Bentour Reisen’dan Türkiye’de artan fiyatlara ‘genişletilmiş ürün portföyü’ çözümü

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye’deki fiyat artışları sebebiyle Almanların farklı destinasyonlara kaydığını söyleyen Bentour Reisen Ceo’su Deniz Uğur, “Biz Almanları kaybetmek istemiyoruz” dedi ve 2024 yılı büyüme odaklarına genişletilmiş ürün portföyü ve uçuş kapasitesi artışını koyduklarını açıkladı. Zürih merkezli Türk tur operatörü, gelecek kıştan itibaren fiyatları indirmek için müşterilerine farklı paketler sunacak.


Bentour Reisen, 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında ‘Comedy Night’ etkinliği kapsamında dört ülkeden getirdiği 650 seyahat acente temsilcisini Miracle Resort Hotel, Crystal Centro ve Delphin Be Grand otellerinde misafir etti. Zürih merkezli Türk tur operatörü, 2023 performansını ve gelecek yılki büyüme rotasını ise 1 Aralık Cumartesi günü Miracle Resort Hotel ev sahipliğinde düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Bentour Reisen Ceo’su Deniz Uğur ve Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati’nin hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısında Türkiye ve Avrupa’da yaşanan fiyat artışlarının turizme etkisi, Her Şey Dahil Sistemi’nin kategorizasyonu, şirketin 2024 Türkiye operasyonu ve yeni yatırım planları konuşuldu.

“2023 hedeflerimize tekrar ulaştık”

Miracle Resort Hotel ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda 2023 yaz sezonunu değerlendirerek sözlerine başlayan Bentour Reisen Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, bu yıl turizmin 12 aya yayıldığını hatırlattı ve şirketin 2023 hedeflerine yeniden ulaştığını söyledi. Rosati, “Bu yıl gayet mutluyuz. Pandemiye rağmen hem acentelerimize hem ürünlerimize yatırımlarımızı sürdürdük. Bizim için durmak yok. 2024 sezonu için de hedeflerimiz devam ediyor. O kadar büyük basamaklarla olmasa da sağlıklı ve karlı büyümek istiyoruz” diye kaydetti.

“Düşük ürünler satmıyoruz”

Bentour Reisen Ceo’su Deniz Uğur ise, bu yıl dört ülkeden 200 bin turiste hizmet verdiklerini, bunun yüzde 70’inin ise Türkiye’ye olduğunu söyledi. Bentour’un tur operatörleri içinde en pahalı satan olmasa da kaliteli yoldan giden bir şirket olduğunu vurgulayan Uğur, “Biz düşük ürünler satmıyoruz. Bu nedenle bize ‘Küçük şirketlerin TUI gibisiniz, TUI gibi bir hedefiniz var’ diyorlar. Bununla da gurur duyuyoruz çünkü Türkiye bunu hak ediyor. Türkiye’de hem güzel oteller hem iyi yetişmiş personel hem de misafirperverlik var burada. Ama şunu da belirtmem gerekir ki, Türkiye artık hem vatandaşları hem de gelen turistler için ucuz bir ülke değil. O nedenle gelecek yıllar için bunun üzerinde bir çalışma yapmamız lazım” diye ekledi.

30 Kasım Perşembe günü Antalya’daki Miracle Resort Hotel’in konferans alanında büyük seyahat fuarı ve organizatörün yeni ürün ve faaliyetlerinin sunumu gerçekleşti. Bentour Reisen’ın dört ülkeden getirdiği 650 seyahat acentesi workshop etkinliğinde otellerle bir araya geldi.

“Bu yıl İzmir’de büyük başarı yakaladık”

Türkiye’nin her zaman bütün ürünleriyle öncülük yapan bir ülke olduğunun altını çizerek söz alan Rosati, “Türkiye’de güvenli turizm ve sürdürülebilir turizm anlamında ciddi adımlar atılıyor. Geçtiğimiz Antalya Turizm Fuarı’nda da birtakım sayılar verildi. Bizim de gelecekte büyüme hedefimizin başlıca konularından biri gene uçuşlar. SunExpress ile yaptığımız 5 yıllık yeni anlaşma şirketimizin ana destinasyonu olan Türkiye’deki varlığını daha da güçlendirecek. Bu anlaşma her sene için iki haneli bir büyüme gösteriyor” dedi. Türkiye’de daha zengin ürünler, daha fazla otel ve destinasyonlarla büyümek istediklerini belirten Rosati, şirketin Türkiye operasyonunda Antalya’nın önde geldiğini, bunu Ege’nin takip ettiğini söyledi. Bu yıl İzmir’de büyük bir başarı yakaladıklarını ve iyi bir sayı ürettiklerini aktaran Rosati, yıl içinde portfolyolarına daha fazla ürün eklediklerinin bilgisini verdi.

Bentour Reisen’ın programında Kıbrıs, Yunanistan, İspanya ve Mısır için de birçok yeni ürün bulunuyor. Mısır’daki Nil gezisinden Yunanistan’daki ada turlarına kadar tur operatörü 2024 yılında Reisen’ın sadece Yunanistan için 15’ten fazla anakara ve çok daha fazla programda 1.000’in üzerinde ada oteli bulunuyor. 

“Fiyatlarda temkinli gitmek gerekiyor”

Türkiye’de yaşanan fiyat artışlarının turizm hareketlerine etkisini değerlendiren Rosati, 2023 yılında Türkiye’de fiyatların ciddi şekilde yükseldiğine dikkat çekerek, “Bu sene Avrupa’da cirolar yükseldi. Ama müşteri sayısı aynı şekilde yükselmedi. Bu neden? Haklı da olsa Türkiye fiyatları bayağı arttı. Bunu bilhassa Almanya’dan Türkiye’ye gelenler kaldıramıyor. İnsanlar başka destinasyonlara kaymaya başladı. Biz Türkiye’den gene memnunuz. Hedefimiz gelecek senelerde daha fazla büyümekse fiyatlarda temkinli gitmek gerekiyor” uyarısında bulundu.

“Neden All Inclusive yolundan gidiyoruz?”

Türkiye’deki fiyat artışları konusunu otelcilerle konuştuklarını söyleyen Uğur ise, “Otelciler bize diyor ki, ‘Biz her şeyi veriyoruz. Ama bizim de para kazanmamız lazım’. O zaman  dedik ki biz neden All Inclusive yolundan gidiyoruz? Tabii büyüdük bir şekilde, o da kalsın ama bunun dışında da daha farklı, çeşit çeşit paketler sunmamız lazım. Aileler için bir paket olabilir. Bu konuda otellerle hemfikiriz. Gelecek kıştan itibaren fiyatları indirmek için farklı paketleri sunacağız” dedi.

Miracle Resort Hotel ev sahipliğinde gerçekleşen Bentour Comedy Night gala gecesinin açılış konuşmasını Bentour Reisen CEO’su Deniz Uğur yaptı. Şirket üst yönetiminden Songül Göktaş-Rosati, Dieter Reiser ve Christian Hauk’un hazır bulunduğu gecede SunExpress’in CCO’su Peter Glade de birer konuşma yaptı.

“Almanları kaybetmek istemiyoruz”

Bilgilendirme toplantısında Uğur, Avrupa’nın da artık eskisi gibi olmadığını, insanlarda sonsuz para olmadığını kaydetti ve “Ya gidecek ya gelecek ya gelmeyecek artık. Mesela Delphin otellerine gelen 4 bin euro ödemiş. 6-7 bin euro olduktan sonra artık gelemiyor. Aslında Delphin’i seven bir müşteri, neden kaybedelim? Onun  için bir yol, bir kapı açalım. Otelciler de costları aşağıya indirmek istemiyor. Otelci de haklı. Enerji inanılmaz pahalı oldu, içki pahalı oldu, her şey pahalı oldu. Onlar da para kazanmazsa bu iş uzun vadeli gitmez. Biz bu çözümü ortaya koyuyoruz. Çok şükür otelciler de buna karşı değil. Bazıları yavaş adapte oluyor ama biz Almanları kaybetmek istemiyoruz” dedi.

Bentour Comedy Night gala gecesinde BenSwissclub Ödülleri organizatörün seçkin otel ortaklarına takdim edilirken, en iyi rezervasyon yapan 20 Altın seyahat acentesi ve en iyi gelişim gösteren acentelere de performanslarından dolayı ödül verildi. Gecenin devamında Almanya’nın ünlü stand-up sanatçısı Özcan Coşar gösterisiyle bu yıl da büyük ilgiyle izlendi.

“Kişiye göre ürün sunmamız lazım”

Almanya’da da fiyatların yükseldiğini anımsatan Rosati, “Almanya’da da Türkiye’den fazla sıkıntı çeken insanlar var. Artık her hafta yemeye gidemiyorlar. Ben bu parayı ödeyemem, ben nasıl üzerine 2 bin euro ekleyeyim diyorlar. Bu yüzden bayağı bir kayma oldu” dedi ve bunu önlemek için alternatif yeni inovasyonlara ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “İnsanlara bu çeşitliliği vermek gerekiyor. Artık herkes bunu istiyor. Kişiye göre ürün sunmamız lazım. Dışarıya da gitmek istiyorum, insanları da keşfetmek istiyorum. Bu hizmeti vermek zorundayız” dedi.

Miracle Resort Hotel

“İki yolumuz var: Ya kaliteli olacağız ya da…”

Bentour Reisen Ceo’su Deniz Uğur, “İki yolumuz var. Ya kaliteli olacağız ya da çeşit-paket şeklinde seçenekler sunalım. Şu anda Yunanistan, İspanya ve Türkiye’ye baktığımız zaman bizimki pahalı çıkıyor. Bizimki kaliteli olduğu için pahalı. Ama müşteri kaybetmemek için de onlara alternatifler sunmalıyız” diye konuştu.

“Son üç senede iki haneli büyüdük”

Almanya pazarına yeni oyuncuların katılmasının fiyat rekabetine olası etkilerinin sorulduğu Uğur, “Tabii gördük geldiler ama bizden hiç pay almadılar. Çünkü bizim yolumuz kalite yoluydu. Biz en güzel süper marketlerde satılıyoruz. Girenler genelde fiyattan giriyor. Fiyattan çabuk girersin ama çabuk çıkarsın. Gelsinler, buyurun. Ama biz de varız, onlar da var” yanıtını verdi.

Songül Göktaş-Rosati ise, herkesin stratejisinin farklı olduğuna işaret etti ve Bentour’un servis ve kaliteye önem veren bir şirket olduğunun altını çizdi. “Bilhassa son üç senede gösterdik. Büyükler durunca bizim için çok büyük bir kapı açıldı. Seyahat acentelerinin arkasında durduk, destek olduk, likidite desteği bile verdik. Provizyonlar verdik ve geri istemedik. Biz dedik ki, ‘Size bu desteğimiz olsun.’ Kriz zamanında yatırımlar yaptık. ‘Biz ürünümüze de memleketimize de güveniyoruz ‘ dedik. İki sene önceki krizde bile hep müşterilerimizin yanında olduk. Son üç senede hep iki haneli büyüdük. Bunu rekabet olarak görmüyoruz. Herkes kendi yolunda. Ürün çeşitliliğimiz, SunExpress gibi avantajlı partnerlerimizle Mısır’da da, Yunanistan’da da, İspanya’da da büyüyoruz ki Almanya’da bilhassa biz Türkiye tur operatörü olarak tanınıyoruz. Üstelik de buraya hiç büyük yatırım yapmadan. Demek ki, asıl konu ürün değil, bize gelen seyahat acentesi kaliteli hizmetimiz için geliyor. Sonuçta biz mutlu ediyoruz.”

Bentour’un 324 sayfalık Türkiye kataloğu “Turkey Select 2023″de Türkiye’den 200’den fazla otel yer alıyor.  Şirketin rezervasyon sisteminde satışta olan Türk otel sayısı ise 600. Mısır, Kıbrıs, Yunanistan ve İspanya’dan da çok sayıda otel şirketin programında bulunuyor.

Program kapsamında seyahat acenteleri Balmumu Müzesi, Teraryum, Kar Dünyası ve Antalya Akvaryum’u keşfetme fırsatı buldu.

“2024’te maksimum yüzde 25 büyüme hedefliyoruz”

Miracle Resort Hotel’de düzenlenen toplantıda konuşan Bentour Ceo’su Uğur, şirketin 2024 hedefleri ve gelecek yatırımları hakkında da bilgiler paylaştı. 2024 yılı için maksimum yüzde 25 büyüme hedeflediklerini belirten Uğur, “Dört ülkeden satış yapıyoruz.  Karlı bir büyüme istiyoruz. Daha çok gelirse hayır demeyeceğiz ama” dedi. Müşterilere daha kaliteli hizmet için Antalya’da incoming acente kurduklarını kaydeden Uğur, şirketin inşaatı iki ay sonra başlayacak olan bir ofise yatırım yaptığını da söyledi.

Bununla birlikte yeni otobüsleri filosuna kattıklarını söyleyen Uğur, “Yeni otobüsler alıyoruz. Kendi Türk şoförlerimizi kullanıyoruz ki bu çok önemli. Şoför iyiyse Türkiye’yi iyi tanıtıyor. Şoför iyiyse Türkiye imajı iyi. İlk frekans çok önemli. Zeki olması lazım. Küçük ama önemli dokunuşlar. Biz yatırımlarımızı insanlara ve maaşlara yapıyoruz” diye belirtti.

“Asla bir otel açmayız”

“Bir otel yatırımı düşünüyor musunuz” sorusuna Uğur, “Yatırım planlarımızda bir otel yok. Otele de gerek yok zaten. Kendin otel çıkarttığınız zaman çalıştığınız otellere de rakip oluyorsunuz. Ne gerek var? Asla bir otel açmayız” yanıtını verdi.

“IT’ye her sene 1.5 milyon euro masraf yapıyoruz”

Bentour Reisen’ın dijitale yaptığı yatırımlardan da bahseden Uğur, “Geleceğin dünyasında aşk ve teknoloji var. Daha geçen yıl açtığımız My Bentour’un kullanım oranı yüzde 100. Ek hizmetler için rezervasyon yapmanın yanı sıra müşteriler seyahatleri için ihtiyaç duydukları her şeyi burada bulabilirler. Bunlara daha başka her türlü hizmeti ekleyebiliriz. 200 bin müşterimiz platform kullandı. Biz Bentour olarak IT’ye her sene 1.5 milyon euro masraf yapıyoruz” dedi.

Songül Göktaş-Rosati ise müşterilerin bu hizmeti talep ettiklerini belirtti ve şunları ekledi: “Geçen yıl piyasaya sürdük. Bugün yüzde 100 kullanımını yaşıyoruz. Ciddi bir rakam. Bu hizmeti bir kolaylık olarak görüyor. Orada da seyahat acentelerimizle birebir çalışıyoruz. Önerileri doğrultusunda teknolojiyi geliştiriyoruz. Daha fazla ürünlerle geleceğe de yatırım yapıyoruz” diye ekledi.

“Bir yatırımımız da Didim’e”

Rosati, önümüzdeki dönemde Kapadokya operasyonlarını genişleteceklerini ve Kapadokya-Antalya kombinasyonlarını artıracaklarını söyledi. Didim Belediyesi ile bu sene ciddi bir iş birliği içinde olduklarını söyleyen Rosati, “Gelecek sene Barut ile ciddi bir büyüme olacak. Bu konuda öncü olmak istiyoruz. İlişkilerimizi daha da güçlendirip Ege’yi daha fazla ön plana çıkarmak istiyoruz. Bilhassa da Didim’i. Didim çok güzel bir yer. Benim hayatımda da bir ayrıcalığı var. Çocukluğum, gençliğim hep orada geçti” şeklinde sözlerini tamamladı.

#bentourreisen #bentourcomedynight #antalya #miracleresorthotel #seyahatacente #otel #turizm #etkinlik #denizuğur #songülgöktaşrosati #BenSwissclub Ödülleri #özcancoşar #gala #standup #kapadokya #didim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir