Günlük kiralık evlerin yasal düzenlemesinin turizme etkileri ne olacak?

Tezer Öner

Turizm amaçlı kiralanan konutların kayıt altına alınmasını amaçlayan kanun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Bu güzel bir gelişme! İlgili yasal düzenlemenin tamamen arkasında olduğumu ve bunun kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu söylemeliyim ilk olarak.  Günlük kiralık evlerin turizm sektörüne ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Özellikle Avrupa ve Amerika’da çok revaçta olan ev değişim sistemleri veya alternatif bir konaklama ihtiyacı hisseden turistler için önemli bir alternatif olacaktır.


Öncelikle bu düzenlemenin en dikkat çeken kısımlarına bir göz atalım. Birincisi, evler bir standarda ve kayıt altına giriyor. Bu çok olumlu bir adım çünkü çok kötü durumda evler söz konusuydu. Bu kanunla birlikte evler, tabela ve standarda sahip olarak işaretlenecek. Böylece hem kayıt dışılık hem de mahalle ve apartman rahatsızlıkları ortadan kalkacak. Bu tarz evler illegal işlerin döndüğü, acayip dedikoduların kaynağı ve şüphe oluşturan mekanlar olmaktan çıkacak. Turizm müşterisi için de alternatif bir konaklama şansı oluşturacak.

Düzenleme, otellerle benzer şekilde kimlik bilgisi kaydetme ve bildirme zorunluluğu getiriyor. Bu da güvenlik ve evlerin bulunduğu yerlerde yaşayan komşu ve sakinlerin daha rahat hissetmeleri demek olacak. Bu haliyle evler de olağan şüpheli olmaktan çıkacak. Evlerde belirli konfor ekipmanları zorunluluğu olacak. TV, saç kurutma makinesi, sıcak su gibi otel standardı özelliklerden çoğu zorunlu hale getirilecek.

Günlük kiralık evlerin yasal düzenlemesinin turizme etkileri ne olacak? Asıl soru bu. Tüm bunlar evlerde uygulanmaya başlayınca ortaya çıkacak sonuçlar ise şöyle olacak:

Öncelikle evler gerçekten illegal işlerin şüpheli yuvası modundan çıkarak güvenli turizm mekanları haline gelecek. Ben bunu çok önemli buluyorum. Özellikle kalabalık aileler için çok ciddi bir alternatif olacak. Mesela bir arkadaşım var. Ağabeyim, eşim ve ben beraberimizde üç çocuk 5 kişiyiz. Ya apart bakıyoruz ya da komple kat halinde pansiyon demişti. Otelde kalma şansımız yok, hem çocuklar yüzünden hem de maliyeti çok yükseliyor diyordu. Bu tip aileler için turizm şansını artıran bir gelişme bu.

Ben kayıt dışı ekonomiye karşıyım. Yerli, yabancı, misafir kim olursa olsun bu ülkenin ekmeğini yiyen vergisini de verecek. O yüzden en önemli konu, bu evlerin ekonomik sisteme dahil edilmesiydi. İkinci olarak da, oluşturacağı potansiyel çok önemli. Sayılabilir yatak kapasitemiz artacak. Denetleme ve kayıt altında olmaları sayesinde hizmetin kalitesi de artacak ve belli oranda özel bir turist kitlesi oluşturacak.

Airbnb tarzı değişimler için uygun olur mu bilemiyorum. Belki bazı formüller oluşturulabilir. Ancak tatilde evinin rahatlığını arayanlar için veya otel ortamından hoşlanmayanlar için çok iyi bir fırsata dönüşecek. Günlük kiralık ev, aynı zamanda satılamayan yapı stokunun değerlendirilmesi için de çok faydalı olacak. Özellikle İstanbul’da satış bekleyen projeler bu süreç içerisinde evlerini ve blok olarak komple binayı bu işe ayırarak ciddi kazanç elde edebilir. Üstelik satış süreci de devam ederken…

Ayrıca köylerde, deniz kıyısında, yaylalarda, orman ve kırsalda birçok âtıl durumdaki müstakil ev veya yazlıklar bile bu şekilde turizme kazandırılabilir hale gelecek. Bu düzenleme görünen ve görünmeyen inanılmaz fırsatlar içeren bir hediye paketi gibi.

Tüm bu açılardan değerlendirildiğinde günlük kiralık ev düzenlemesinin çok faydalı bir çalışma olduğunu ve gerçekten ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Sektör elbette gelişen ve büyüyen yapısıyla birçok yeni buluş veya fırsat doğurmaya devam edecektir. Önemli olan bu fırsatları görerek zamanında aksiyon almaktır. Bu sebeple bu konuda öncü olanlara teşekkür ederiz.

#tezeröner #airbnb #günlükkiralıkev #günlükkiralama #turizm #konaklama #kanun

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir