EMITT 26’ncı kez kapılarını açacak

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 26’ncısı gerçekleştirilecek olan EMITT, onlarca ülkeden binlerce katılımcıyı 8-11 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Turizm sektörünün temsilcilerinin 5 küresel buluşma noktasından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 8-11 Şubat 2023 tarihlerinde 26’ncı kez kapılarını açacak. EMITT’e ilginin tarihinin zirvesinde olduğunu belirten EMITT Fuar Direktörü Hacer Aydın, turizmde süren güçlü ivmenin fuarı da olumlu etkilediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl 110 ülkeden 33 bin 595 ziyaretçinin gezdiği, 500’e yakın katılımcının yer aldığı fuarda; Amerika, Avustralya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan, Rusya, Hindistan, Katar, Suudi Arabistan, Mısır ve Azerbaycan gibi önemli ülkeler başta olmak üzere toplam 55 ülkeden gelen 200’ü aşkın davetli tur operatörünü İstanbul’da ağırlamıştık. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, bu nedenle pozisyon alan Avrupa’nın doğalgaz tedarikinde yaşaması muhtemel sorunlar gibi konjonktürel gelişmeler de ülkemize yabancı turist ilgisini güçlendiriyor. Dolayısıyla EMITT’e katılımcı başvuruları da tarihi bir seviyede.”

“Türkiye ve dünyada turizm ivmeleniyor”

2020 yılında uluslararası seyahat eden birey sayısı bir önceki yıla göre yüzde 71 ile 401 milyona, dolayısıyla turizm harcamalarının da yüzde 60 azalarak 536 milyar dolar seviyesine gerilediğini hatırlatan Aydın, “2021 yılında rakamlar, bir önceki yıla göre turist sayısında yüzde 5’lik, turizm geliri açısından da yüzde 15’lik bir artış elde etti. 2022 içinse rakamlarda radikal artışlar söz konusu. Bu yılın ilk 6 ayında yüzde 210 artan turist sayısı 365 milyon olarak kayıtlara geçti. 2022 yılı sonu içinse dünya çapında turist sayısının 600 milyona, turizm gelirlerinin de 840 milyar dolara ulaşması yönünde.” sözleri ile sektörde son 2,5 yılda yaşanan değişimi özetledi.

“Şehir ve alışveriş turizmi büyüyor”

Türkiye’nin de bu yılın ilk 6 ayı itibariyle bu gelişmeden payını aldığına dikkat çeken Aydın, “Ülkemiz 2022 yılına 45 milyon turist ve 35 milyar dolar turizm geliri hedefleri ile başladı. Bu yılın ilk 8 ayındaki rakamlara baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108,5 artan turist sayısı 32,5 milyona ulaştı. 2022’nin ilk 6 ayı ile geçtiğimiz yılın ilk altı ayını turizm gelirleri açısından kıyasladığımızda ise yüzde 160’lık artış ile 14,17 milyar dolarlık bir gelir söz konusu. Bu gelirde İstanbul başta olmak üzere, şehir ve alışveriş turizminde yüksek büyümeler söz konusu. 2022 yılı sonunda turistlerin sadece giyim ve ayakkabı harcamalarının 4,5 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.” ifadeleriyle turizm gelirlerindeki kırılıma dikkat çekti.

“Türkiye hedefe kolaylıkla ulaşabilir”

Sağlık turizminde önceki dönem ivmesinin sürdüğünü belirten Aydın; genel sağlık tedavileri dışında özellikle, plastik cerrahi, saç ekimi, dermatoloji, medikal estetik ve diş tedavisi ve estetiği gibi alanlar öne çıktığını belirtti.

Ekim-Kasım aylarında da otellerde ve turizm tesislerinde yüksek doluluk oranları gözüktüğünü hatırlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aralık ayından itibaren başlayacak kış sezonunda ise birçok unsura bağlı olarak talebin yüksek kalması bekleniyor. Daha önce de ifade ettim: Avrupa’daki enerji krizi Avrupalı turistlerin kış aylarını Türkiye’de geçirmelerine yol açabilir. Antalya bölgesi bu konuda hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye, alışveriş açısından yine tercih edilebilir bir destinasyon konumundadır. Bu da alışveriş turizminin kış aylarında da canlı kalmasına işaret ediyor. Geleneksel kış turizmi-termal turizm ile gastronomi, kültür ve kongre turizmleri de kış aylarında öne çıkacak. Türkiye yine kışın birçok enerji tasarrufu ve önlemi uygulayacak Avrupa’da İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin turizm sektörlerine karşı avantajlara sahip. Yüksek bir sezon geçirmesi olası kış dönemi sonrasındaki performans ile Türkiye’nin Orta Vadeli Program ile 2023 yılı için belirlediği 55 milyon turist ve 45 milyar dolar turizm geliri hedeflerine kolaylıkla ulaşacağını öngörüyorum.”

#DoğuAkdenizUluslararasıTurizmveSeyahatFuarı #EMITT #turizm #fuar #istanbul #haceraydın #hyvegroup

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir