GTD, Türkiye’nin sağlıklı mutfağını New York’a taşıdı

New York’da hizmete giren yeni Türkevi binasında Sağlıklı Türk Mutfağı tanıtımı gerçekleştiren Gastronomi Turizmi Derneği, Türk yemek kültürünün tanıtılmasının yanı sıra döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında Türk ürünlerinin yabancı marketlerde yerini alması için de yoğun çalışmalar başlattı.

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) New York’da hizmete giren yeni Türkevi binasında 14 Ocak Cuma akşamı Sağlıklı Türk Mutfağı tanıtımı gerçekleştirdi. T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. New York Başkonsolosluğu, Türk Hava Yolları (THY) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Manhattan’ın en ünlü binaları arasına giren Türkevi’nde düzenlenen New York etkinliğine GTD Başkanı Gürkan Boztepe’nin yanı sıra New York Belediyesi Başkan Danışmanı Rana Abbasova, T.C. Dış İşleri Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr. Ender Saraç katılım gösterdi.

Gürkan Boztepe: “Türk ürünlerimizin yabancı marketlere girmesi için yoğun çalışma başlattık”

Türk mutfağının dünyaya sağlıklı ve lezzetli pazarlanması temasıyla Gastroshow kapsamında gerçekleşen tanıtım etkinliğinin Türkiye gastronomisi adına büyük bir adım oluşturduğuna işaret eden GTD Başkanı Boztepe, “Türk Hava Yolları’nın sponsor olduğu bu nitelikli etkinlikte ülkemizin ürünleri ve gazetecileri Türk mutfağını doğru aktarmak için New York’da tam bir çıkartma gerçekleştirdik. 70 yabancı medya çalışanı ve influencerin katılım sağladığı bu önemli etkinlikte dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Newyork’daki gurur abidesi binamız Türkevi’nde görsel ve içerik şöleni ile ağırlandı. Tanıtım etkinliğimizle beraber Türk yemek kültürünün tanıtılması haricinde döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında Türk ürünlerinin yabancı marketlerde yerini alması için de yoğun çalışmalar başlatıldı.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ender Saraç moderatörlük etti

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr. Ender Saraç’ın moderatörlüğünde ürünlerin hikayelerinin anlatıldığı gecede misafirlere unutulmayacak Türk yemek lezzetleri tattırıldı. UNESCO listesinde yer alan Gaziantep GAGEV’in katkı sunduğu özel akşam yemeği, eşsiz yöresel tatları ve Türk mutfağının özgün tatlarını sergiledi. Etkinlikte ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in özel sunumları ile Gaziantep Mutfağı tanıtılırken, davetlilere 3 boyutlu Türkiye Gastronomi Filmi izletildi.

#gastronomiturizmiderneği #gtd #sağlıklımutfak #türkiyegastronomisi #newyorktürkevi #yenitürkevibinası #gürkanboztepe #drendersaraç #gatmaşahin #unesco #gastronomi #gastronomiturizmiderneği #türkmutfağı #türkgastronomisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir