Anasayfa » Genel » Firuz Bağlıkaya: Bu yıl toplam 25 milyon ziyaretçi bekliyoruz

Firuz Bağlıkaya: Bu yıl toplam 25 milyon ziyaretçi bekliyoruz

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Pandemi Sürecinde Turizmin Geleceği”nin konuşulduğu Başkanlar Zirvesi’nde “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla birlikte 2021 yılındaki toplam ziyaretçi sayımızın 25 milyona ulaşmasını bekliyoruz.’’ açıklamasını yaptı. 

14. Travel Turkey İzmir Digital Fuarı’nda Başkanlar Zirvesi oturumunda “Pandemi Sürecinde Turizmin Geleceği” konuşuldu. Ukrayna Turizm Geliştirme Devlet Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv, Alman Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile gerçekleşen Başkanlar Zirvesi’nde pandeminin uluslararası turizme etkileri tüm detaylarıyla ele alındı.

Tunç Soyer: “2020’yi beklentilerin üzerinde kapattık” 

Gazeteci Nihat Demirkol’un moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in dünyanın her yerinden gelecek turistler için güvenilir, temiz bir şehir olduğunu vurguladı. İzmir’de 2020 turizm sezonunu, beklentilerin üzerinde kapatmayı başardıklarını belirten Soyer, “Yaptığımız tüm çalışmalarla pandemi sonrası turizmin umarım patlama yapacağı dönemde İzmir’in, değişimin kenarında değil, içinde yer alacağını ve bu değişimi fırsata çeviren, turizmde öncelikli tercih edilen şehirlerden biri olmasını hedefliyoruz. Umuyoruz ki, 2021 yılı aralık ayında 15. Travel Turkey İzmir fuarımızda, tüm dünyadan turizm profesyonellerini yine İzmir’de ağırlayacağız. Tüm çabamız İzmir’de turizm sektörünü, pandemi sürecinin oluşturduğu olumsuz etkilerden bir an evvel kurtarmak ve İzmir’i pandemi sonrasında bir adım öteye taşıyabilmek” dedi.

Firuz Bağlıkaya: “20 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşabiliriz” 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Firuz B. Bağlıkaya, Başkanlar Zirvesi’nde yaptığı konuşmada turizm sektörünün pandemi nedeniyle aldığı yarayı rakamlarla anlattı. Bağlıkaya, “Turizm sektörü açısından bakıldığında biz bugüne kadar böylesine şiddetli derin ve uzun süren kriz hiç yaşamadık, en çok zarar gören ekonomik alanların başında ise şüphesiz ki turizm sektörü geliyor” sözleriyle pandeminin sektördeki etkisini vurguladı.

2020 yılında dünyada uluslararası seyahatte yüzde 74 azalma ile 1 milyar seyahat kaybı yaşandığına dikkat çeken Bağlıkaya “Dünyada yaşanan düşüş yüzde 74 iken, Türkiye’de yabancı ziyaretçi sayısı yaklaşık yüzde 72 oranında gerileyerek, 12,7 milyon seviyesinde gerçekleşti. Aşılanma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi, aşı dağıtımının dünya genelinde adil bir şekilde sağlanması ve aşılanmanın başarıya ulaşması halinde, yılın ikinci yarısından itibaren sektörümüzde hareketlilik yaşanmasını öngörüyoruz. İlk seyahatler kısa ve yakın mesafelere olacaktır. Almanların ve Ukraynalıların Türkiye’yi çok özlediğini biliyoruz. İlk fırsatta tercihlerini Türkiye’ye gelmeden yana kullanacaklardır. 2021 yılında turizm sektörünün sergileyeceği performansı etkileyecek temel unsurların toplumsal bağışıklık oluşumu ve pandeminin seyri olacağını ifade edebiliriz. Türkiye açısından bakarsak ana pazarımız konumunda olan Avrupa ülkeleri ve Rusya-BDT pazarında aşılanma sürecinin hızlanması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması halinde 2021 yılında ülkemize gelecek olan yabancı ziyaretçi sayısında 2020 yılına nazaran yüzde 60-70 seviyesinde bir artış elde ederek yaklaşık 20 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşacağımızı öngörüyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da eklediğimizde 2021 yılındaki toplam ziyaretçi sayımızın 25 milyona ulaşmasını bekliyoruz.’’ diye 2021 turizmine yönelik beklentiyi özetledi.

Norbert Fiebig: “İzmir’in sunabileceği çok şey var” 

Alman Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Norbert Fiebig, Alman turizm sektörünün tamamına baktıklarında, oldukça zorlu bir süreçten geçildiğini ve pandeminin piyasadaki tüm oyunculara büyük zarar verdiğini söyledi. Fiebig, “Devletimizin büyük desteği olmasaydı çoğu firma ticari faaliyetlerine devam edemeyecekti. Seyahat acentaları için durum çok daha kötü. Normal rezervasyonların yüzde 10’unu yapabildiler. Normal döneme göre yüzde 80 düşüş gerçekleşti” dedi. Türkiye’ye dair görüşlerini de paylaşan Norbert Fiebig, şunları söyledi: “Türkiye’deki oteller son derece harika iş çıkardılar. Bundan dolayı güvenli tatil ortamı oluştu. Aşılanma olmadan uçağa binmek zor olacak. Biz tekrardan Almanya’dan Türkiye’ye turist göndermek istiyoruz. İzmir ile pandemiden önce de bir ilişkimiz vardı. Gastronomi çok önemli. Özellikle Türk mutfağı. Gelecekte buna daha fazla ilgi duyacaklar. Daha küçük oteller tercih edebilirler, turistlerin bundan sonra gittikçe kültüre ve ortama daha fazla önem vereceklerini düşünüyorum. İzmir’in de bu konularda sunabileceği çok şey var. Özellikle diğer ülkelere göre” dedi.

Mariana Oleskiv: “Türk turistleri Ukrayna’ya çekmek istiyoruz” 

Ukrayna Turizm Geliştirme Devlet Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv de ülkeye gelen turist sayısında ciddi düşüşler yaşandığını söyledi. Bu yıl Türkiye ile turizm alanında çalışmak istediklerini kaydeden Oleskiv, Türk turistleri Ukrayna’ya çekmek istediklerini belirtti.

#14TravelTurkeyİzmirFuarı #TravelTurkey #PandemiSürecindeTurizminGeleceği #TÜRSAB #turizmdijitalfuar

İnceleyin

Online yemek sektörü hava yolundan fazla büyüdü

Türkiye’de online yemek sektörünün hacmi 2021 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyerek 6 milyar lirayı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz