HoReCa işletmeleri için peyzaj tasarım fikirleri

L.ist Peyzaj ile oteller, restoranlar ve kafelere peyzaj projeleri hazırlayan Peyzaj Yüksek Mimarı Deniz Dülek, HoReCa işletmeleri için peyzaj tasarım fikirlerini paylaştı…


Kent yaşamında artık herkes doğaya kaçacağı ve yeşil ile buluşacağı mekanların arayışında… Kent hayatının önemli parçaları olan oteller, restoranlar ve kafeler, bu ihtiyacı karşılamak üzere bir bahçeye sahip değillerse bile teras veya iç mekanlarında yeşil alanlar oluşturabilirler. Yeterli alana sahip olmayan bu işletmeler, duvarlarında hatta tavanlarında canlı veya stabilize bitkilerle yaşayan mekanlara dönüşebilirler…

Peyzaj tasarımlarında son yılların öne çıkan trendi, kırsal/doğal yaşama vurgu yapan detaylar. Bu bakış açısıyla sadece estetik bahçeler oluşturmuyor, aynı zamanda  sulama ihtiyacı az olan, bakımı kolay ve sürdürülebilir alanları da hayata geçiriyoruz. Bu bir bakıma işletmelerde peyzaj ekonomisi ortaya koyarken, diğer taraftan bitkilerin bakımının daha kolay ve zahmetsiz bir hale gelmesine de imkan sağlıyor.

CVK Park Bosphorus Hotel

Mimari tasarım ve kurumsal kimliğe uygun peyzaj tasarımı

Projelendirmede öncelikle ele alınan mimari tasarımı ve kurumsal kimliğine uygun peyzaj tasarımını yapmaktır. Bu noktada dikkat çekmek istediğimiz nokta, yeşil alan yaratmak adına mekana herhangi bir bitki konulması değil, mekanı tamamlayacak bitkinin seçilmesidir.

Piu Art Cafe

Doğru yer tespiti ve mevcut imkanların değerlendirilmesi

Estetik kararlarlar alınıp bahçenin konseptine karar verildikten sonra, en önemli soru  “Peki bu bahçenin sürdürülebilirliğini nasıl sağlanır?” sorusudur. Sürdürülebilirliği sağlamak için altyapı ve ışık analizi, doğru saksıların ve bitki türlerinin seçimi ile birlikte işletmenin bakım ekibin olup olmamasına bağlı olarak ekiplerine eğitim verilmelidir. Bitkiler herkesin  ilgi alanı olması ile birlikte,  pek az kişinin devamlılığını sağlayabildiği bir tasarım ürünüdür. Bitkilerin canlı ve her birinin birbirinden ayrı olduğu, yaşamsal ihtiyaçlar için doğru yerde konumlandırılıp, doğru şekilde ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Bu sebeple öncelikli olarak, bu yaşam ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için, doğru yer tespiti ve mevcut imkanların değerlendirilmesi işletmeler için zorunludur.

Haliç Hilton Garden Inn Hotel

Yaz ayları planlama için doğru bir zaman

Temmuz ayını karşılamaya hazırlandığımız bu sıcak günler, doğru bahçe planlaması için işletmelere gereken zamanı tanıyacaktır. Oteller, restoranlar ve kafeler için bahar ayına girilen süreç, bahçe uygulamaları ve bitkilerin dikimi için en doğru zamanlardır.  Yaz sonu muhteşem bir bahçeye sahip olmakla birlikte, sonbahar yağmurları ile bahçeler ihtiyacı olan suya kavuşacak ve zahmetsiz bir şekilde önümüzdeki yıla hazır olacaktır.

The Coffee Factory

Bahçenizde taşa ve yosunlara yer verin

Bir önemli detay da, bahçe uygulamalarında taşa ve yosunlara da yer vermek. Peyzaj tasarımında kullanılacak estetik taşlar, ağaç kabukları ve iç mekan duvarlarında kullanılacak yosun paneller estetik bir dokunuş ile birlikte su istekleri olmaması sebebiyle bakım kolaylığı da sağlayacaktır. Doğru yerde doğru ürün seçimi sayesinde işletmeler için de artık bahçe bakımı hiç zor değil.

Piu Art Cafe

Deniz Dülek Kimdir?

Deniz Dülek, İstanbul ve İtalya’da öğrenim hayatını tamamladıktan sonra 15 yılı aşkın bir süredir yurt içi ve yurt dışında çeşitli ölçeklerde bahçeler tasarladı. L.ist Peyzaj’ı kurduktan sonra otel ve kafeler de dahil olmak üzere ağırlıklı ticari mekanların peyzaj projelerini gerçekleştiren Dülek, iç mekanda bitki tasarım alternatiflerini artırmak ve bahçesi olmayanların bitkilerle ilişki kurmasını sağlamak amacıyla 2015 yılında Saksıhane Projesi’ni hayata geçirdi. Peyzaj Yüksek Mimarı Dülek, Saksihane.com ve Piu Art Café’de yer alan bitki satış mağazası üzerinden de peyzaj tasarım ürünlerini tüketicilere sunmaya devam ediyor.

#L.istPeyzaj #PeyzajYüksekMimarı #DenizDülek #HoReCapeyzaj #peyzajtasarımı #otelrestorankafe #tasarım #fikir #trend #2023 #bahçetasarım #dekorasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir