Anasayfa » Cem Polatoğlu » Cem Polatoğlu: “Bu uygulamadan Cem Yılmaz’a çok malzeme çıkacaktır elbet!”

Cem Polatoğlu: “Bu uygulamadan Cem Yılmaz’a çok malzeme çıkacaktır elbet!”

Oteller umulandan erken açıldı. Ne diyeceksiniz?

Ülkede sadece 100.000 çalışanı olan, kapalı ortamda saatler geçirilen AVM’ler, sürekli müşteriyle temas eden berberler, kuaförler açıldıysa 2.5 milyon istihdam sağlayan, 52 sektöre kaynak üreten turizm sektörü ve ağırlıklı açık ortamda vakit geçirilen oteller de elbet açılmalıydı.

Not: Türkiye’de oteller hiç kapanmadı, şimdi faaliyete geçiyorlar.

Faaliyet genelgesi yayınlandı. Ne diyeceksiniz?

Bizler uluslararası tur operatörüyüz. Rekabet içerisinde olduğumuz İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde hangi önlemler alınıyor, neler yapılıyor, onları araştırıyor, yurt dışı partnerlerimizle konuşuyoruz, paylaşıyoruz.

Açıklanan genelgede belirtilen önlemler ile yurt dışındaki otellerin önlemleri arasında farklar var mı?  Açıklanan genelge çok iyi düşünülmüş olsa da yurt dışı uygulamalarla arasında farklar var.

Yurt dışı uygulamalar ile Türkiye’deki uygulamalar arasındaki farklar nelerdir?

– Yurt dışındaki resortlarda, müşteri ile temas eden personelin sezon boyunca dışarıyla ilişkisi kesiliyor. Personel sezon süresince resort lojmanında kalıyor. Bizde, personel eğer servis yoksa toplu taşıma araçları ile işine gidip gelecek.

– Yurt dışı büyük otellerde yığılmayı önlemek amacı ile 18-20:00 ve 20-22:00 olarak iki şift akşam yemek servisi yapılıyor. Mümkün olduğunca yemekler açık havada alınıyor.

– Yurt dışında müşteri, akşam yemeğinde ne yiyeceğini kahvaltıda dağıtılan menü kartlarına işaretler. Akşam yemeği vakit kaybedilmeden hazırlanmış olarak masalara servis edilir. Müşteri ek olarak banketten istediklerini seçebilir.

– Bizde, 50 çeşit peynirin, 20 çeşit yemeğin olduğu açık büfe eskisi gibi korunmak isteniyor. Tek fark, müşterinin yemeği teker teker banketten seçip aşçının kendisine vermesi. Burada Cem Yılmaz’a çok malzeme çıkacaktır elbet!

Hesabımız şöyle; Türk müşterisi 100 çeşit yemeğe göz atıp, antipasta, salata, tatlı, içecek seçerken iyi niyetle 10 dakikası bankette geçecek. Bu, 500 müşteri için toplamda 5000 dakikaya (83 saat) ihtiyaç var demektir. Bankette 10 aşçı aynı anda 10 müşteriye baksa 8 saate ihtiyaç var. Tabii müşteri, 500 kişilik otelde 1,5- 2m sosyal mesafeyi koruyarak, yüzlerce metrelik kuyruğu bitirmeyi başarırsa..!  Yani bu durum pratikte zor gözüküyor. Sahadaki otelci meslektaşlarımızın görüşü bu. Makul çözüm ise; ya genişletilmiş a la carte sistemine geçilmesi veya banketlerde salata dahil her şeyin paket servis haline getirilmesi. Müşterinin de tepsiyle geçerken istediği paketi seçip alıp gitmesi…

Bunların dışında;

– Yurt dışında otellerde restoran girişleri ve çıkışları ayrı kapılardan yapılıyor. Bakanlığın genelgesinde böyle bir ayırım yok. Restoran giriş-çıkışları çoğunlukla aynı kapıdan yapılıyor. 2- 3 metre enindeki kapıda 500 kişinin geliş-gidiş sirkülasyonu insanları zorlar!

– Genelgede “Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenir” denmiş. Restoranda maskesiz olarak masaya oturuş kalkışta yanımızdakilerle mesafe neredeyse sıfır olacak. Araya bir de garsonun girip çıktığını düşünelim… Şezlonglar arası mesafe dünyada 2,5-3m iken Türkiye’de 1,5m kuralı yeterli değil.  Şezlong giriş çıkışlarında bu mesafe neredeyse sıfırlanır.

–  “Havuz suyunun, havuz ve plaj çevresinin temizliği ve hijyeni azami ölçüde sağlanır” denmiş ama havuzun büyüklüğüne göre kaç kişi girebilir belirtilmemiş. Plajların yoğun saatleri için de bir düzenleme henüz yok.

– Genelgede “Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterir” denmiş. Yurt dışında servis için sadece servis arabaları kullanılıyor. Müşteri garsonun getirdiği servis arabasından yiyeceğini içeceğini kendisi alıyor.

– Genelgede ” Mümkünse tek kullanımlık şeker, tuz, baharat, peçete kullanılır” denmiş. Mümkünse hepsi tek kullanımlık olmalı. Aksi takdirde sadece tuzluk temizlemeye 1 kişi konuşlandırılmalı.

– Genelgede; “Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir” denmiş. Ancak, genelgede geçen ‘sık sık’ kelimesi “relatif” yani göreceli. Bu, umumi tuvaletlerde “her kullanımdan sonra dezenfekte edilir” olarak değiştirilmeli. Bu durum zor ise, genel kullanıma kapatılır. Her müşteri ihtiyacını kendi odasında giderir.

– “Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanır ve ayrı yıkanması sağlanır” deniyor. Ben bu cümle “Covid-19’lu hasta müşteri hala otelde kalabilir” olarak anlaşılabilir.

Bunlar düzeltilebilirse insanlar gönül rahatlığı ile otellere gideceklerdir düşüncesindeyiz.

Tüm turizm camiasina hayirli bir sezon diliyoruz…

#cempolatoğlu #turizmbakanlığıcovid19genelgesi #kültürveturizmbakanlığı #turizm #konaklama #tatil #seyahat #covid19

İnceleyin

Cem Polatoğlu: AB’nin ayrımcı aşı kararında tek kaybeden biz olmayacağız

Ve beklenen açıklama geldi; AB ülkelerine giriş yapabilmek için Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıları ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz