Masada ödeme sunan tek marka: FineDine

Otel, restoran, kafe ve bar menülerini dijitaleştiren yapay zeka odaklı sipariş ve ödeme platformu FineDine Menu, 2016 yılından bu yana HoReCa işletmelerinin çözüm ortağı. Yakın zamanda pazara sundukları ‘Hızlı Ödeme’ ürünüyle sektörel yatırımlarını sürdürdüklerini belirten FineDine kurucusu Duygu Kutluoğlu Kılıç, yapay zeka odaklı yatırımlarını güçlendirdiklerini, farklı ödeme hizmetleri ve kişiselleştirilmiş ürünlerin yanı sıra restoranların pazarlama ve CRM ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürüttüklerini  söyledi.

FineDine Menu’nun HoReCa işletmelerine yönelik çözümlerini ve şirketin gelecek planlarını Duygu Kutluoğlu Kılıç anlattı…

FineDine Menu’yu kuruluşuyla kısaca tanıtır mısınız?

2016 yılında kurduğumuz FineDine; restoran, kafe, bar ve otellerin menülerini dijitalleştiren yapay zeka odaklı sipariş ve ödeme platformudur. İnteraktif tablet ve QR menüler ile işletmelerin satışlarını ve müşteri memnuniyetini artırıyoruz.

İş ortaklarımız FineDine ile menülerini dijitalleştirerek satışlarını ortalama %15 -%30 arasında artırabiliyor. Ayrıca sadece ödeme operasyonlarını dijitalleştirmek isteyen müşteriler için hızlı ödeme ürünümüz var. Bu ürün ile hem işletmeler müşterilerine daha hızlı bir servis sunarak masabaşına 15 dakika kazanırken, aynı zamanda  %40’a kadar daha fazla bahşiş alabiliyor. Tüm bunlara  ek olarak “Online Sipariş” ve “Gel-Al” menümüz de mevcut. Bu çözüm ile restoranlar kendi menülerini online oluşturabiliyor, oluşturdukları menü linkini sosyal medyada ya da web sitelerinde paylaşabiliyor ve müşterilerinden komisyonsuz bir şekilde sipariş ve ödeme olabiliyor.

HoReCa kanalına yönelik çözümlerinizden bahseder misiniz? İşletmelere ne gibi avantajlar ve kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Biz FineDine ürünlerini işletmeler için menü, sipariş ve ödeme yönetim platformu olarak konumlandırdık. Dolayısı ile holistik bir bakıç açısı ile işletmelerin operasyonlarını dijitalleştirerek kârlılıklarını artırıyoruz. Bu yapı sayesinde müşteriler hem restoran içerisinde hem de evlerinde menüde gezip, isterse aynı menü üzerinden sipariş ve ödeme yapabiliyor. Bu hem müşteri deneyimini iyileştiriyor hem de müşteriler daha fazla sipariş veriyor.

İşletmeler için müşterileri tanımak ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmek oldukça önemli. Müşteriler hakkında bilgi toplamak ve ana ilgi alanlarını anlamak için gelişmiş yapay zeka kullanıyoruz. Sağladığımız analitik veriler ile restoranlar tüketici davranışları, envanter ihtiyaçları ve küresel trendlere göre kişiselleştirilmiş menüler oluşturabiliyor. Kişiselleştirilmiş menüler, hem müşteri deneyimini iyileştiriyor hem de mekanların satışlarının artmasına olanak veriyor.

Buna ilave olarak, özellikle son birkaç yıldır temassız ödeme seçeneği giderek popülerleşti. Bazı işletmeler kağıt menü kullanmak istiyor ancak ödeme sistemlerini dijitalleştirmek istiyor. Bu işletmelere sunduğumuz FineDine hızlı ödeme sayesinde misafirler masada bulunan QR kodu okutarak hesaplarını telefonları ile 10 saniyeden daha kısa sürede ödeyebiliyor. Bu ürünle beraber daha hızlı servis imkanı oluyor ve artan müşteri memnuniyeti sayesinde de mekan daha fazla bahşiş alabiliyor.

Ödeme ve yazılım sistemleri özellikle pandemi sonrasında ne şekilde gelişim gösterdi, evrildi? Önümüzdeki dönem için sektörü neler bekliyor?

2020’de dünyayı genel olarak vuran Covid-19 salgınıyla birlikte birden fazla sektör pandemi ile başa çıkmak, güvenlik önlemlerine ve yeni ortama uyum sağlamak için operasyonlarını yenilemek zorunda kaldı. Biz de FineDine olarak, iş ortaklarımızın karşılaştığı zorluklara ve değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ürün gamımızı genişlettik.

Pandemi etkileri ile birlikte özellikle dijital ödeme sistemleri oldukça popülerleşti. Her ne kadar HoReCa kanalında bu ivme daha yavaş gitse de, farklı temassız ve hızlı ödeme seçenekleri oldukça yaygınlaşıyor. İş ortaklarımızdan aldığımız geri dönüşler ve kendi araştırmalarımız neticesinde müşterilerin yemekleri bittikten sonra garson beklemeden hızla hesabı kapatmak istediğini görüyoruz. Beklemek hem müşteri hem işletme için zaman kaybı.

Dolayısı ile misafirler garson çağırmadan, hızlıca ödeme yapabilecekleri sistemleri talep etmeye  başladı. Bu ihtiyaç için çıkarttığımız FineDine hızlı ödeme sayesinde misafirler masalarındaki QR kodu okutarak hesaplarını ister kişi sayısına bölerek ister yedikleri  ürünleri seçerek, isterse diledikleri miktarı girerek ödeyebiliyor. Üstelik hiçbir uygulamaya gerek kalmadan kendi telefonları ile 10 saniyenin altında bu işlem gerçekleşebiliyor.

Gelecek döneme ilişkin yatırımlarınız, projeleriniz var mı?

Yakın zamanda yukarıda bahsettiğim gibi FineDine “Hızlı Ödeme” ürününü çıkarttık. Yapay zeka tarafına yaptığımız yatırımlar da bir süredir devam ediyor. Farklı ödeme hizmetleri sağlamak ve daha kişiselleştirilmiş ürünler sunmak için yatırımlarımız devam edecek. Ayrıca şu an restoranların pazarlama ve CRM gibi ihtiyaçları var.  Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için yeni ürünler üzerinde de çalışıyoruz.

İşletmeler birden fazla program kullanmak istemiyor. Tek bir programla birçok sorunu çözülsün istiyor. Dolayısı ile burada entegrasyonlar çok önemli. Birbiri ile çalışabilen uyumlu yazılımların daha anlamlı datalar üreterek gelişmesini öngörüyoruz.

#finedine #finadinemenu #duygukutluğlukılıç #röportaj #horeca #teknoloji #menü #dijitalmenü #otel 3restoran #kafe #turizm

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir