İtalyan Mutfağı Haftası Garibaldi temalı menüyle kutlandı

‘Dünyada İtalyan Mutfağı Haftası’ Türkiye’de Michelin Yıldızlı Şef Igles Corelli’nin hazırladığı sürdürülebilir menü ile kutlandı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından dünyanın dört bir tarafında gastronomi kültürünün tüm dünyada eş zamanlı tanıtımı amacıyla organize edilen ‘İtalyan Mutfağı Haftası’nın 18 Kasım tarihli son gününde İstanbul’da özel bir organizasyona imza atıldı. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği (CCİİST) de, ‘Dünyada İtalyan Mutfağı Haftası’ etkinliklerini İstanbul’da Michelin Yıldızlı Ünlü Şef Igles Corelli’nin hazırladığı menü ile kutladı.

Düzenlenen organizasyonda, Corelli’nin belirlediği menünün ismi ise, ‘Birleşik İtalya’ya Doğru Garibaldi ile Bir Yemek Yolculuğu’ oldu. Düzenlenen geceye İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Clemente, İtalyan Sanayi ve Ticaret Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, İtalyan Sanayi ve Ticaret Odası Derneği Genel Sekreteri Fatih Ayçin, Şef Igles Corelli ve çok sayıda davetli katıldı. İtalyan mutfağı haftasının İtalyan kültürünü bütün dünyada tanıtmak amacıyla düzenlendiğini ifade eden İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Clemente, “Şefimiz sürdürülebilirlik ve sıfır atık temasından yola çıkarak bir akşam yemeği hazırladı. Özellikle pandemi döneminde bütün yemeklerin aslında geri dönüştürülebilir olmasının ne kadar önemli olduğunu anladık.” dedi.

Ülkeyi birleştiren önemli bir isim

CASA D’ITALIA’da düzenlenen gecede bu haftanın ve yemeğin önemine dikkat çeken İtalyan Sanayi ve Ticaret Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ise, “Bu akşam için belirlenen menünün bir teması var. Temamız ‘Garibaldi ile İtalyan birliği’ aslında. Şefimiz yemeğini yaparken Garibaldi’den esinlendi. Garibaldi, İtalya için çok önemli bir isim. Çünkü Giuseppe Garibaldi, İtalya’nın tek bir ülke olması için çaba gösteren biriydi. Garibaldi’nin İstanbul’daki İtalyan Kültür Merkezi açısından da farklı bir durumu var. Türkiye’de 1863 yılında bir cemiyet kuruldu. İtalyan işçilerin yardımlaşma kurumu adında bir dernekti. Bu derneğin kurucularından bir tanesi de Giuseppe Garibaldi’dir. Garibaldi’nin kurucusu olduğu derneğin binasındayız.” diye konuştu.

Satın alınan ürünlerin tamamı tabakta yer alıyor

Çalışmalarını, temelde iki temel üzerine kurduğunu vurgulayan Michelin Yıldızlı ünlü Şef Igles Corelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Garibaldi mutfağı, sürdürülebilir ve sıfır atık konseptiyle çalışıyor. Döngüsel mutfak konseptiyle çalıştığım için aslında yaptığım tabakların hiçbirinde malzeme israf edilmeden, tamamı kullanılıyor. Normal şartlar altında kullanılan ürünlerin yaklaşık yüzde 30’u-40’ı çöpe gidiyor. Ancak biz gidip satın aldığımız tüm ürünlere tabaklarımızda yer veriyoruz. Böylece sıfır atıkla döngüsel bir mutfağı temsil ediyorum. Ayrıca menülerimde her zaman İtalya’da bulunabilen en kaliteli doğal ürünleri seçiyorum. Başlangıç yemeği için seçilen domates dahi aslında İtalya’dan geliyor.”

Şef Igles Corelli’nin hazırladığı menüde şu yemekler yer aldı:

– Tuscan Roll (Toskana Usulü Pazılı, Adaçaylı Fasulye Kremalı Domates Rulosu)

– Budino Di Porcini (Parmesan Peynirli ve Kavrulmuş Fındıklı Zabaione)

– Lasagnetta Croccante: Acılı Domates Kreması Eşliğinde Kuzu Etli Ragu Soslu Taze Yeşil Çıtır Lazanya

– Manzo CBT: (Tütsülenmiş Yağ, Yumuşak Kereviz ve Esmer Sos Eşliğinde Düşük Isıda Pişirilmiş Dana Fileto)

– Zuppa Inglese: (Pastacı Kreması, Çikolatalı Krema, Baldo Alkermes Şurubu, Kedi Dili)

#İtalyaDışişleriBakanlığı #İtalyanMutfağıHaftası #İtalyanTicaretveSanayiOdasıDerneği #CCİİST #DünyadaİtalyanMutfağıHaftası #MichelinYıldızlıÜnlüŞef #IglesCorelli #İtalyanmutfağı #İtalyanlezzetleri #İtaliancuisine

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir