Cem Polatoğlu: “Turizmde yeniden senet dönemi”

80’ler 90’lar. İç turizm hareketlendi. Yurt dışından gelen turiste alışık olan oteller daha çok yerli turistle tanıştı. Ancak euro veya dolar bazlı çalışan otellerin fiyatları yerli turiste yüksek geldi. Tüketici tek seferde nakit ödeme yapmaya zorlandı.

Çare: Senet

Senet, tatil müşterilerinin hoşuna gitti. 3 derken 5, 5 derken 9 aya varan taksitlerle herkes tatil yapmaya başladı. Ancak ödeme tarihleri gelince bu kez tahsilat sorunları başladı. Ödenemeyen senetler nedeniyle biriken banka ve otel borçları, tur şirketlerinin belini büktü. Bu girdaptan çıkamayan acentalar ya sektörden ayrılmak ya da iflas etmek zorunda kaldı.

Kredi kartı kurtuluş oldu

Ve 2000’lerle beraber tahsilat riskini bankaya yükleyen taksitli kredi kartı sistemi acentaların kurtuluşu oldu. İç ve dış turizm patladı. Yüzbinlerle ölçülen yıllık yurt içi Türk turist sayıları 13-15 milyonlara, yurt dışı Türk turist sayısı da 8-10 milyonlara çıktı.

Seyahat acentaları tekrar senete döndü

Ta ki ekonomik krizle beraber yurt dışı uçak ve turlarda taksit kalkana kadar artış ivmesine devam eden yurt dışı turlar bu kararla birlikte durma noktasına geldi. Durgunluğu aşmak isteyen acentalar, yıllar sonra tekrar senetle tur satışına başladı.

Umarız, tur şirketlerimiz eskisi gibi ekonomik girdaba girmez ve yeni iflaslar yaşanmaz.

Tatilcilere ve acentalara bol senetli tatiller dileği ile.

#cempolatoğlu #turizm #acenta #senet #taksit #tur #yenidönem #tatil #2024

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir