Gastronomi Festival Sorunsalı 2 – İnşallah üzüm üzüme baka baka kararmaz!

Reha Tartıcı

Sahip olduğumuz zenginlikleri hak ettiği şekilde gösterebilme ve anlatabilme konusunda gösterdiğimiz zafiyet maalesef hepimizi üzüyor. Günün sonunda uluslararası alanda başarılı olan gastronomi etkinliklerine bakarak hayıflanıyoruz…

Tabii ki bu arada az sayıda da olsa başarı ile ülkemiz gastronomisini layıkı ile anlatan etkinliklerin hakkını da vermeliyiz. Mesela artık gerçek anlamda uluslararası kimlik kazanan Gastromasa buna en güzel örnek. Ama üzülerek söylüyorum ki, Gastromasa gibi yüz akımız olan bu etkinliklerin sayısı bir elin beş parmağından fazla değil! Ülkemizi gastronomi alanında dünyada ön plana çıkaracak bu etkinliklerin başarısında pay sahibi olan herkesi can-ı gönülden tebrik etmeli ve bundan sonraki çalışmalarında da hepimiz gücümüz nispetinde destek olmalıyız.

Unutmamalıyız ki birlikten her zaman kuvvet doğar! Bu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz da, acaba birlik olabiliyor muyuz?

Maalesef bu soruya da evet diyebilmek çok zor. Yıllardır sektör içinde yaşananlar bunu tam manasıyla gerçekleştiremediğimizi hatta daha da doğrusu birbirimize köstek olmak konusunda daha da başarılı olduğumuzu gösteriyor. Bence sektörel olarak yaşadığımız sıkıntının temel sebebini de bu ayrışma oluşturuyor.

Aynı konu başlığında ayrışan herkes bir dernek kuruyor. Kurulan derneklerin üyeleri anlaşamayınca ayrılıp yeni bir dernek kuruyor. Bir arada olup ortak akılla çalışması gereken sektörün aklı başında temsilcileri birbirleri ile rekabet etmekten ülkemiz değerlerini global arenaya taşımaya fırsat bulamıyor. Daha da kötüsü kimse diğerinin yaptığını alkışlamak istemiyor. Bunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Anlamakta zorlandığım bir başka nokta ise, yerel mutfak kültürümüzün yaşatılması ve anlatılması konusunda yabancı şeflere duyulan hayranlık. Kendi mutfağımızı kendi şeflerimize anlattırmaktan neredeyse imtina eder hale geldik. Genciyle yaşlısıyla uluslararası ölçekte çok sayıda başarılı şefimiz olmasına rağmen yerel mutfak kültürümüzü anlatmaya çalıştığımız pek çok etkinlikte yer alan yabancı şef sayısı bizim şeflerimizin sayısından fazla. Uluslararası şefler tabii ki ülkemize, şehrimize, bölgemize gelmeli ama kendi ülkelerinin mutfak kültürlerini anlatmak için orada olmalılar. Kuşkusuz katıldıkları etkinliklerde kendi yorumlarını Türk mutfak kültürüne de uyarlamalılar. Ama başrol oyuncusu olmamalılar! Popülist yaklaşımlı etkinlik organizatörleri, işin daha fazla ilgi çekmesini bahane ederek şeflerimize haksızlık ediyor. Daha da önemlisi işlerinin özünü oluşturan Türk mutfağını ve kültürünü ikinci plana atıyor. Bunu üzülerek bir kez daha vurguluyorum. İnşallah duyan olur…

Gün gelecek bu yanlıştan döneceğiz ama, maalesef o zaman da atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak! Peki neden bu kadar karamsarım? Ondan da kısaca bahsedeyim. Zaman zaman verilen Türk mutfak kültürü eğitimlerinde Türk şeflerin kendi öz mutfakları ile ilgili konularda misafir şef olarak yer aldığını üzülerek görüyorum. Aklıma tek bir neden geliyor. O da izlenen bu yolun eğitimi satın alacak olan katılımcıların sayısını artırmak için uygulanan bir pazarlama stratejisi olması…

İşin en korkutucu yanı bence bu gerçekle yüzleşmek.Şu an bu uygulamaların sayısı çok fazla değil ama etkinliklere de çok kısa zamanda benzeyecek diye düşünüyorum. Bu kanıya nereden mi vardım? Sektörün temsilcileri çok fazla değil. Herkes etkinlikte, festivalde, eğitimde hep bir arada. Hal böyle olunca meşhur atasözümüz “Üzüm üzüme baka baka kararır” aklıma geliyor.

Ve korkularım artıyor.

Düzeltmek için neler yapabilirim diye çok düşündüm ve işe endişelerimi sizlerle paylaşmaktan başlamaya karar verdim. İnancım savunduğum gerçeklerin er ya da geç sektörün tüm paydaşları tarafından anlaşılarak kabul göreceği yönünde. Tabii ki herkesin elini taşın altına koyması ve kendi düşüncelerini seslendirmekten korkmaması da gerekiyor. Bunu sağlayabilirsek ihtiyacımız olan ortak aklı da hızlıca oluşturabilir ve Türk mutfak kültürünü hak ettiği yere daha kısa sürede getirebilme şansını yakalarız.

Hadi gelin 2022 yılında bunu başarmak için ilk adımı birlikte atalım…

#rahatartıcı #gastronomifestivalsorunsalı2 #gastronomifestivali #lezzetfestivali #gastronomi #festival #gastronomietkinlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir