misafirlere sadece kendi üretimlerini sunduklarının altını çizen Darı, Anima’da makarnalar da dahil hiçbir ürünü dışarıdan tedarik etmediklerini söylüyor. Soul of Kitchen, dünya mutfağı ile öne çıkarken denizin üstünde konumlandırılan Soul of Sexy Fish Raw Bar ise deniz mahsulleri, çiğ balıkları ve Uzakdoğu lezzetleriyle dikkat çekiyor.

Tüm otellerinde genç istihdamına öncelik veren Darı’nın Anjeliq House Boutique Hotel’in mutfağını ise yine genç ve deneyimli bir şef olan Emre Toktemur yönetiyor. Toktemur aynı zamanda Nomad Beach mutfaklarının da koordinatörlüğünü üstleniyor.

Ayıcıklı otel, Anjeliq Downtown Boutique

Anjeliq Downtown Boutique ise, Darı’nın hayata geçirdiği son yatırımı. Alanya şehir merkezinde Kleopatra Plajı’na yakın mesafede konuklarını ağırlayan butik işletme, 70 odasıyla 2018 yılından beri hizmette. Mimari projelerinde olduğu gibi otel ve restoran işletmelerinde de hikayeyi temel alan Darı, hikayesi, ruhu olmayan bir projeyi “ölü” varsayıyor. Bu tarafıyla Anjeliq Downtown Boutique’in yeri ayrı, Darı için. Hikayesinde 80 yıllık bir geçmişin izlerini barındıran butik otel, Alanya’nın en eski turizm işletmelerinden biri aynı zamanda. Odalarında geleneksel ve modern çizgileriyle country tarzını yaşatan butik tesis, genel alanlarında antik objeleriyle ilgi uyandırıyor. Aynı şekilde girişte konumlanan Magic Kitchen, açık mutfak konseptiyle konuklarına yepyeni lezzet deneyimleri sunuyor. Darı’nın bahsettiğine göre, dileyen otel misafirleri aşçılarla birlikte balık pazarına gidip, hemen sonrasında işin profesyonelleriyle balıklarını mutfakta pişirebiliyor.

Mimarlıkla otel ve restoran işletmeciliğini beraber yürüten Cüneyt Darı, gastronomiye de oldukça meraklı. Mutfağa ilk kez öğrencilik döneminde ev arkadaşları vesilesiyle girdiğini hatırlatan Darı, birçok meslektaşı gibi kendisinin de restoran sahibi olma hayallerini şöyle anlatıyor: “Her mimarın bir restoran sahibi olma hayali vardır. Üniversite birinci sınıftan başlar, üçüncü sınıfa kadar restoran çizip tasarlamayı  beynimize kazırlar. Haliyle bu hayalden de vazgeçemeyiz. Tabii hayattaki en zor iş restoran işletmeciliği. Ne mutlu ki nasip oldu, ben de bu hayalimi gerçekleştirebildim. Fırsat buldukça mutfağa girer, arkadaşlarımla yemek pişiririz. Salı ve cumartesi günleri pazara gideriz. Bütün ürünlerimizi pazardan ve köylülerden alırız. Hatta köylere gider,  ziyaretlerde de bulunuruz. Bu da bana büyük bir keyif veriyor.”

“Ayılarımızla marka olduk”

Anjeliq Otelleri’ni markalaştıran ise sevimli ayıcıkları. Otel işletmeciliğinde 11 yılı deviren Cüneyt Darı, Club Hotel Anjeliq ile başlayan ayıcık hikayesinden şöyle bahsediyor: “2013 yılında otelciliğe başlamışım, Club Hotel Anjeliq tanıtımı için MITT Moscow Fuarı’na katılacağım. Stantta dağıtacak ürünler arıyorum. Çalışanlarımdan klasik, USB, powerbank, ajanda önerileri geliyor. Ama aklıma da bir türlü yatmıyorlar. 100 bin Euro’ya stant kiralamışım, ne vereceğimiz belli değil. Zaman da daralıyor bir yandan. Bir akşam anneme yemeğe gittim. Tam kapıdan çıkıyorum, oğlum Tevfik’e vermem için elime Yumoş ayımı tutuşturdu. Neresinden baksanız 28 yıllık oyuncağım. Arabama koydum ve düşündüm. Hala Yumoş kokuyor, sapasağlam. O sıralar Çin ile de çok sıkı alışveriş yapıyoruz. Dolar 1 TL o sıralar. Beyaz ayımızın arkasına bir kanat, eline bir kalp koyduk. Hani biz meleğiz (anjeliq), ruhuz, mutluyuz ya. Biz hep insanların ruhuna, huzuruna hitap ediyoruz. Birbirimizi mutlu etmek için buradayız. O yüzden hep ruhun üzerine gidiyoruz. 20 bin adet ayı sipariş ettik. O gün 20 bin ayıyı fuar standının içine yıktık. Bir izdiham, görmelisiniz.”

“0 ayı bize neler öğretti neler”

Son 7-8 yıldır yerli üretimle konseptin devamlılığını sağlayan Cüneyt Darı, bugüne kadar 500 bin adet ayı dağıttığını söyleyerek şunları ekliyor: “Ayıcık bizim için çok önemli. Herkes ‘ayılı otel’ diye konuşuyor. Bir de bilseler, o ayı bize neler öğretti neler… Bizi adam eden, marka haline getiren o ayılardı. Bir USB ya da powerbanki kaybedebilir, bozabilirsin. Ama ayıyı hiçbir zaman bozamazsın, çöpe atamazsın. Onlar benim marka yolculuğumdaki yol arkadaşlarım.”

“Rusya darbesi bu seneyi bitirdi”

Türkiye ve Alanya turizmini de değerlendiren Cüneyt Darı, turizmde bir ışık görmediğini yineleyerek, sektörün Türkiye’de çok sancılı olduğuna dikkat çekiyor. 2016 yılından sonra turizmcilerin yüzünün gülmediğini söyleyen Darı, “Turizm zaten pamuk ipliğinde bir sektör. Havalimanı patlaması, pandemi, darbe derken sektörümüz çok olumsuz etkilendi. Hatta bu etkileri devam da ediyor” diyor.

Sezon itibariyle her üç otelinde yüzde 100 doluluk yakaladıklarını belirten Cüneyt Darı, ağırlıklı Polonya, Letonya, Litvanya, Rusya ve Ukrayna’ya hitap ettiklerini söylüyor. Rusya pazarında yüzde 100’lük bir sıkıntı olduğunu ifade eden, bunu da  Rusya’da rublenin yükselmesi ve alım gücünün düşmesine bağlayan Darı, “Rusya’da yüzde 100’lük bir sıkıntı var. Ama kimse bunu söyleyemiyor. Belki de korkuyorlar, bilmiyorum. Adam ne yapsın? Bizimle alakalı bir durum değil. Ruble geçen sene 55 iken bu sene 110, iki katı. Düşünebiliyor musunuz geçen sene 300 dolara alacağı bir turu bu sene 600 dolara alacak. Yani bizim gibi düşünün. Rusya olmadan Türkiye’de turizm olmaz. Her şeyimizi oraya bağlamışız. O yüzden ülkede yaşanan darbenin etkileri bu seneyi bitirdi, bence bu sezon bitti.” diyor.

Anjeliq House Boutique konseptini Miami’ye taşıyacak

Son olarak yatırım planlarına da değinen Cüneyt Darı, Anjeliq House Boutique konseptini Miami’ye taşımak istediğini belirtiyor. İstanbul, Dominik Cumhuriyeti, Vietnam ve Antalya’nın yanı sıra Miami’de de bir ofisinin olduğunun bilgisini veren Darı, “Nasipse bu ekiple beraber Miami’de bir iş yapmak istiyoruz. Hedefimiz 2024. 40 milyon TL’lik bir bütçe ayırdık. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımız devam edecek.” diyor.

#ünlümimarCüneytDarı #MısırlıoğluMimarlık #MısırlıoğluDesignGroup #röportaj #ClubHotelAnjeliq #AnjeliqHouseBoutique #Nomadbeach #AnjeliqOtelleri #AnjeliqDowntownBoutique #turizm #otel #konaklama #tatil #gastronomi #seyahat #alanyaturizmi #antalya #şefemretoktemur #alanyaeğlence #alanyamutfağı #kalitelimüzikkalitelieğlence

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir