Anasayfa » Genel » Bakan’dan TUROYD’a TGF Danışma Kurulu’na koltuk sözü!

Bakan’dan TUROYD’a TGF Danışma Kurulu’na koltuk sözü!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD), bu akşam Hilton Garden Inn Beylikdüzü Hotel’de düzenlenen gala yemeğinde turizmin gizli silahları olarak nitelediği profesyonel otel yöneticilerine Turizm Geliştirme Fonu Danışma Kurulu’nda bir koltuk sözü verdi.

Gala yemeğinin açılış konuşmasını yapan Turizm Otel Yöneticileri (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, otel yöneticileri olarak, Türk turizminde meslek yasasının olmayışından kaynaklı ciddi sorunlar yaşadıklarını kaydetti. Meslek liseleriyle ilgili projeyi önemsediklerini ve desteklediklerini açıklayan Aksu, Bakan’a seslenerek, makama oturmasını bir milat olarak kabul ettiklerini ifade ederek, “Sizinle birlikte turizmde yeni bir çağ açılmışken, kuaförün de meslek yasası olduğu ülkemizde turizm meslek yasasını çıkararak bir tarih yazmanızı arz ve temenni ediyorum” diye konuştu.

Mehmet Ersoy: “Geleceğin müdürlerinin F&B ağırlıklı olmasını ümit ediyoruz”
Turizmcilerin bakış açılarını değiştirmeleri gerektiğini her fırsatta dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, gala yemeğinde yaptığı konuşmada “Siz profesyonel yöneticiler olarak aslında çoğunuz bu bakış açılarının farkındasınız. Önemli olan, turizm yatırımcısının bakış açısını değiştirmek” dedi.

İnsan gücünün çok ciddi şekilde yetiştirilmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yapan Ersoy, bu paralelde turizm meslek liseleriyle bir çalışma başlattıklarını ifade etti. Protokolün bu yıl itibariyle devreye gireceğini açıklayan Ersoy, turizm meslek liselerinin kolej statüsüne getirildiğini belirterek, “3 Nisan’da müfredatı değiştiriyoruz. 20 Nisan – 20 Ekim arasındaki eğitimlerin uygulamalı anlaşmalı otellerde alınmasını sağlıyoruz” dedi.

Bunun bir staj olmadığının altını çizen Ersoy, “Bu bir eğitim. Sizlerin gözetiminde yetiştirilmiş öğrenciler gelecekte turizmin yöneticileri olacaklar” dedi. Bakan Ersoy, eğitim sürecine bir aşama daha kaydederek, bünyesinde turizm fakültesi bulunan üniversite rektörleriyle görüşeceklerini dile getirdi. Geleceğin müdürlerinin F&B ağırlıklı olmasını ümit ettiğini açıklayan Ersoy, meslek liselerinde başarılı olan öğrencilerin yüzde 10’luk kısmına oteller tarafından burs vereceklerini ve üniversite eğitimine devam etmelerini sağlayacaklarını anlattı.

“Türk turizmi artık yönetici ihraç eder konuma gelmeli”
Ersoy konuşmasının devamında Türk turizminin artık yönetici ihraç eder konuma gelmesi gerektiğini belirterek, bu konuyla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Bu noktada otel yöneticilerini yatırımcıyı doğru yönlendirecek olan, geminin kaptanlarına benzeten Ersoy, “O yüzden sizlerin çok iyi yetiştirilerek bu konuma gelmeniz hayati önem taşıyor. Türkiye’nin en çok sıkıntı çektiği kişi başı turizm gelirlerinin artması da ancak sizler gibi turizme gönül vermiş yöneticilerin sektörde kalması ve sizden sonra gelecek gençlerin çok iyi şekilde yetiştirilmesi ile mümkün. O yüzden sizlere çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

“Otel yöneticilerine koltuk vereceğiz”
Konuşmasında turizm gelirlerinde artış kaydetmek için Turizm Geliştirme Fonu’nun çok hızlı bir şekilde hayata geçmesinin bir gereklilik olduğunu yineleyen Mehmet Ersoy, “Turizm Geliştirme Fonu’nun ağırlıklı bütçesi tanıtma fonundan kullanılıyor. Bir kısmı da Turizm Geliştirme ve Turizm Yatırım Fonu olarak kullanılıyor. Turizm Geliştirme Fonu Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşacak. Bunun ağırlıklı kısmı da turizm yatırımcılarından oluşacak” dedi.
Yönetim Kurulu’nda Bakan, Bakan Yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdürü olmak üzere üç koltuğa sahip olduklarını anlatan Ersoy, diğer sekiz kişinin turizm sektöründen olacağını kaydederek, “Bir de danışma kurulu olacak. Danışma kuruluna profesyonel otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz. Çünkü bu platformda doğru politikaların geliştirilerek yöneticilerin yönlendirilmesi açısından sizlerin bulunması önemli. Bizim için yatırımın doğru bir şekilde geri dönmesi esas. Çünkü biz onu anlık bir yatırım olarak düşünmüyoruz, sektörün tamamı için düşünmemiz lazım. Turizmin sürdürülebilir olması lazım, tabana yayılmış olması ki bütün paydaşlar tarafından sahip çıkılsın, geliştirilsin ve Türkiye bir turizm ülkesi halini alsın. Profesyonel Turizm Geliştirme Fonu’nda size de danışma kurulundan bir koltuk vereceğiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Ali Can Aksu: “Bundan sonra artık beyinler konuşacak”
Bakan Ersoy’un gala yemeğinde ilk kez duyurduğu koltuk sözünün kendisine de sürpriz olduğunu anlatan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ise, “Danışma Kurulunda yer almamız onore edici bir durum. Bakan Bey’in profesyonelleri önemsemesi bizim bu mesleğe biraz daha aşkla, tutkuyla tutunmamıza vesile oluyor. Mutluyuz, çünkü bundan sonra artık beyinler konuşacak. Bu işin ilmini alan insanlar turizm politikasında rol oynamaya başlayacak, sahnede olacaklar. Bundan sonra bana göre stratejiler değişecek. Tanıtımdan tutun yatırımlara, meslek yasasına kadar tüm stratejiler değişecek. Doğru stratejiler belirledikçe Türk turizmi tamamen doğru yöne gidecektir. Bakan Bey’in tabii ki zamana ihtiyacı var. Ama turizmin geleceğine artık ümitle bakabiliyoruz” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin

15.156 MICE profesyoneli, ACE of M.I.C.E’de buluştu

22-24 Ocak 2020 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz