Anasayfa » Gastro Güncel » Türk kahvesini markalaştırmak için dünyayı şehir şehir dolaşıyor!

Türk kahvesini markalaştırmak için dünyayı şehir şehir dolaşıyor!

2012 yılından beri Kurukahveci Mehmet Efendi iş birliğinde “Türk Kahvesi Kamyonu” ile Türk ve yabancı toplumlar arasında kültürel köprüler kurmak için dünyayı şehir şehir dolaşan Gizem Şalcıgil White, nam-ı diğer “Turkish Coffee Lady”, Türk kahvesini Amerikalılara daha ulaşılabilir kılmak için ortakları ile beraber 3 Aralık 2017’de ABD’deki ilk ve tek otantik Türk kahvesi kafe zincirini başlattı. 3-5 Mart tarihlerinde ‘İstanbul’ isimli gurme ürününü ilk kez New York Kahve Festivali’nde Amerikalıların beğenisine sunan Şalcıgil White, 12 Mart günü İstanbul’da gerçekleşen 2. Global Gastronomi Zirvesi’nde de Türk kahvesine ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı.

Gizem Şalcıgil White: “Dünyanın kalbine giden yol kahveden geçiyor”
500 yıllık Türk kahvesi kültürünü daha etkili şekilde tanıtmak adına yurt dışında 10 senedir gönüllü faaliyetler yapan Şalcıgil White, “Kahve Diplomasisinin 40 Yıllık Hatırı” temalı sunumunda şöyle konuştu:
“Tarih kitapçıklarında ve Türkiye tanıtım broşürlerinde hep şöyle yazar: “Kahveyi Avrupa ile Türkler tanıştırdı. Biz toplum olarak bundan dolayı gurur duyarız, ama o cümleye bir nokta koyarız, hikaye orada bitirilir. Oysaki asıl hikaye ondan sonra başlıyor. Artık, o noktayı bir virgüle çevirip kahve ve kahvehane kültürünün dünyaya bizim topraklarımızdan yayılma hikayesini Türkiye tanıtımları kapsamında bir strateji olarak benimsemeliyiz. Ana misyonumuz Türkiye markasını güçlendirmek için kahvenin Türkiye çağrışımı yapmasını sağlamak olmalıdır”.
“Bugün dünyanın kalbine giden yol kahveden geçiyor. Ancak, günde 400 milyon adet kahve tüketilen Amerika’daki kahve zincirlerinin menüsünde Türk kahvesi almıyor. Çünkü kahvenin ve günümüzde çok popüler olan kahvehane kültürünün İstanbul’dan yayıldığını dünyaya anlatmakta çok geciktik. Öte yandan, şu anda hızla büyüyen bir gurme kahve trendi var ve insanlar artık kahve ritüellerini birebir deneyimlemek istiyor.

“Türk kahvesi dünya pazarındaki payını arttırabilir”
Türk kahvesi dünyanın ilk gurme kahvesi olması nedeniyle bu trend rüzgarını yakalayıp ABD ve dünya pazarındaki payını arttırabilir. Bu bağlamda, Turkish Coffee Lady olarak kahve uzmanı Cenk Girginol’un danışmanlığında hazırladığımız ve “İstanbul” ismini verdiğimiz çok özel bir harmanla kahve pazarına Türk kahvesinin izini taşımaya hazırlanıyoruz. Aynı zamanda cezve tadında kahve pişiren Arzum Okka Türk kahvesi makinesinin sağlayacağı teknolojik avantajlarla da Türk kahve kültürümüzle Amerikalıların günlük hayatına bir değer kazandıracağız. Şimdi en önemli kültürel değerimiz Türk kahvemizi koruma ve tanıtma zamanı. Herkesi Türk kahvesini bir dünya markası yapmaya katkıda bulunmaya davet ediyorum”.

Gizem Şalcıgil White Kimdir?
2009 yılından beri yurt dışında Türk kahvesinin gönüllü elçiliğini yapan ve Turkish Coffee Lady olarak tanınan Gizem Şalcıgil White, ödüllü Gezici Türk Kahvesi Evi (Turkish Coffee Truck)’ın kurucusudur. Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans mezunu olan White, yüksek lisansını 2007 yılında Boston Emerson Kolejinde Küresel İletişim ve Pazarlama üzerine yaptı. Bir grup çalışma arkadaşı ile beraber 2009 yılında Türkiye’nin ilk dijital kahve evi olan Turkayfe.org isimli sosyal iletişim ağını kurdu. 2011-2016 yılları arasında Washington Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları’nda halkla ilişkiler üzerine, sonrasında Dünya Bankası kapsamında faaliyet gösteren bir kadın destek vakfında program geliştirme koordinatorü olarak çalıştı. 2014 yılında “Gezici Türk Kahvesi Evi” projesinden ötürü İstanbul Turist Rehberleri Birliği tarafından “Kültürel Sürdürülebilirlik” ödülüne layık görüldü. 2015 yılında JCI International tarafından kültür dalında Türkiye’nin “En Başarılı Genci” seçildi. 2017 Mart ayında Turk of America dergisi tarafından kendisine “ABD’nin (40 yaş altı) En Etkin 40 Türk Amerikalı Genci” ödülü verildi. Dört yıl boyunca Vaşington Türk Amerikan Derneği’nin başkanlığını ve Washington Türk Festivali’nin eş başkanlığını yürüttü. Eşi ve 15 aylık kızı ile Virginia eyaletinde yaşıyor.

İnceleyin

Doğuştan şanslı hem de başarılı! Esen Hünal

Röportaj: Hatice Ünal Bilen – Fotoğraflar: Ümit Başer Alkaç The North Shiled Pub konseptinin kurucusu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz