İnoksan ‘Seydi Ali Reis’in mutfak yapımını üstlendi

1989 yılından bu yana gemi mutfak yapımında lider olan İnoksan, Türkiye’nin ilk yerli araştırma gemisi ‘Seydi Ali Reis’in mutfak yapımını üstlendi.

İlk olarak 1989 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait Pendik Tersanesi’nin 2 adet yük gemisinin mutfaklarını yaparak gemi mutfağı konusunda da çalışmaya başlayan İnoksan, Türkiye’nin ilk yerli araştırma gemisi ‘Seydi Ali Reis’in mutfak yapımını gerçekleştirdi.

22 metre uzunluğunda, 135 gros ton ağırlığında, 7.5 metre genişliğindeki ‘Seydi Ali Reis’ gemisinin mutfağı gemi tipi mutfak kriterlerine uygun şartlarda ve denizde yaşanabilecek her türlü problemi göz önüne alarak dizayn edildi. Hazırlanan bu özel mutfakta, cihazların tamamı tabana sabitlenerek dalgalara karşı tedbir alındı, yalpalık sistemi ile tencerelerin ve dolaplardaki malzemelerin devrilmesi engellendi.

İşletmelere gemi mutfağı yapımında destek veren İnoksan, ‘Seydi Ali Reis’ gemisi için bir ilke imza attı ve gemi içerisinde bir çamaşırhane kurarak gemi mürettebatının günlük temizlik ihtiyacına da kolaylık sağladı.

Uzun yıllar gemilerinin mutfaklarını yurt dışından satın alan işletmelere ekonomik fiyatlara, deniz şartlarına uygun ve hijyenik mutfaklar kurarak önemli bir hizmet sunan İnoksan, bu konuda her türlü ihtiyaca cevap verebilecek bir kapasiteye sahip.

İnoksan şimdiye dek, dünyanın en büyük yatları arasında bulunan Savarona’ya, Sedef Tersanesi tarafından Rusya’ya yapılan 22 gemiye, Sedef Albay Kudret Güngör Deniz İkmal Gemisi’ne, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait Mavi Marmara ve Karadeniz Yolcu Gemileri’ne imza attı.

İnoksan, ayrıca Koç Grubu’na ait RMK Tersanesi kanalı ile Danimarka Herning firmasının 2 adet kimyasal tankerinin mutfaklarında da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir