Güllüoğlu’ndan Baklavacılık Okulu

Karaköy Güllüoğlu’nun sahibi Nadir Güllü, 200 yıllık geleneği sürdürecek yeni öğrenciler arıyor. Eğer öğrenciler Güllü’nün zorlu sınavından geçerlerse 3 bin lira maaşı da garanti ediyor.

Baklavacılık Okulu açmak Karaköy Güllüoğlu’nun sahibi Nadir Güllü’nün fikri.

35 ülkede haberi çıkan tek usta olduğunu söyleyen Nadir Güllü, 200 yıldır aynı şubede devam ettirdiği mesleğinin sırlarını meslek sahibi olmak isteyen herkese bizzat kendi anlatacak.

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim ve Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortak hareket edecek olan Güllü vereceği zorlu eğitim sonunda kendisinin sınavından geçenlerin bugün oldukça yüksek rakamlarla garanti maaşla işe başlayacağını ifade etti.

“BENİM SINAVIMDAN GEÇEN İŞ BULUR”

Nadir Güllü, “Karaköy Güllüoğlu eğitimini alan ve benim de onayımdan geçen bir kişi bugün piyasada 3 bin liraya iş bulur. Benim imzamı geçerse en başta zaten ben alırım.  Ama benden geçmek kolay değil. Zaten bir usta kolay yetişmiyor burada. Bizim şartlarımız çok ağır” diyor.

Nadir Güllü iyi bir baklava ustası olmak için asıl önemli olan ham madde bilgisi  ve mevsimine göre hasat edilmiş ürünlerin seçimi ve mutfak gereçlerini sahiplenme olarak sıralıyor.

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim ve Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Serdar Dinler, “Bize bu fikri Nadir Bey verdi. Konuşmacı olarak geldiği bir panelden sonra oturduk konuştuk ve böyle bir eğitim için hazırlıklara başladık” dedi.

Keskin, “Üniversitemizde aynı zamanda aşçılık okulu da bulunuyor. Aslında biz kendimizi platform olarak görüyoruz. Alanında uzman kişiler bizimle birlikte hareket ederek gençlere ve ihtiyaç duyulanlara yönelik eğitimler verebiliyor” diye konuştu.

ÜCRET 1.500- 2000 LİRA  OLARAK PLANLANIYOR

Baklavacılık okulunda verilecek 48 saatlik eğitim için ücret henüz netleşmese de şimdilik planlanan rakam 1500 ile 2000 lira arasında bir tutar. Nadir Güllü’nün kızı Tuba Güllü, bu fiyatın baklava üretiminde kullanılan malzemelerin fiyatlarıyla bağlı olduğunu söyledi.

“Disiplin ve kalitenin olmadığı yerde başarı olmaz” diyen Nadir Güllü, bu yüzden dersler sırasında öğrencilere hoş görü gösterilemeyeceğini, bu işi gerçekten yapmak isteyenlerin derslere kaydolması gerektiği konusunda da uyardı.

Baklavacılık okuluna isteyen herkes gidemeyecek. Nadir Güllü bizzat kendisinin de katılacağı bir ön eleme sisteminin olacağını ifade ederken, Dinler bu eğitimin hobi amaçlı olmadığını, meslek sahibi olmak isteyenlere yönelik olduğunu belirtti.

“ÇIRAKLIĞINI YAPMADIĞIN İŞİN USTASI OLAMAZSIN”

17 yaşında usta olarak mutfağa giren Güllü, şu anda 57 yaşında ve 40 yıldır ustası olduğu baklavacılık sektöründe yeni ustalar yetiştirmek için derslere bizzat kendisinin katılacağını belirtiyor.

Eğitim ilk olarak teorik, sonrasında ise uygulama şeklinde devam edecek. İlk aşamada baklavanın tarihçesi ustalık çıraklık ve ahilik eğitimin verilecek. Uygulamalı derslerin tamamı Karaköy Güllüoğlu’nun kendi üretim fabrikasında devam edecek.

Sınıflarda öğrenci sayısının 15 ile sınırlanacağı belirtilirken Nadir Güllü, “Baklavacılık sevgi ve emek işi. Gerçekten bu işi yapmak isteyenlere bu zanaatın inceliklerini tek tek öğreteceğim. Öğrenci sayısı ne kadar az olursa onlarla birebir daha fazla ilgilenebilirim. Bu da daha kaliteli eğitim anlamına geliyor” dedi.

Programın toplamda 8 haftayı kapsayan bir süreçte 48 saatlik bir eğitim olması planlanıyor. Haftada iki gün olacak derslerin uzunluğu ise 3’er saat olacak.  Henüz netleşmese de şimdilik ders günleri Salı ve Perşembe olarak düşünülüyor. Eğitimin başlama zamanı ise Kasım ayı.

Nadir Güllü, “Bir işi başarıyla yapman için önce ona inanman gerekiyor. Çıraklığını yapmadığın işin ustası olamazsın” dedi.

Nadir Güllü’nün Karaköy’deki tek dükkânında gazlı içecek satışı yasak. Ev yapımı limonata, demleme çay ve bedava su var. Güllü, suyun bereketine inandıkları için gelen müşterilere parayla su satmadıklarını söyledi.

Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı aynı zamanda kışın yağmur altında kalan turistlere de bedava şemsiye veriyor. Nadir Güllü turistlere sadece Türkiye ve Karaköy Güllüoğlu’nu unutmayın dediklerini belirtiyor.

Nadir Güllü, “ Baklavacılık emek ister, güç ister, dikkat ister, ille de sevgi ister. Sevgiyle yoğrulmayan hamurdan iyi baklava olmaz. Patron işini sevecek. Bizim meslekte işinin ya aşığı ya da muhtacı olacaksın derler. Dedelerimizden sonra babam ele almış bu işi. 600 yıl sonra Sarayburnu’ndan çıkan baklavayı Karaköy’de bize üretmek nasip oldu. Ancak bu çok zor oluyor. Şu anda 57 yaşındayım ama 40 yıldır bu işin içindeyim. Çıraklıktan geldim. Şu anda bildiğim tek şey aslında hiçbir şey bilmediğim. Ben yok biz varızla geldim. Çünkü baklavacılığın bir ekip işi olduğunu gördüm” dedi.

DÜNYADA İLK KEZ HURMALI BAKLAVA

Nadir Güllü tek bir dükkanla da olsa herkese baklava yedirmek istediklerini söylüyor. Bu yüzden hiç kimsenin aklına gelmeyen şeyler deniyor.

Güllü, “ Dünyada hiç kimsenin yapmadığı şeyler yaptım. Dünyada ilk kez hurma özünden yapılmış baklava ürettik. Bizim deden toruna beş kuşaktır gelen müşterimiz var. Şeker hastaları için özel baklava ürettik. Diabak. Kalp hastaları için Medibak. Çölyak hastaları, unlu mamülleri yiyemeyen kişiler için özel baklava ürettik. Bizim gıda mühendisi, ziraat mühendisi, doktor ve laboratuvarımız var. Usta eller olmadan marka ortaya çıkmıyor” diye konuşuyor.

Hurmalı baklava için özellikle Basra bölgesine gittiğini belirten Nadir Güllü, “Şiraz hurmalarının kep kap kashe ve sis cinsi yumuşak hurmalarının sularını sıktırdık. Fıçılarla İsfahan ve Şiraz’dan getirdik. Kolay olmadı bu. Ancak olmadı. Ne yaptık portakal tarçın ve limon pomatlarıyla formülüze ettik. Yapım aşaması çok zordu. Hurmayı kaynatırsan vitamini ölüyor. Soğuk verirsek şerbeti almıyor. Taş fırından çıkardık, semaver içinde hurmayı erittik. Hurmabak isminde yüzde 100 hurma suyunda şerbetlendirilmiş baklavayı ürettik.

Ramazanla birlikte satışa çıkan Hurmabak için tepkilerin çok olumlu olduğu belirtildi. Hurma suyunun beden ve zihin sağlığına iyi geldiği biliniyor.

(Yücel Geçmez/Hürriyet)

Güllüoğlu’ndan Baklavacılık Okulu” için bir yorum

  1. Merhaba ben sızın okulda başlamak istıyorum benım gıda lisansım var ve baklava yapmayı çok sevıyorum lutfen yardımcı olun bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir