Coca-Cola İçecek Karlılığını Arttırdı

Coca-Cola İçecek, 2012 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Konsolide satış hacminin yüzde 10 artarak 151 milyon ünite kasaya ulaştığını belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Damian Gammell, hammadde ve paketleme maliyetindeki düşüşten fayda sağladıklarını vurgulayarak, bu durumun net kar üzerindeki olumlu etkisinin altını çizdi.

2012 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Coca-Cola İçecek (CCİ) CEO’su Damian Gammell, yıla iyi bir başlangıç yaptıklarını ve en küçük çeyrek olmasına karşın yılın ilk çeyreğinde güçlü sonuçlar yakaladıklarını açıkladı. CCİ’nin uzun vadeli stratejik planı çerçevesinde, net satış gelirlerini satış hacmi büyümesinin üzerinde gerçekleştirdiklerini belirten Gammell, FAVÖK büyümesini ise net satış gelirleri üzerinde artırmayı başardıklarını dile getirdi.

10 ülkede 20 fabrikası ile faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek, 2012’nin ilk çeyreğinde konsolide satış hacmini yüzde 10 artırarak 151 milyon ünite kasaya ulaştı. Türkiye satış hacminde yavaşlayan ekonomik büyüme ve kötü hava koşullarına rağmen geçen yılın aynı çeyreğindeki yüzde 21’lik büyümenin üzerine yüzde 2 artış sağlanarak 108 milyon ünite kasaya ulaşıldı. CCİ, toplam satış hacminin yüzde 28’ini oluşturan uluslararası operasyonlardaki satış hacminde ise, yüzde 36 ile güçlü bir büyüme göstererek, 43 milyon ünite kasaya ulaştı. Konsolide net satışları yüzde 16 artarak 684 milyon TL’ye ulaşan CCİ’nin net karı 49 milyon TL olarak gerçekleşti.

Dünya genelinde düşüş eğiliminde olan hammadde fiyatları ve özellikle bazı önemli pazarlardaki paketleme maliyetindeki düşüş CCİ’nin de ilk çeyrek finansal sonuçlarına yansıdı. CCİ CEO’su Damian Gammell, “Geçen yılın birinci çeyreğine kıyasla bu yıl düşük seyreden hammadde fiyatları ve özellikle uluslararası pazarda artan satış hacminin getirdiği yüksek faaliyet kaldıracı karlılığı artırdı. Bu çeyrekte, daha etkin satış ve dağıtım stratejilerini kullanarak, büyüyen uluslararası pazarlarımızda iş modelimizi güçlendirmeye devam ettik. Bu da faaliyet karlılığımızdaki artışı destekledi” dedi. Gammell,  bunun yanı sıra TL’nin Dolar karşısında değer kazanmasının da net kara olan olumlu etkisinin altını çizdi.

“Zorlukların farkındayız, beklentilerimizi koruyoruz”

Yılın ikinci ve üçünçü çeyrek beklentileri ile ilgili de konuşan Damian Gammell, “Girdi maliyetleri ve küresel risk algısındaki değişkenlikten dolayı ortaya çıkabilecek zorlukların farkındayız. Ancak yakaladığımız başarılar neticesinde, hedeflediğimiz rakamlara ulaşmak yönündeki beklentilerimizi koruyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir