Keyveni’den Sosyal Sorumluluk Örneği

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği’nin 16 milyon 500 bin ‘i ilköğretim ve lise 3 milyon 500 bin’i üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 20 milyon öğrencinin eğitim gördüğü tüm devlet okullarında uygulanmasını önerdiği Okullarda Bedelsiz Yemek Projesi’nde ilk uygulama Kağıthane Talatpaşa mahallesindeki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda başlatıldı.

İYSAD üyesi Keyveni Catering projenin uygulanabilirliğini göstermek amacıyla kurumsal sosyal sorumluluk olarak bu ilk adımı üstlendi. Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Osman Balcı’nın da katıldığı törende konuşan İYSAD Başkanı Sadık Çelik “ projeyi gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz ” dedi.

Devlet Kitap Veriyor iPad Veriyor Peki Beslenme

Attıkları bu ilk adımla, ilgili bakanlıklara mesajlarını ulaştırmayı amaçladıklarını belirten Sadık Çelik, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer’in de katılımı ile düzenlenen teşekkür töreninde yaptığı konuşmada “Devlet kitabı bedelsiz sağlıyor, Ipad sağlıyor, fakat beslenme atlanıyor. Oysaki asıl öncelik beslenmeye veilmedir. Çünkü gıda sağlıktır, sağlık hayattır” dedi.

Çocuklarımızı Fast Food ve Obezitenin Pençesinden Kurtarmalıyız

Çocuk ve gençlerin bedelsel ve zihinsel ihtiyaçlarına uygun olarak uzmanlar tarafından hazırlanan sağlıklı menüler ile çocuklarımız ve gençlerimizin dengeli, düzenli ve yeterli beslenmesini sağlamalıyız” diyen Çelik böylece gençlere sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırarak fast food tarzı, hızlı ve sağlıksız beslenmenin neden olduğu obezite, kanser ve kalp-damar hastalıklarının önüne geçme yolunda önemli bir adım atarak sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz.” şeklinde konuştu.

Yoksullukla Mücadele

Sadık Çelik; “Projenin bir diğer ana gerekçesi ise Yoksullukla Mücadeledir” dedi. Bedelsiz Yemek uygulamasının ekonomik eşitsizliklerin ve bölgesel farklılıkların önüne geçmekte etkin bir sosyal araç olacağını belirten Çelik zaman zaman bir öğününü 3 zeytin ile geçirmek zorunda kalan öğrenci ile daha rahat imkânlara sahip olan öğrenciler aynı masa etrafında yemek yiyorlar. Bu uygulama ile dar gelirli aile çocukları da hiç değilse bir öğünde dengeli ve yeterli beslenme imkanına kavuşmuş olacaklar.” şeklinde konuştu.

Çelik, “ proje aynı zamanda öğrencileri başarıya götüren yolda bir tür ödüllendirme ve teşvik aracı olarak da görev yapacaktır.” dedi.

Fast Food Yerine Geleneksel Tencere Yemeği İle Sağlıklı Beslenme

İYSAD olarak öğrencilerin dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenebilmesi için yaptığımız basın açıklamarının oluşturduğu kamuoyunun sesine paralel olarak Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2012 öğretim yılına girmeden önce tüm okul kantinlerinde fast food tarzı yiyeceklere, bisküvi, çikolata tarzı atıştırmalık yiyeceklere, gazlı içeceklere, mısır şurubundan imal edilen içecek ve tatlılara sıkı denetim ve yasak getirdiğini belirten Sadık Çelik başlatılan bu girişimlerin desteklenerek devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakana Mesaj

Sağlıksız beslenmenin neden olduğu kanser, diyabet, obezite ve kalp damar hastalıkları ile bu hastalıkların neden olduğu iş kayıplarının ülkemize toplam maliyetinin 55 milyar TL olduğunun uzmanlar tarafından belirtildiğini vurgulayan Çelik oysaki bu projenin toplam maliyetinin 12,5 Milyar TL olduğunu söyledi. Başlattığımız bu projenin ülke çapına yayılması ile hem sağlık harcamaları ciddi ölçüde azalacak hem de sağlıklı nesiller yetiştirmiş olacağız diyen Çelik Hem projenin uygulanabilirliğini göstermek hem de bir kurumsal sosyal sorumluluk olarak attığımız küçük ve karşılıksız bir adım olarak bu uygulamayı başbakanımızın dikkatine sunuyoruz. “ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir