EMITT 26’ncısını gerçekleştirecek

 EMITT, 8 – 11 Şubat 2023 tarihlerinde turizm sektörü temsilcilerini 26’ncı kez İstanbul’da bir araya getirecek.

ICA Group tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 8 – 11 Şubat 2023 tarihlerinde turizm sektörü temsilcilerini 26’ncı kez İstanbul’da bir araya getirecek. TÜROFED ve TTYD iş ortaklığında düzenlenen fuarda bu yıl sektörün uzmanları değişen dünya ile birlikte değişen tüketici eğilimleri ve teknolojik gelişmeleri irdeliyor. EMITT 2023 Etkinlik Programı’nın ana başlıklarını ise başta sürdürülebilirlik olmak üzere, sağlık ve wellness turizminde Türkiye’nin vizyonu ve çalışmaları, müşteri deneyimini geliştiren çığır açacak teknolojik uygulamalar, kültürel mirasımızın tanıtımı ve marka çalışmaları, eco, agro ve lüks turizm konusundaki iyi örnekler ile gastronomi oluşturacak.

Turizm sektörü 2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerini azaltarak toparlanma sürecine girdi. Türkiye, 2022 yılını 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliri ile kapattı. 2022 yılında kişi başı gecelik turizm geliri 83-84 dolar seviyesine yükselirken 2019 yılında 62 dolara kadar gerileyen kişi başı geceleme geliri yüzde 35 artış gösterdi. Türkiye’nin 2023 yılı turizm hedefi ise, 55 milyon turist ve 45 milyar dolar turizm geliri elde edilmesi beklenirken kişi başı geceleme gelirinin 90-95 dolara çıkarılması da hedefleniyor. Türkiye, sağlık turizmi alanında ise 2022 yılını 1 milyon turist ve 2 milyar dolar gelir ile kapatırken 2023 yılı hedefi ise 2 milyon turist ve 4 milyar dolar gelir olarak belirlendi. Yabancı alıcılara ve ziyaretçilere sağladığı turizm ürün ve iş birliği imkanlarını çeşitlendiren fuarı, Türkiye’nin sağlık turizminin de dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. Fuar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sağlık turizmi profesyonellerine yer verecek.

55 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı alıcıyı ağırlayacak

EMITT, Türkiye’den 14 il ve 19 ilçeyi dünya ile buluşturmaya hazırlanıyor. Doğal güzelliklerin, tarihi ve kültürel değerlerin, yöresel lezzetlerin yerli ve yabancı binlerce katılımcı ile buluşacağı EMITT Fuarı’nın yıldızları, Anadolu’nun markalaşan destinasyonları olacak. Belediyelerin yanı sıra Gezinomi, Elite World Hotels, Odamax, Hotelrunner, Jolly Tur gibi önemli firmalar fuardaki yerini aldı.  Fuar kapsamında her yıl gerçekleşen “davetli tur operatörü” programına geçen yıl 52 ülkeden 200’ü aşkın davetli tur operatörü katıldı. Bu yıl da fuar, Rusya, Fransa, Tunus, Kanada, İspanya, İngiltere, ABD, İsviçre, İran, İtalya, Yunanistan ve Azerbaycan gibi önemli ülkelerin yer aldığı 55 ülkeden 200’ü aşkın davetli tur operatörünü ağırlamayı hedefliyor. Böylelikle katılımcılar yeni pazarlara açılarak farklı bölgelerde iş birliği yapma fırsatı yakalayacak.

40 binden fazla ziyaretçi ağırlayacak

EMITT’in tüm katılımcılara, profesyonel yerli ve uluslararası ziyaretçilere, yeni iş ve iş birliği olanakları sunabilen önemli bir platform olduğuna dikkat çeken EMITT Turizm Fuarı Direktörü Hacer Aydın, “Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz fuarda 110 ülkeden 33.595 ziyaretçi ve 500’e yakın katılımcı ağırladık. Bu yıl da bu rakamlara ulaştığımızı hatta aşabileceğimizi söyleyebiliriz. Şu ana kadar 20’den fazla ülkeden 600’den fazla katılımcı kesin katılım bilgisi paylaştı. Önümüzdeki dönemde bu rakamların katlanarak artacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı. Türkiye’den pek çok büyükşehir ve turizm markası olan yörelerin fuarda yer alacağını belirten Aydın, “Bu yıl yerli ve yabancı ziyaretçi sayımızda 40 bin rakamını geçmeyi hedefliyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Değişen dünya ile birlikte değişen tüketici eğilimleri ve seyahat sektöründeki teknolojik gelişmeleri irdelediğimiz turizm sektörünün ivmelenerek büyüdüğü, ‘şehir turizmi’, ‘intikam turizmi’, ‘seyahatte sürdürülebilirlik’ gibi turizmin yeni kavramlarını günümüz seyahat eğilimlerini  sektör temsilcileri ile birlikte ele almayı heyecanla bekliyoruz.”

#ICAGroup #DoğuAkdenizUluslararasıTurizmveSeyahatFuarı #EMITT #fuar #turizm #otel #haceraydın #seyahat #konaklama #gastronomi

 

Fuar içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir