Yeşil Yıldız’a TÜROFED’den destek

TÜROFED, Kültür ve Turizm Bakanlığı Heyeti’nin de katılımı ile gerçekleşen 25. Olağan toplantısında Yeşil Yıldız projesine destek vereceğini açıkladı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), 25. Olağan toplantısı 15-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Adana’da gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Pamukçuoğlu, Kontrolörler Kurulu Başkanı İlter Öz, Baş Kontrolör Orhan Gazi Karaca, Kontrolör Tuba Ulu Yılmaz Bakanlık Heyeti olarak katılırken; TÜROFED Heyeti olarak; TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ETİK Başkanı Mehmet İşler, KAPTİD Başkanı Ahmet Tok, BODER Başkanı Halil Özyurt, GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Şinasi Hurda, TÜROFED Genel Sekreteri Savaş Çolakoğlu, ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu ve ÇUKTOB Yönetim Kurulu üyeleri; TUROB Heyeti olarak ise TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, TUROB Yönetim Kurulu Üyesi Taner Yallagöz ve TUROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir de hazır bulundu. ‘Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri’nin öncelikli olarak ele alındığı olağan toplantıda TÜROFED, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yeşil Yıldız kampanyasına destek vereceklerini duyurdu.

BELGELİ TESİSLERE ELEKTRİK ENERJİSİ DESTEĞİ UYGULAMASI

Konaklama tesislerinin çoğunluğunda çevreye duyarlı bir anlayışın yerleştirilmesi ve yeni pazarlama stratejilerinde çevreye duyarlılığın vurgulandığı toplantıda Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm tesislerin enerji tasarrufu ve doğayı koruma amacıyla Yeşil Yıldız belgesi alması gerektiğinin de altı çizildi. Enerji indirimi uygulamasının birden sona erdirilmesinin işletme sahiplerini güç durumda bırakacağı tespitinin yapıldığı toplantıda enerji teşvik uygulaması ve yeşil yıldızın birbirine karıştırılmaması gerektiği ifade edildi. Yeşil yıldız alımında getirilen yeni kıstaslarla eskisinden daha fazla tesisin ‘yeşil yıldız’ alması sağlanacağından işletmeler tarafından ilgi göreceği konusunda görüş birliğine varılan toplantıda Belgeli Tesislere Elektrik Enerjisi Desteği Uygulaması” da ayrıca masaya yatırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir