Essam Abouda: “Sosyal sorumluluk bilinci, DNA’mızda var”

‘Küresel Hizmet Haftası’ için Türkiye’ye gelen Hilton Worldwide Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Essam Abouda, “Toplumların güçlendirilmesine zaman ayırmak, şirketimiz için kritik önem taşıyor”dedi.

Hilton Worldwide’ın 6-12 Ekim tarihleri arasında kutlanan Küresel Hizmet Haftası (Global Week of Service) kapsamında, Hilton İstanbul, Conrad İstanbul, Hilton ParkSA İstanbul, Hilton Garden Inn Golden Horn, DoubleTree by Hilton İstanbul Avcılar ve yakında açılacak olan Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center çalışanlarından oluşan yaklaşık 100 gönüllü, 8 Ekimde üç farklı projeye katılarak dünya çapında bir sosyal sorumluluk projesinin parçası oldu.

İki ekip, Bağcılar Münir Nurettin Selçuk ve Üsküdar Sultantepe Ortaokulları’nda özel eğitim sınıflarını donatmak, çocukların kullanımına yönelik bir kütüphane kurmak ve anaokulu öğrencileri için açık bir oyun alanı oluşturmak için Türk Kızılayı ile birlikte çalıştı.

Diğer gönüllü ekip ise TURMEPA/ Deniz Temiz Derneği’yle işbirliği yaparak Burgazada’da kıyı temizliği etkinliğine katıldı.

Burgazada ve Üsküdar’daki gönüllü faaliyetlere katılarak destek veren Hilton Worldwide Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Essam Abouda ile proje hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. “Yaşadığımız, çalıştığımız ve seyahat ettiğimiz toplumların güçlendirilmesine zaman ayırmak, şirketimiz için kritik önem taşıyor” diyen Abouda Türkiye’de yapmayı planladıkları diğer kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden de bahsetti.

Global Week of Service (Küresel Hizmet Haftası) Türkiye’de ve dünyada ne kadar zamandır kutlanıyor?

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Küresel Hizmet Haftası’ yaşadığımız, çalıştığımız ve seyahat ettiğimiz toplumlara hizmet etme tutkusunu paylaşmaya odaklanan bir proje. Geçen yıl, 600 tesis ve ofiste çalışan ekip üyeleri, dünya çapında 401 şehirde 800’den fazla gönüllü projeyi tamamladı. Bu yıl, bu toplumsal katılım sürecini geliştirmeyi ve gelecek yıldan da fazla projeyi tamamlamayı amaçladık. Kurumsal ofislerimizde ve 4 bin tesisimizde çalışan ekip üyeleri, değerlerimizi ve “dünyayı konukseverliğin ışığı ve sıcaklığıyla doldurma” vizyonumuzu ifade eden bu küresel faaliyete katıldı. Her yıl ‘Küresel Hizmet Haftası’ için küresel çeşitliliğimizi temsil eden özel projelere ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul’un da; Tokyo, Chicago, Frankfurt ve Dubai gibi şehirlerle birlikte bu yılki etkinliklerin bir parçası olmak için seçilmiş olmasından büyük mutluluk duydum.

Küresel Hizmet Haftası (Global Week of Service) projesinin Hilton Worldwide grubu için önemi nedir?

Hilton’un kurucusu Conrad Hilton, seyahati dünyayı iyileştirebilecek bir araç olarak görüyordu. Dolayısıyla, KSS kurumsal kültürümüzün DNA’sında mevcut. Bugün, ekip üyelerimiz sorumlu davranarak ve şirketimizde ve yaşadığımız ve çalıştığımız toplumlarda olumlu bir etki yaparak bu mirası geliştirmeye gayret ediyor. Travel with Purpose (Amaçlı Seyahat) programı, küresel kurumsal sorumluluk stratejimizi oluşturuyor. Program, dört alana odaklanıyor – bireylerin tüm potansiyellerini hayata geçirmesi için onlara fırsatlar sağlamak; Hilton Worldwide’ın faaliyet gösterdiği toplumları güçlendirmek; kültürleri ve seyahatin gücünü kutlamak ve şirketin doğal kaynak kullanımının ölçümü, analizi ve iyileştirilmesi yoluyla sürdürülebilir bir yaşam sürmek.

Projeye çalışanları dahil etmeniz önemli bir ayrıntı ve ‘Küresel Hizmet Haftası’nın diğer sosyal sorumluluk projeleriyle farkını ortaya koyuyor. Neden böyle bir yola gidildi? Çalışanlar konuya nasıl bakıyor?

‘Küresel Hizmet Haftası’ boyunca dünya çapındaki ekip üyeleri aynı hafta içinde farklı etkinlikler düzenliyor ve toplumlarına hizmet etmek ve hep birlikte olumlu bir katkı sağlamak için bir araya geliyor. Yıllık hizmet haftamız, tüm dünyadaki Hilton Worldwide ekip üyelerini ve tesis sahiplerini hizmet kültürümüzü kutlamak için birleştiriyor. Bu yıl Türkiye’de Hilton İstanbul, Conrad İstanbul, Hilton ParkSA İstanbul, HGI Golden Horn, DoubleTree by Hilton İstanbul Moda, DoubleTree by Hilton İstanbul Avcılar ve Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezinde çalışanlarından oluşan 90’dan fazla gönüllü, üç farklı projeye katılarak toplumlarına destek sağladı.

İstanbul’da ne tür hizmetlerde bulunuldu?

Hilton Worldwide çalışanlarından oluşan iki ekip, Bağcılar Münir Nurettin Selçuk ve Üsküdar Sultantepe ilköğretim okullarında özel eğitim sınıflarını yeniden donatarak, çocukların kullanımına yönelik bir kitaplık oluşturarak ve anaokulu öğrencileri için açık bir oyun alanı oluşturarak Kızılay ile birlikte çalışacak. Diğer bir gönüllü ekip ise TURMEPA ile işbirliği yaparak Burgazada’da gerçekleştirilen sahil temizlik gününe katıldı.

Şu ana kadar ki en önemli KSS projelerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

‘Travel with Purpose’ (Amaçlı Seyahat) stratejimizin bir parçası olarak yürüttüğümüz her KSS projesine büyük önem veriyoruz. Bunun Türkiye’deki örneklerinden biri, ‘Toplumları Destekleme’ hedefimizi de destekleyen ‘Bir Günde Dünya Turu’ projemiz. Bu bağış toplama etkinliği, Hilton in the Community Vakfı (Hilton Worldwide’ın hayır işleri ortaklarından biri) tarafından TEGV yararına gerçekleştirildi. Bu etkinlikte toplanan bağışlar sayesinde 120’den fazla çocuğa eğitim desteği sağladık. Bu etkinlik, 18 ülkedeki 120’den fazla otelde çalışan ekip üyelerinin 7 Eylül tarihinde hayır işleri ortaklarımız ve toplumdan kişilerle bir arada çalıştıkları Avrupa çapındaki girişimimizin bir parçasıydı. Her birlikte, her bir otel tarafından ayrı ayrı seçilen ve hasta ve yardıma muhtaç çocukları ve gençleri hedef alan hayır kurumlarına yardım amacıyla 40.075,16 km katederek dünyanın etrafını dolaşmaya çalıştılar. Bu etkinlik sırasında, İstanbul’da da etkileyici bir performansla 112 km yol katedildi.

Türkiye’de başka hangi projeler yürütülüyor? Şu anda, Travel with Purpose stratejimizin temel noktalarını temsil edecek pek çok proje yürütülüyor. Tek tek sayamayacağımız kadar projemiz mevcut. Ancak, geçen yılki etkinliklerimizden bazı örnekler verebilirim. Sürdürülebilir yaşam, Toplumları güçlendirme, Fırsat Sağlama bunlardan bazılarıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir