Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri 4.kez sahiplerini buldu

Mutfak Dostları Derneği, 4. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni 17 Ocak 2023’de düzenlenen tören ile  sahipleriyle ile buluşturdu.

Four Seasons Sultanahmet ev sahipliğinde, Jumbo’nun katkılarıyla 17 Ocak 2023’de gerçekleşen 4.  Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri gecesinde on bir farklı kategorideki ödüller ile Jüri Özel Ödülü ve Tuğrul Şavkay Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahipleri ile buluştu. Mutfak Dostları Derneği’nin 2019 yılında onur ödülü vererek başlattığı ödül töreni, 2020 yılında sekiz dalda sahipleri ile buluşmuştu. Ödül programı, küresel pandemi sebebiyle gastronomi sektörünün olağanüstü bir dönemden geçtiği 2020 ve 2021 yıllarına özel Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri ile yoluna devam etmişti.

Türk gastronomi dünyasının önde gelen isimleri, basın mensupları ve kanaat önderlerinin de katıldığı 4. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri gecesinde açıklanan ödüllerin kategorileri ve kazananları şöyle:

Yılın Türk Şefi                                                          Maksut Aşkar, Neolokal

Yılın Yabancı Şefi                                                     Claudio Chinali, Eataly

Yılın Genç Şefi                                                         Yaren Çarpar, Ema Bakery & Catering

Yılın Pasta Şefi                                                         Metin Saruhanlı,  Arpège, Patisserie

Yılın Geleneksel Lokantası                                       Yanyalı Fehmi

Yılın Yabancı Konsept Lokantası                             Fauna

Yılın Tek Ürün Geleneksel Lokantası                       Aslanboğa Kokoreç

Yılın Pastanesi veya Tatlı Evi                                    Léone Patisserie

Yılın Ürün Satış Noktası                                           Antre Gourmet

Yılın Gastronomi Kitabı                                            Meyhane İhtisas Kitabı

Yılın Dijital Yayını:                                                   Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme

Derneği (E-Dergi & Instagram Hesabı)

Yaşam Boyu Başarı ödülü, Beyti Güler’in

Gecede; Jüri Özel Ödülü’nü İstanbul’un gastronomi destinasyonu olarak güçlenmesine ve mutfak kültürümüzün global çapta tanıtımına sağladığı önemli katkılarla Turk Fatih Tutak, Tuğrul Şavkay Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü ise gastronomi dünyamızın mihenk taşlarından Beyti Güler aldı.

Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, Türkiye’de gastronomi alanında bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı ve organize ettiği ilk ödül programı olma niteliğini taşıyor. Türk gastronomisine katkı sağlayan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek, onları motive ederek gastronomi dünyamızın çıtasının yükseltilmesine destek olmak amacıyla oluşturulan ve objektif  kriterler ile işleyen ödül sistemi, kategorilerin her biri için ön jürinin önerilerinin ana jüri tarafından değerlendirilmesi yöntemine dayanıyor.  

Alparslan Baloğlu:”Sürdürülebilir ve güvenilir bir referans olmayı hedefliyoruz”

Mutfak Dostları Derneği Başkanı Alparslan Baloğlu, 4. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri ile ilgili şunları söyledi: “Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni bu yıl dördüncü kez hayata geçirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Ödül programımızın ülkemizin gastronomi sahnesinde sürdürülebilir ve güvenilir bir referans olmasını hedefliyor ve güçlenerek ilerliyoruz. Bu yıl üç farklı kategoriyi ödül programımıza ekledik. Derneğimiz otuz yılı aşkın süredir Türk gastronomisinin ileri taşınmasına yoğun katkı sağlayan bir kurum ve ülkemizde gastronomi alanında yaşanan olumlu gelişmeler bizi son derece mutlu ediyor. Kapsayıcı bir bakış açısı ile gözümüzü İstanbul’un dışına da çevirmeye özellikle dikkat ediyor, başarılı rol modellerin ön plana çıkarılmasını ve onların motive edilmesini son derece önemsiyoruz. Dileğim ve inancım ödül programımızın; titizlikle çalışan, özgünlükleri ile öne çıkan kişi ve kuruluşları motive ederek gastronomi dünyamızın çıtasının daha da yükseğe çıkmasına destek olmaya uzun yıllar devam etmesi.”

 

#altınkaşıkgastronomiödülleri #mutfakdostalarıderneği #mdd #alparslanbaloğlu #gastronomi #ödül #altınkaşık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir