Balon Turlarına İlgi Arttı

Balon turlarında 33 Milyon Avro’luk  pazar oluştu. Kapadokya’da 17 firmanın 140 balon ile faaliyet gösterdiği balon turları alanında yılda 450 bin kişiye hizmet veriliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre , Kapadokya’da balon işletmeciliği yapan 17 işletmeye ait 140 balonda, bölgeden ortalama 1.300 kişi çalışıyor.

 

Kişi Başı 70 Avro 

Bölgede balonla bir yılda ortalama uçan yolcu sayısı ortalama 450 bin ile 500 bin arasında değişiyor. Bir kişiden ortalama 70 Avro’nun alındığı balon uçuşlarından elde edilen bir yıllık ortalama ciro ise uçan yolcu sayısının ortalama 475 bin kişi olarak alınması durumunda 33 milyon 250 bin Avro olarak  gerçekleşiyor.Kapadokya bölgesinde 12 ay boyunca uçuşlar aralıksız devam ederken, uçuşların en yoğun olduğu dönem ise 15 Mart – 31 Mayıs ve 1 Eylül – 15 Kasım arasında oluyor.

En çok Japonlar Tercih Ediyor 

Bölgede balon turizmini tercih eden turistler arasında ilk sırayı Japonya’dan gelenler alıyor. Japonya’yı Kore, Almanya, İspanya, Fransa ve Güney Amerika izliyor. Kapadokya bölgesinde balon turizmiyle gelişen diger sektörler ise taşımacılık, otelcilik ve restorancılık olarak sıralanıyor. Aynca balon uçuşlarından memnun ayrılan yolcular, halıcılık , çömlekçilik ve kuyumculuk sektöründeki satışları arttırıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir