Başroldeki şefler GTD-World Food panelinde buluştu

Türkiye’nin gıda ve gastronomi kültürünün en önemli buluşma platformlarından Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı –  WorldFood Istanbul, 9 Eylül Perşembe günü TÜYAP’ta 29’uncu kez kapılarını açtı. Fuar kapsamında Türkiye’nin ünlü şefleri Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) koordinasyonunda ‘Gastronomi İhracatında Başroldeki Şefler, Özel Markalı Ürünlerin Peşinde’ panelinde bir araya geldi. MasterChef Türkiye Jürisi Somer Sivrioğlu, MBK İstanbul Restoran Danışmanlığı Kurucusu Murat Bozok, Menü Danışmanı Şef Jale Balcı’nın katılımıyla düzenlenen panelin moderatörlüğünü GTD Başkanı Gürkan Boztepe üstlendi.

Murat Bozok: “Mutfağımız kuvvetli ama çok eksiğimiz var”

Dünyanın en güzel mutfaklarından birine sahip olduğumuza dikkat çeken Şef Murat Bozok, “Dünyanın her yerinde çalıştım neredeyse. Fakat Türk mutfağı kadar güzelini görmedim. Birçok farklı iş yaptım konuyla ilgili, gastronomi ile ilgili çok eksiğimiz olduğunu söyleyebilirim. Mutfağımız kuvvetli. Bence istediğimiz noktaya geleceğiz ama biraz zaman alabilir. Yurt dışından bakıldığında Türkiye gastronomisi bilinmiyor. Mutfak olarak alt yapımız var ama bu konuda kendimizi geliştirmeliyiz.”Jale Balcı: “Yemek kültürünün tanıtımında yerel üreticilerin yeri önemli”

Yemek kültürünün tanıtımında yerel üreticilerin önemine dikkat çeken Şef Jale Balcı, Türkiye’nin gastronomi kültürünü yaygınlaştırmanın önemini vurguladı. Yerel üreticilerin desteklendiği, bölge kültürlerinin desteklendiği bir organizasyona ve tanıtıma ihtiyaç olduğunu belirtti.Food Master’s Class” ile özel fuar turu

Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğinde gerçekleşen Food Master’s Class ile sektör profesyonelleri ünlü şefler eşliğinde, belirlenen tematik çerçeveye göre katılımcı stantlarını gezdi ve etkileşimli bir fuar deneyimi yaşadı. Food Master Class şefleri katılımcıları stantlarında ziyaret ederken, firma iş birlikleri ve satın alma kriterleri üzerine ihracat odaklı yenilikçi ürünler üzerine sohbet gerçekleştirdi.

#worldfoodistanbul #UluslararasıGıdaÜrünleriTeknolojileriFuarı #gastronomiturizmiderneği #gtd #şefmuratbozok #şefsomersivrioğlu #şefjalebalcı #BaşroldekiŞeflerÖzelMarkalıÜrünlerinPeşindepaneli #gastronomipanel #gastronomiturizmi #gürkanboztepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir