İklimlendirmede 30 yıl, Ar-Ge projelerinde 20 yıllık deneyim: İmbat

“İmbat olarak, 30 yıllık bilgi ve entelektüel sermaye birikimimizle Ar-Ge projeleri yapmaya ve ürettiğimiz cihazlarımızla sektörde global oyuncuların yanında yer almaya, pazarımızı her geçen gün büyütmeye devam edeceğiz.”

30 yıldır sektörün iklimlendirme ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürün tasarımlarına imza atan İmbat, Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımla güvenilir ve verimli ürünlerle projelere fayda sunuyor. İmbat olarak, 30 yıllık bilgi ve entelektüel sermaye birikimiyle Ar-Ge projeleri yapmaya ve üretimi gerçekleşen cihazlarla sektörde global oyuncuların yanında yer almaya devam edeceklerini belirten İmbat İklimlendirme Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya, “Pazarımızı her geçen gün büyütmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazırız”

Bilgi Akkaya şöyle devam etti: “Önemsediğimiz bir başka önemli konu da, 2022 başından bu yana ERP 2021 standartlarına uygun imalat yapmak ve ihracatçı konumunda olduğumuz Avrupa’da 2021 sonunda, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni gaz protokolüne yani, F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazır olmamızdır.

Bu çalışmalarımızı, her zaman sertifikasyon ile destekliyoruz, örneğin, çatı tipi klimalarımızla, bilinen global markaların yanı sıra, Eurovent sertifikasını 2015 yılında alan dünyadaki yedinci ülkemizde ise Türkiye’deki tamamen yerli tasarımı gerçekleştiren ilk firmayız ve bununla birlikte cihazlarımız, A ve B enerji sınıfına sahiptir ve halen dünyada bu belgeye sahip olan 13 firmadan biriyiz.

Dünyadaki 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren firmanın başarısının en önemli nedeni, 2004 yılından beri Ar-Ge projeleri üretmesi ve sektördeki 12 Ar-Ge merkezinden biri olması. Bunlarla birlikte,  şu an mevcut ürünlerimize ilave olarak Ar-Ge merkezimizde tasarımlarında son aşamasına gelmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek ürünlerimizden üçü tamamlanmış ve ikisi ticarileşmiştir. Bu ürünlerimizden dört tanesi de TÜBİTAK-TEYDEP tarafından desteklenmeye uygun bulunmuş olan Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri kapsamında da desteklenmiştir.

“Çalışmalarımızı paylaşmaya da hevesliyiz”

İlaveten bu çalışmalarımızı, paylaşmaya da hevesliyiz. Bu konuda ilk sunumumuz ISEMAS 22 de yapıldı. 06-08 Nisan 2022 tarihleri arasında Thomas More University ve Piri Reis Üniversitesi’nin ortaklaşa organize ettiği ve Amasya Üniversitesi’nin destekleyicisi olduğu “International Symposium on Energy Management and Sustainability (ISEMAS) 2022” etkinliğinde, Horus  projemizin çıktısı olan PCA Uçak Havalandırma ve Şartlandırma Ünitesi’nin (PCA PRE Conditioned Air Unit For Aircraft) sunumu  yapıldı.

Bir Ar-Ge projesi olarak tamamladığımız ve satışına başladığımız bu ürünümüz, inverter scroll tip kompresör, elektronik genleşme valfi, değişken devirli yüksek basınçlı radyal plug fan ve kondenser fan hız kontrolü ile gelişmiş yazılıma sahip mikroişlemci kontrol sistemine sahiptir. Evaporatör ve mikro kanallı kondenserlerde yüksek ısı transfer yüzeyi standart olarak uygulanır. Sınıfına ve muadillerine göre maksimum enerji verimliliği sunan tasarıma sahiptir.  İmbat HORUS PCA uçak taze hava şartlandırma üniteleri çok modüllü birbirinden bağımsız soğutma çevrimli olup yedekleme özelliğinde modüler olarak tasarlanmıştır.

Clima 22 de, Hollanda’da yapılan bir diğer sunumumuz da; 22-25 Mayıs 2022’de Rotterdam’da düzenlenen 14. REHVA Dünya Kongresi CLIMA 22, REHVA’ya üye derneklerden biri tarafından 3 yılda bir düzenlendi. CLIMA 2022, hem Delft hem de Eindhoven Teknoloji Üniversiteleri ile iş birliği içinde Hollanda Bina Hizmetleri Derneği olan TVVL tarafından organize edildi. Bu kongrede de, yine bir Ar-Ge projemiz olan, Sart (Solar Adapted Rooftop) projemiz ile ilgili makale sunuldu. Bu projemizde, güneş kolektöründen sağlanan ısıl enerji girişi kompresör sonrası soğutucu akışkan sıcaklığını artırmakta ve bu etki kompresör giriş noktasındaki soğutucu akışkan sıcaklığını artırarak sistemde 5C’lik sıcaklık artışı sağlandığı durumda COP değerinde %25’lik bir artış sağlamaktadır. Fabrikamızda kurulu eş büyüklükteki normal ve güneş destekli iki cihazımızın karşılaştırmalı olarak halen testleri yapılmakta ve güzel sonuçlar alınmaktadır. Yakın zamanda bir fabrikada örnek uygulama cihazımız kurulacaktır.”

#imbat #bilgiakkaya #iklimlendirme #horeca #endüstriyel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir