Akbank Marmaris ve Bodrum’da turizm sektörüyle buluştu

Akbank’ın TÜROFED’in işbirliği ve GETOB’un katkılarıyla düzenlediği “Gelecek Turizmde” toplantısı Bodrum ve Marmaris’te devam etti…

Sektörlerin ihtiyaçlarını sektör temsilcileriyle birlikte belirleyip, çözümler geliştiren Akbank, Bodrum ve Marmaris’te turizmcilerle “Gelecek Turizmde” toplantısında buluştu. Düzenlenen toplantılarda 2014 sezonunun değerlendirmesi yapılarak 2015 sezonuna ilişkin beklentiler ile çevre duyarlılığı, markalaşma, dijitalleşme gibi önümüzdeki dönem turizmdeki başlıca trendler konuşuldu. Akbank toplantıda, turizm sektörünün temsilcileriyle Türkiye’nin büyüme projeksiyonlarında önemli bir yeri olan turizm sektörüne yönelik hazırladığı çözümlerini paylaştı.

BÜLENT OĞUZ: “TURİZM DESTEK PAKETİ’Nİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRDİK”

Toplantıda konuşan Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, toplantıyı Türkiye turizminin en önemli merkezlerinden Bodrum ve Marmaris’te düzenlediklerine işaret ederek, “Önümüzdeki dönemde Türkiye için turizm çok daha önemli olacak; çünkü her şeyden önce artan sanayileşme ile birlikte karbon kotalarımız azaldıkça, alternatif arayışlarımız artacak. ‘Bacasız sanayi’ olarak da bilinen turizmin önemi önümüzdeki dönemde daha da artacak” dedi. Turizm sektörünün uzun süredir bu durumun bilinciyle hareket ederek, yatırımlarını aralıksız sürdürdüğüne ve devamlı geliştiğine işaret eden Oğuz, “Biz de Akbank olarak önemli bir yere sahip olan ve ilerisi için de potansiyel taşıyan sektörün desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konaklama başta olmak üzere acente, mağaza, restoran gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik olarak Turizm Destek Paketi’ni yeniden şekillendirdik. Firmalarımız pakette yer alan Sezon Ödemeli Turizm Kredisi’ni yapacakları yeni yatırımlar için olduğu kadar, yeni sezon için ihtiyaçları olan işletme kredisi olarak kullanmak üzere de alabilecekler. Sezon hazırlığı, enerji verimliliği, ekipman yenileme, atık yönetimi gibi yatırımlar için firmaların nakit akışına bağlı olarak, 9 aya varan geri ödemesiz dönem imkanı sunan krediden yararlanılabilir.” dedi ve ekledi: “Biz turizmin Türkiye ekonomisinin gelecekte istikrarlı büyümesini oturtacağı zeminler arasında kritik bir yere sahip olduğuna inanıyoruz. Bundan sonra da ülkemizin turizm sektöründeki hedeflerine ulaşabilmesi için sektöre desteğimizi artırarak devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum.”

h42

 

“BİRÇOK ÜRÜNÜMÜZLE SEKTÖRÜN HİZMETİNDEYİZ”

Oğuz’un verdiği bilgilere göre, Akbank kredisini kullanarak işini geliştirenler, firmanın mali yapısına göre belirlenen kredi vadesi ve geri ödeme koşulları gibi konulardaki esnekliğin yanında, maliyet avantajına da sahip oluyorlar. Akbank Turizm Destek Paketi’nde turizmcilerin hayatını kolaylaştıracak başka ürünlerin de bulunduğuna işaret eden Oğuz, turizmcilerin yurtdışı kart sahiplerine, çeşitli döviz kurları üzerinden satış yapabilmelerine olanak tanıyan “Dövizli POS”un da bunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Akbank Turizm Destek Paketi içinde bulunan “Ak Otel Paket Sigortası” ile turizmciler depremden su baskınına, yangından fırtınaya ve hırsızlığa kadar birçok riske karşı işletmelerinin içinde yer alan bina ve tesisleri, demirbaş, makina ve elektronik aletleri güvence altına alabiliyorlar. Ayrıca Aklease’den butik otel, motel ve pansiyonların yenilenmesi için avantajlı leasing çözümlerinden faydalanabiliyorlar. “Sezon Ödemeli Turizm Kredisi” ile “Ticari Kredi Kartı” ve “Artı Para” ürünlerini kullanan turizmciler, Akbank Direkt İnternet’ten sınırsız havale ve EFT, Akbank şubelerinden ayda 20 havale, 20 EFT ve 20 çek tahsilatı, 25 yapraklı çek karnesi gibi bazı bankacılık işlemlerini 3 ay boyunca ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar.

OSMAN AYIK: “HEDEFİMİZ, İLK BEŞE GİRMEK”

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da konuşmasında, 2013 yılında turist sayısının 40 milyona yaklaştığına ve turizm gelirlerinin de 32 milyar doları aştığına işaret ederek, “Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde turist sayısında 25 milyonu da aştık. Yılın ilk yarısındaki turizm gelirlerimiz de 13.8 milyar doları buldu” dedi. Türkiye’de 2013 sonu itibarıyla Turizm İşletme Belgeli tesis sayısının 3 bini bulurken, Turizm Yatırım Belgeli Tesis sayısının ise 1,000’i aştığına dikkat çeken Ayık, “Bu tesislerdeki oda sayısı 400 bini aşarken, yatak sayısı da 600 bine kadar çıktı ve toplam yatak sayısı 1 milyon 300 bine ulaştı” diye açıkladı. Bir başka önemli konuya dikkat çeken Ayık, yeşil yıldızlı tesis sayısının arttırılması yanında turizm pazarlamasını kolaylaştırmak amacıyla mavi bayraklı plajları arttırmamız gerektiğini vurguladı. Tüm dünyada turist sayısının yükselen tempoda arttığını ve artık bir milyar sınırının üzerine çıktığının altını çizen Osman Ayık, “Küresel düzeyde turist sayısı 2012 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 4.1 artışla 1 milyar 35 milyona çıkarken, bu artış 2013 yılında yüzde 5.0’i buldu ve turist sayısı 1 milyar 87 milyon düzeyine kadar çıktı” dedi. Türkiye’nin dünya sıralamasında 10. sırada bulunduğuna işaret eden Ayık, “Buradan da anlaşılacağı gibi, Türkiye ekonomisinin Cumhuriyetimizin 100. yılı 2023’te ilk 10 a girme hazırlıklarını ilk tamamlayan sektör turizm oldu. Artık hedefimiz, ilk beşe girmek” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir