Kılıç Deniz, Güney Amerika ve Tunus’ta Balık Üretecek

Halka arz yolunda düğmeye basan Kılıç Deniz, hedef büyüttü. Şirket, Güney Amerika ve Tunus’ta balık üretim tesisleri kurmayı planlıyor.

Kılıç Deniz Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, konuya ilişkin olarak fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirterek “Amerika balığı çok tüketen bir ülke. Buna karşılık tüketilen balığın yüzde 84’ü ithal ediliyor. Bu anlamda Amerika’da çok ciddi bir potansiyel bulunuyor. Biz de halka arz sonrasında Güney Amerika’da kurmayı planladığımız tesisle ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. 2013 yılının sonunda ilk ürünlerin satılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ABD’ye ilk olarak levrekle girmeyi planladıklarını kaydeden Kılıç “Türkiye’de 18 ayda yetiştirdiğimiz balığı, ABD’de 10 ay içerisinde yetiştirmemiz mümkün. Buna ek olarak balık fiyatları da Türkiye’ye göre daha pahalı. Dolayısıyla kâr marjı çok daha yüksek olacak. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman Türkiye’de 20 yılda yaptığımızı Güney Amerika’da 5 yılda elde edebileceğiz” dedi. Tunus’ta kuracakları tesisle ilgili ise Kılıç, şu bilgileri verdi: “Tunus’ta yapılanma içerisindeyiz. Anlaşmalar yapıldı. Şirket kurma yetkisi verdik. Gemi ile bu ay sonunda yavru balık sevkiyatlarımız başlayacak. Tunusta da liderliğimizi sürdüreceğiz”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir