Philips’ten Yeni Bir Işık Deneyimi: OLED

Yeni ışık kaynakları evrimini bir adım ileri taşıyan OLED (Organik Işık Yayan Diyotlar) filaman veya gaz yerine yarı iletken maddelerle ışık üretiyor. LED aydınlatma gibi enerji verimli, uzun ömürlü ve sürdürülebilir aydınlatma sağlayan OLED, şehirlerde, evlerde, otellerde,  ofislerde ve mağazalarda ışığın dekoratif, tasarım ve ambiyans oluşturma amaçlarıyla nasıl entegre edilebileceği ve ışıkla nasıl “oynanabileceği” konusunda heyecan verici yeni kapılar açıyor.

Philips’in geliştirdiği OLED aydınlatma, inanılmaz incelikte organik yarı iletken katmanlarının bir veya daha fazlası üzerinden elektriğin geçmesiyle çalışıyor. Bu katmanlar biri artı diğeri eksi yüklü iki elektrot arasına sandviç gibi yerleştiriliyor. Daha sonra bu “sandviç” “altlık” adı verilen bir cam levha veya diğer herhangi bir saydam malzeme üzerine yerleştiriliyor.

Elektrotlara akım verildiğinde artı ve eksi yüklü delik ve elektronlar yayılıyor. Bunlar, sandviçin orta katmanında birleşiyor ve “uyarım” adı verilen yüksek enerji halini oluşturuyor. Bu katman en baştaki kararlı, “ikazlanmamış” haline geri döndüğünde organik film içinden eşit şekilde geçen enerji filmin ışığı yaymasını sağlıyor. Organik filmlerde farklı malzemelerin kullanılması, OLED’lerin farklı renklerde ışık yaymasına olanak tanıyor.

LED ve OLED’in arasındaki fark… 

LED ve OLED arasındaki en büyük fark; OLED’lerde organik yarı iletkenler kullanılırken LED’lerin inorganik bir maddeden alınan kristallerle yapılıyor olması… Bu iki katı hal (solid state) aydınlatma türü arasında gözle görülen farklar da yer alıyor. Özünde parlak, minyatür lambalar gibi parlayan ışık noktalarından oluşan LED’lerin yanı sıra OLED’ler ışığı tüm yüzeye yayılan, aşırı derecede yassı panellerden oluşuyor. Böylece, OLED “dingin”, daha sıcak ve dağınık bir ışık üretiyor.

OLED’lerin ince ve yassı yapısı, ışığın diğer hiçbir ışık kaynağıyla mümkün olmayacak şekillerde kullanılmasına ve entegre edilmesine olanak tanıyor. Bu iki ışık birbirini çok iyi tamamlayarak yeni dijital aydınlatma çağında farklı seçenekler sunuyor.

Philips, Hollanda Eindhoven’da düzenlediği İnovasyon Etkinliği’nde günümüzde piyasada bulunan dünyanın en büyük OLED kurulumu Lumiblade Living Shapes’i sahneledi. Lumiblade Living Shapes, toplam 1.152 Lumiblade OLED’in bulunduğu 72 OLED panelinden oluşuyor. Tüm paneller geçmeli sistemde yapıldığı için müşteriler istedikleri sayıda paneli kolaylıkla bir arada kullanabiliyor ve birkaç dakika içinde interaktif bir OLED kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Bu tesisat, şirketlerin genel merkezleri, dinlenme salonları, otel lobileri veya yüksek kaliteli konut inşaatları için en ideal aydınlatma seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

OLED aydınlatma araştırmasının sınırlarını zorlamaya devam eden Philips, yeni bir OLED uygulama konsepti olarak OLED tavan kaplamasını sunuyor. Yüksek verimli OLED tavan kaplaması, sadece 1 cm kalınlığında, son derece ince ve yassı bir lamba olarak tanımlanıyor. Bu güzel ışık yüzeyi, ofis, mağaza veya evlerde ilham verici bir iç mekan ortamı sağlamak için kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir