Anasayfa » Gündem » Luxury B2B MICE Çalıştayı 2022 için nasıl bir tablo çizdi?

Luxury B2B MICE Çalıştayı 2022 için nasıl bir tablo çizdi?

Haber: Hatice Ünal Bilen

MICE sektörünün ilk küresel etkinliği Luxury B2B M.I.CE. Networking Event & Conference, 6-7 Nisan tarihlerinde Pullman Hotel Istanbul’da gerçekleşti. Dünya turizmine yön veren 135 tur operatörünün yanı sıra 15’i aşkın konuşmacının yer aldığı çalıştay, 2022 turizmine dair önemli öngörüler ortaya koydu. Ülkemizden de yerli-yabancı otel zincirlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve acentelerin ilgiyle takip ettiği çalıştayın son gününde katılımcılar pandemi sonrasına ilişkin görüşlerini  paylaştı.

Detayları bu haberimizde…

Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman: Nijerya’da Dedeman açın teklifi aldık

Banu Dedeman, çalıştaya dair genel bir değerlendirmede bulunarak, “Organizasyonu çok beğendim. Yurt dışından katılım çok kuvvetliydi. Özellikle konferans bölümündeki konuşmacılar çok değerli sunumlar yaptı. Böyle bir dönemde bu kadar önemli misafiri ağırlamak gurur verici. TravelShop’a, Murtaza Bey’e gerçekten büyük bir alkış. Tebrik ediyorum kendilerini.” dedi.

Pandemi gibi olağanüstü bir dönemde düzenlenen etkinlikteki hareketliliğin bile insana moral verdiğini anlatarak sözlerini sürdüren Dedeman, görüşmeler esnasında yeni yatırım teklifleri de aldıklarını belirterek şöyle devam etti: “Burada yaptığımız görüşmeler sonrası Afrika’dan bir talep var. Katılım da yüksek. Hatta ‘Nijerya’da Dedeman açın’ diye bir toplantı da yaptık, bir hanımefendiyle. Nijerya’da bir yatırımcı kendisi. İlginçti. Biz daha önce Gana’da böyle bir proje çalışmıştık, kısmet olmamıştı. Franchise istiyorlardı. Bizim şu an halihazırda hiç franchise otelimiz yok. Bu konuya sıcak bakıyoruz, üstünde çalışşıyoruz ama hele ki Afrika’da, yeni bir kıtada önce managementi tercih ederiz. Franchise ile başlamak şu an için riskli.”

Levni Hotel & SPA Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karacabay: İstanbul’un liderliğini kimseye kaptırmayız

Aydın Karacabay, Luxury B2B MICE’ın, pandemi koşullarında da mükemmel bir organizasyon yapılabileceğine güzel bir örnek oluşturduğunu belirterek, “Her şey kontrollü. Neredeyse herkesin teslim olduğu bir dönemde Murtaza Bey ve ekibi çok başarılı bir iş çıkardı. Kendisini tebrik ediyorum. İnanılmaz üst düzey konuşmacılar katılım sağlamış. Amerika’dan, Hindistan’dan, dünyanın her yerinden gelen insanlar çok umutlu mesajlar verdi. Turizm sektörü olarak biraz da olsa moral bulduk.” dedi. 

MICE sektörünün otelcilikte önemli bir yerinin olduğuna vurgu yapan Karacabay, özellikle şehir otelciliği tarafında bu kanalın önemli bir iş potansiyeli oluşturduğunu ifade etti. Covid-19 sebebiyle doluluklarda ciddi kayıplar yaşadıklarını, ancak aşılama çalışmalarıyla beraber umutla dolduklarını anlatan Karacabay, “Tekrar geri döneceklerini düşünüyoruz. Çünkü İstanbul dünyanın göz bebeği. Çok umutluyuz.” dedi. Dünya MICE sektöründe farklı destinasyonların ortaya çıkacağına ilişkin yapılan yorumlara da bir cevap veren Karacabay,  “Afrika’dır, vesaire. Ben bunları İstanbul açısından bir risk olarak görmüyorum. İstanbul,  dünyanın en iyi MICE destinasyonu olacaktır. Geçmişte de gördük. Dünya genelinde ilk beşe girdik. Zamanında bu konuda yönetim kurulunda görev aldım. TUGEV ve ICVB olarak pek çok çalışma yaptık. İstanbulumuz ilk 5’te mutlaka olacak, hatta 4’e, 3’e doğru inecektir. Liderliği kimseye kaptırmayız.”

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (IMICE) Başkanı ve TÜRSAB MICE İhtisas Başkanı Hüseyin Kurt: 2022’de eski günlerimize döneriz

Pandemi döneminde organizasyon gerçekleştirmenin zorluğundan söz eden Hüseyin Kurt, çalıştayın başarısına değinerek, “Bizim zaten salgının ilk günlerinden beri dile getirdiğimiz bir argüman vardı. Tedbir ve önlemlerle organizasyon yapmak mümkündür dedik. Bu işi en iyi yapabilecek sektör de dolayısıyla turizm. TÜRSAB olarak 2 Eylül tarihinde bir organizasyon yapmıştık. Murtaza Bey’in bu organizasyonu da güzel bir örnek oldu. Etkinliğin içinde olmak, birebir deneyimlemek bizi mutlu etti. Bu vesile ile Murtaza Bey’i ve ekibini cani gönülden kutluyorum. Tedbir ve önlemler gayet iyi alınmış, katılımcı sayısına riayet edilmiş.” dedi.

Turizmde fiziki organizasyonların artırılması gerektiğine dikkat çekerek sözlerini sürdüren Kurt; toplantı, kongre ve fuar sektörünün can çekiştiğini ve ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirtti. Başta devlet yetkilileri olmak üzere ilgili herkesten açık ve kapalı etkinlik mekanlarında belirli kişi sayıları dahilinde tedbir ve önlemlerle organizasyonların önünün açılması beklentisini paylaşan Kurt, “Bildiğiniz gibi, bu sektörden 50 civarında paydaş ekmek yiyor. Bu, koca bir ekosistem. Eğer çarklar dönmezse, katkı ve destek sağlanmaz ise, üzülerek söylüyorum, maalesef sektörümüz pandemi sonrasına hizmet üretemeyecek duruma gelecektir.” Diye konuştu. Dünyada aşılama çalışmalarının hızlı ilerlemesi, uluslararası hava sahasının açılması ve uluslararası şirketlerin çalışanlarına uyguladığı seyahat yasaklarını belli derecede kaldırması halinde sektörde beklenen hareketliliğin ortaya çıkacağını ifade eden Kurt, “Turizmde eylül-  ekim ayı sonrası minik minik hareketlenmeler bekliyoruz: İnşallah tahminimiz bu şekilde olur. 2022 başı itibariyle de artık eski günlerimize bir nebze döneriz diye düşünüyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Regie Ottoman Istanbul Genel Müdürü Hatice Özcan: Amerikalıları İstanbul’da görmek güzeldi

Çalıştayın, beklentilerin ötesinde katılımcı sayısı bakımından yüksek ve son derece verimli geçtiğini belirten Hatice Özcan, “Murtaza Bey her zaman yaptığı gibi güzel bir karma hazırlamış. Etkinliği dünya genelinde katılım bölgelendirilmesi başarılı bir karmayla planlamış. Bence ulaşamayacağımız destinasyonların da olduğu güzel bir çalıştay olmuş, kendisine teşekkür ederim.” dedi. Amerika ve Afrika gibi destinasyonlara ulaşmanın zor olduğunu, ağırlıklı Avrupa ve Ortadoğu’daki fuarlara katılım sağladıklarını ifade eden Özcan, Amerika tanıtımının turizm amaçlı gelen misafirler için çok avantajlı olduğunu söyledi. Tarihi Yarımada’nın en yüksek pazarlarından birinin de Amerika olduğunu belirten Özcan, “Şimdi bu kadar Amerikalı acenteyi burada görmek, tanışmak güzeldi” değerlendirmesini yaptı. 

Levni Hotel & SPA Genel Müdürü Enis Akcan: Avrupalı, Amerikalı Türkiye’ye gelmek için bekliyor

Organizasyonu değerlendiren Enis Akcan, uzun bir zamandan sonra bu dönemde yapılmış çok başarılı bir organizasyon olduğunun altını çizerek, “Bir senedir ne tur operatörü ne acente ne de otelciler olarak bir araya gelmiyorduk. Uzun zamandan sonra bu dönemde yapılmış bence çok başarılı bir organizasyon. Baktığımızda büyük, kaliteli oteller katılmış. Herkesi bir araya getirdiği için Murtaza Bey’i tebrik etmek lazım.” dedi. Açık bir ifadeyle “İnanın baştan bu kadar çok katılım olacağına inanmıyordum, bayağı iyiydi. Özellikle ilk gün daha yoğundu. Yurt dışından çok sayıda hosted buyer gelmiş. Hepsi ile görüşmeler yaptık. Hepsi de 2022 için umutlu. Özellikle aşı takviminin hızlı ilerlemesinden dolayı ki bizde belki biraz ağır ilerledi. Ama Avrupa’da, özellikle de bizim hedef kitlemiz olan Amerika’da aşılama hızlı gidiyor. Yurt dışından gelenler iki doz aşısını olmuş bile. Tamamı bittiği takdirde kendi portfolyalarında olan misafirlerin hepsinin Türkiye’ye gelmek için beklediğini bize bilfiil belirttiler. 2022 için umutluyuz. Levni Hotel olarak hedef kitlemiz Amerika ve Avrupa olmak üzere üst segment misafirler. Onlar aşılarını olduktan sonra kuvvetle muhtemelen 2022’nin daha iyi olacağına inanıyoruz.” dedi. 

POYD İstanbul Başkan Vekili ve Zonguldak Turizm Platformu Başkanı Muhammed Cüntay: Bu yıl %30 düzelme bekliyorum

Muhammet Cüntay, şahsi beklentisini paylaşarak, “Bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 30’luk bir düzelme bekliyorum. Şu anki gidişat, görüntü bu yönde. Bu da tabii ülkemizde aşılama çalışmalarının hızlanmasına, global sağlık krizinin biraz daha düzelmesine bağlı. Bunu başarabilirsek oran bir miktar daha yukarı çıkacaktır, temennimiz bu yönde.” diye konuştu.

Organizasyona ilişkin düşüncelerini de aktaran Cüntay şöyle devam etti: “Sayın Murtaza Kalender’i kutlarım. Böyle sıkıntılı bir dönemde bu çapta bir aktivite yapmak tecrübe ister, bilgi, birikim ister, network ister ama onun haricinde de cesaret ister. Ben her fırsatta da söylüyorum, Türk turizmcisi girişimci, cesur, tecrübelidir. Aynı zamanda da yönetme kabiliyeti ve kriz yönetimi becerisine sahiptir. Murtaza Bey de bunu bir kez daha ispat etti ve başarılı oldu. Böyle bir dönemde bundan daha iyi bir aktivite olamaz. Etkinlik sayesinde çok değerli insanları dinleyip tanımış olduk, kendilerine başarılar dilerim.”

Ottoman Hotels Group Genel Müdürü Serdar Balta: Eylül-ekimde hareketlilik bekliyorum

Etkinliği moral ve motivasyon verici bulduğunu ifade eden Serdar Balta, “Çünkü pandemi sebebiyle uzun süredir bu tarz etkinlikler gerçekleştirilemiyor. Hosted buyer’larla çok başarılı temaslar gerekleştirdik, toplantılar yaptık. Katılımcılar da gayet güzeldi.” dedi. Bu yıldan beklentilerini dile getiren Balta, iyimser bir yaklaşımla eylül-ekim aylarında bir iyileşme beklediklerini söyleyerek, “Oralara sarkmış durumda. Çünkü aşılamalar dünyada istenildiği gibi gitmiyor. Bu dönemde iç turizm iyi olacaktır. Özellikle biz şehir otelleri için eylül-ekimde bir hareketlilik bekliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Değerlendirmesini yaptı.

Murtaza Kalender: 250 civarında tur operatörü bekliyorduk 

Organizasyonu düzenleyen ve kapanışına ilişkin açıklama yapan TravelShop Turkey Genel Müdürü ve ISTTA Yönetim Kurulu Üyesi Murtaza Kalender ise, “Öncelikle değerli katılımcılarımıza, tüm hosted buyer’lara, Pullman Hotel Istanbul’a, Türk Hava Yolları’na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Biz yaklaşık 250 tur operatörü getirmeyi planlıyorduk. Ama maalesef aralarında pozitif çıkanlar çok oldu. Biletlerini aldığımız halde aktarmalı uçakla gelip, Hindistan’da negatif, Dubai’de pozitif çıkanlar oldu, 10 gün karantinada kalanlar oldu. Gelen sayısı 135 kişiydi. Konuşmacılar ve hosted buyer’larla birlikte 150 civarında bir katılım oldu. Bu da aşağı yukarı beklediğimiz bir rakamdı. Çok nitelikli firmalar ve konuşmacılar getirdik. Amerika Tur Operatörleri Başkanı geldi, Amerika Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı, Dünya Gastronomi Turizmi Birliği Üyesi ve İtalyan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı geldi. Hindistan Tur Operatörleri Birliği Başkanı ve Pakistan Seyahat Acentaları Birliği Başkanı gibi çok özel isimler geldi.” ifadelerini kullandı. 

Her şey güzel olacak demekle olmuyor

Organizasyon ile Türkiye’nin seyahat edilebilir ve güvenilir bir destinasyon olduğunu göstermeyi amaçladıklarını belirten Kalender, “Bu isimler ülkemize geldiklerinde üyelerine ‘Biz Türkiye’ye gidebiliyoruz, seyahat edebiliyoruz, etkinlik yapabiliyoruz.’ mesajını vermiş oluyorlar. 3.500 metrekarelik bir salonda aynı anda etkinlik yapabiliyoruz. Hizmet ve servis kalitemiz, tecrübemizle iyi bir destinasyon olduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz sektör olarak hazırız diyoruz. 2020 ve 2021’in ilk iki çeyreğindeki kayıpları telafi etmek istiyoruz. Ben turizm sektörünün kısa sürede hızlı bir şekilde toparlanacağına inanıyorum. Evde oturarak, bekleyerek, hiçbir aksiyon göstermeden, her şey güzel olacak demekle olmuyor tabii. Bunları söylemenin bir anlamı yok. Hepimiz risk alacağız, çok çalışacağız, inanacağız, tedbirler alacağız ve başaracağız. Bunun başka bir yolu yok” şeklinde sözlerini tamamladı.

#luxuryb2bmiceeventconference #travelshopturkey #murtazakalender #miceturizmi #mice #miceevent #miceetkinlik #turizm

İnceleyin

Park Dedeman Kastamonu açıldı

Dedeman Hotels & Resorts International’ın yeni oteli Park Dedeman Kastamonu 5 Nisan 2021 tarihi itibariyle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz