Yalova gastronomisini Yalova’nın dışına taşıyacak güç birliği

Haber: Hatice Ünal Bilen

Yılın ilk 6 ayında 240 bine yakın ziyaretçi ağırlayan, önümüzdeki yıl için de 1 milyon turisti hedefine koyan Yalova, gastronomi turizminde de hedef yükseltti. Turizmde “parlayan bir yıldız” olarak gördükleri Yalova’yı gastronomik zenginlikleriyle de Yalova dışına taşımaya odaklandıklarını belirten Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Bu hedefle Gastronomi Turizmi Derneği ile güç birliği yaptık. Coğrafi işaretli ürünlerimizin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi için el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Buradan bir başarı çıkar mı, bence çıkar” diye konuştu.


Gastronomi turizmi pastasından daha fazla pay almak için kolları sıvayan Yalova, GTD-Gastronomi Turizmi Derneği ile güç birliği yaptı. Yalova Valiliği ev sahipliğinde 7 Kasım Salı günü gerçekleşen “Yalova Gastronomi Günü” etkinliği çerçevesinde GTD üyelerinin yanı sıra basın mensuplarına yönelik özel bir tanıtım turu düzenlendi. İstanbul’un Eski Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı olan ve yaklaşık üç aydır Yalova Valiliği görevini yürüten Dr. Hülya Kaya’nın ev sahibeliği yaptığı tam günlük programa Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ve şehrin önde gelen sektör temsilcileri de eşlik etti.

Coffee Chef Restaurant’ta Yalova’nın yöresel ürünleriyle hazırlanan kahvaltı ikramı, gastronomi yazarlarından tam not aldı.

Davetliler, 250’yi aşkın kuş çeşidiyle birlikte 1500’e yakın flamingonun yaşadığı Yalova Hersek Lagünü Kuş Gözlem Noktası ziyaretinin ardından binlerce tohumun yetiştirildiği Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesini gezdi.

Yalova Gastronomi Günü programı, Limak Thermal Hotel’de yöresel ürünlerle hazırlanan  zengin menülü öğle yemeği ile devam etti.

Gürkan Boztepe: “Hedefimiz, Yalova gastronomisine hak ettiği turisti çekebilmek”

Yalova Gastronomi Günü etkinliği kapsamında; Valilik, Ticaret ve Sanayi Odası ve GTD iş birliğiyle Yalova Gastronomi Günü sempozyumu gerçekleştirildi. GTD Başkanı Gürkan Boztepe yaptığı açılış konuşmasında; “Bugünkü ziyaretlerimizde gerçekten gastronomik bir marka kent olduğunu bilmesek de öğrenme imkanı bulduk diye düşünüyorum. Coğrafi işaretli ürünümüzle beraber dünyada markalaşmak için iddialı bir ilimizde argüman olduğunun farkına vardık. Hedefimiz, hak ettiği şekilde yol alıp yurt içi ve yurt dışında doğru şekilde mevcut gastronomi turistlerini şehre çekmek. Bunun için çok net atılması gereken adımlar var. Kendi ürünlerimizi önce kendi insanımıza anlatmamız gerekiyor. Biz de ürünlerimizi ve mutfağımızı doğru şekilde aktaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Boztepe, sektördeki birlik duygusunun çok önemli olduğunun altını çizerek, toplantılarda doğru bilgilendirme ile üretici ve tüketiciyi bir dünyaya açmayı hedeflediklerini ifade etti.

Dr. Hülya Kaya: “Yalova’mız her açıdan parlayan bir yıldız”

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova’nın kendine has coğrafi işaretli ürünlerinin olduğunu ve bu ürünlerin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi için el birliği ile çalışılması gerektiğine dikkat çekti. Yalova’nın marka potansiyeline sahip olduğuna ve şehrin dönüşümü için birlikte çizilecek yol haritasının gerekliliğine işaret eden Kaya şunları söyledi: “Yalova o kadar güzel bir kent ki, hangi açıdan ele alsanız parlayan bir yıldız. Dolayısıyla bu kombinasyonun mutlaka ileri bir noktaya taşınması gerekiyor. Taşımadığımız takdirde biz yöneticiler olarak, bir ilin valisi olarak, bunu bir başarısızlık olarak görüyorum. Dolayısıyla el birliğiyle Yalova’da neler yapabileceğimizi birlikte konuşacağız.”

“Yalova’dan bir başarı çıkar mı, bence çıkar”

Kent yönetim sistemi işleyişinde; 14 belde belediyesi ve il özel idaresine sahip şehrin tanıtım noktasında güç birliği yapmasının önemine vurgu yapan Kaya şöyle devam etti: “Belediye, valilik, ticaret odası ve stk’lar olarak hep beraber bunu başarmamız lazım. Bursa ve diğer büyük şehirler bunu yapıyor. Tanıtım demek para harcamak demek. Hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Burada bu birlikteliği sağlayabilirsek, o zaman başarılı olacağız. Çünkü dediğim gibi burada çok ciddi bir potansiyel var. Bunun için de çok gayret göstermeye gerek yok. İstanbul’un hemen yanı başındayız. Uluslararası fuarlara gitmek önceki kadar çok zor değil. Elimizde bir sosyal medya var. Buradan bir başarı çıkar mı, bence çıkar.”

“Gençler ve kadınlarımızla başaracağız”

Yalova’nın gastronomi hamlesinde gençlerin ve kadınların önemli bir role sahip olduklarının altını çizen Dr. Kaya, “Bir kentin aslında yüzü olan coğrafi işaretini aldığımız ürünleri pazarlayacak olan kesim aslında kadınlarımız. İşliyorlar, ürüne dönüştürüyorlar, ete kemiğe büründürüyorlar. Burada aslında komple beraber karar vermemiz gerekiyor. Gastronomi konusunda yol alan kıymetli gençlerimiz de burada. Bu etkinlik eminim ki onlara da bir ışık tutacak. O açıdan da bu buluşmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Hüseyin Kurtoğulları: “Desteğe hazırız”

Sempozyumda konuşan Plan Tours Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtoğulları, Türkiye’nin gastronomi alanında turizm gelirinin artması için valilik ve ticaret ve sanayi odalarının yurt içi ve yurt dışı kurumlarla yaptığı iş birliklerinin önemine dikkat çekti. Konuşmasında önümüzdeki yıllarda gastronomi  turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağı öngörüsünü paylaşan Kurtoğulları, Yalova gastronomisinin gelişmesinde gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Ziya Karatekin: “2024 hedefimiz, 1 milyon ziyaretçi”

Sempozyumda soruları yanıtlayan Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin ise, şehri ilk altı ayda 35-40 bini yabancı, 200 bini yerli olmak üzere yaklaşık 240 bine yakın turistin ziyaret ettiğini söyledi. Kentin 2022 yılı turist rakamlarına da değinen Karatekin, geçtiğimiz yıl 420 bin yerli, 100 bine yakın da yabancı konaklama sayısına ulaştıklarını kaydetti. Turizm ve gastronomi alanına yönelik çalışmalarla bu sayıyı önümüzdeki yıl 1 milyona taşımayı hedeflediklerini belirten Karatekin, “Bir şekilde bir ivme yakalamamız gerekiyor, bunun arayışı içindeyiz. Yalova’yı Yalova’nın dışına bir şekilde taşımamız ve dışarıdan insanımızı buraya çekmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

#yalovagastronomigünü #yalova #gastronomiturizmi #gastronomi #turizm #yalovavalisihülyakaya #gastronomiturizmiderneği #gtd #gürkanboztepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir