Bodrum’da turizm enstitüyle hareketlendi

Haziran 2022’de faaliyetlerine başlayan Bodrum Institute, turizm destinasyonunu harekete geçirdi. Yeni fikirler, yeni projeler hedefiyle kurulan enstitü, Bodrum tanıtımına sağlayacağı katkının yanı sıra bölgesinde yüz yüze eğitim ve ara eleman sorunlarına da çare olacak…


Haziran 2022’de faaliyetlerine başlayan Bodrum Institute, Bodrum turizmine hareket kazandırdı. Bodrum Institute Danışma Kurulu Üyesi Serhad Uslan, enstitünün hem Bodrum özelinde hem de uluslararası faaliyetlerinde Bodrum turizm sezonunun sürdürülebilir olmasına katkıda bulunacağını belirtti. Uslan, “Yurt dışından eğitim amaçlı getirilecek öğrencilerin tüm eğitim ve sosyal faaliyetlerini Bodrum’da yaparak, bu anlamda özellikle düşük sezonda Bodrum turizmine, hem konaklama hem de diğer faaliyetleriyle sosyal etkileşimlerde bulunacak.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Aras: “Bodrum’un tanıtımına katkı sağlıyor”

Projenin başından beri destekçisi olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Institute ile ilgili şunları söyledi: “Ülkemizin ve Bodrum’un ihtiyacı olan yeni fikirlerin, yeni projelerin üretilmesi ve hayata geçirilmesi, özellikle akademik çevrelerin bu işin içerisinde olması, bize rehberlik etmesi çok önemli. Bodrum Institute de bu amaçla kuruldu. Yurt dışından öğrenciler getiriyoruz. Bodrum’un tanıtımına katkı sağlıyor. Bilimsel çalışmalar yapılıyor, uluslararası ilişkilerle ilgili fikirler gelişiyor”.

Haldun Yalçınkaya: “Yüz yüze eğitimi destekleyen bir inisiyatifiz”  

Bodrum Institute kurucusu Prof. Dr. Haldun Yalçınkaya ise, Bodrum Institute’nun Haziran 2022’de faaliyete başladığını ve şu ana kadar 10 farklı çalışma yürüttüklerini belirtti. Önümüzdeki yıl için planlama yaptıklarını ve şu an ise stratejik plan oluşturduklarını kaydeden Yalçınkaya, şöyle konuştu: “Temel olarak akademisyenlerin ve öğrencilerin üniversitelere yaptığı her şeyi Bodrum’da yapmayı amaçlıyoruz. Çünkü işimizi Bodrum’da daha mutlu bir biçimde yapıyoruz. Öğrenciler, derslerini Bodrum’da daha mutlu bir şekilde yapıyor. Bundan faydalanmak istiyoruz. Eğitim sistemi değişiyor, online eğitime talep giderek artıyor. Bu tarafıyla Bodrum Institute’u, bu ortamda öğrencileri odalarından, akademisyenleri ofislerinden çıkarıp Bodrum’a gelmelerini ve yüz yüze eğitim almalarını sağlayacak bir inisiyatif olarak görüyoruz.”

 

“Ara eleman sorununun çözümüne katkı sağlayacağız”

Eğitim faaliyetlerinin genel anlamıyla sosyal bilimleri kapsadığını, bunun yanı sıra farklı alanlara da kaydıklarını ifade eden Yalçınkaya, şöyle devam etti: “Bu yönde talepler var. Örneğin turizmde otel işletmecilerinin en büyük sorunlarından biri, ara eleman eksikliğidir. Kat hizmetleri, servis, ön büro ve mutfak ara elemanlarını eğitip sertifikalandırarak hem otel ve hem de ara eleman bazında sıkıntıların çözülmesinde katkıda bulunacağız.  Bu konferansta yerel paydaşlarla, Bodrum Institute’ü nasıl görmek istiyorlarsa çağdaş yönetim kurallarıyla dizayn etmeye çalışacağız. Ondan sonra da bir planımız olacak. Bu plana bağlı olarak başta Bodrumlular olmak üzere zaman içerisinde uluslararası boyuta ulaşacağız,bizden istediklerini gerçekleştireceğiz.”

#BodrumInstitute #bodrum #turizm #enstitü #serhaduaslan #ahmetaras 3bodrumbelediyesi #bodrumbelediyebaşkanı #bodrumturizmi #haldunyalçınkaya #araeleman #eğitim #yüzyüzeeğitim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir