MICE’ciler bu defa Tadımlık Batı Karadeniz Turu’nda buluştu

Haber: Hatice Ünal Bilen

Uluslararası MICE Derneği, sektör paydaşlarını etkin MICE buluşmalarıyla bir araya getirmeye devam ediyor. Sonuncusunu Ferko Ilgaz Mountain Resort Hotel sponsorluğunda gerçekleştiren dernek, bu defa ‘Tadımlık Batı Karadeniz Turu’ etkinliği ile acentelere hem üç gün boyunca stresten uzak keyifli bir hafta sonu deneyimi yaşattı hem de gelecek organizasyonlar için yeni destinasyon rotaları çizdi!..

 Uluslararası MICE Derneği, sektör paydaşlarını etkin MICE buluşmalarıyla bir araya getirmeye devam ediyor. Sonuncusunu Ferko Ilgaz Mountain Resort Hotel sponsorluğunda gerçekleştiren dernek, Tadımlık Batı Karadeniz Turu ile acentelerini bu defa Batı Karadeniz Bölgesi’nin tarihi, turistik ve gastronomik değerlerini tanıtan kapsamlı bir gezi programıyla ağırlayarak hem stresten uzak keyifli bir organizasyona ev sahipliği yaptı hem de üye acentelerine destinasyon tanıtımı yaparak gelecek organizasyonlar için yeni rotalar çizdi!..

Uluslararası MICE Derneği’nin 10-12 Kasım tarihleri arasında acentelerine özel olarak düzenlediği tur programına 30’a yakın sektör paydaşının yanı sıra basın mensupları da katıldı.

d

Turun ilk gününde İstanbul’dan hareketle sırasıyla Bolu, mutfak dünyasına kazandırdığı aşçılarıyla meşhur Mengen, baston yapımıyla meşhur Devrek üzerinden yeni gelişmekte olan ve eski Türk evleriyle nam salmış Bartın’ı keyifli bir otobüs yolculuğuyla görme şansı yakalayan üyeler yolculuğun ilerleyen saatlerinde Kuş Kayası yol anıtını gördükten sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın gördüğü zaman Lalası’na dönüp “Lala Lala Çeşm-i Cihan (Dünyanın Gözü) bu mu ola?” dediği Bakacak Tepesi’ni de yakından görme fırsatı elde ettiler.

4

 Batı Karadeniz’in şirin balıkçı kasabası; Amasra!

Deneyimli rehber Emre Özkan’ın keyifli anlatımı eşliğinde devam eden turun ilk durağı, Amazonların (tek göğüslü kadın savaşçılar) limanı Amasra oldu. Kendi çocukları tarafından öldürülen Kraliçe Amastris’in adına kurduğu Amasra’nın uzantısı olan kent, yolculuğun en keyif veren noktalarından biri oldu ki, tarihin bu şirin balıkçı kasabası MICE ziyaretçilerince ilgiyle karşılandı. Şehir kadar elbette ki denizden yeni çıkmış taze balıkları ve içinde ne ararsanız bulabileceğiz enfes salatası gibi muhteşem liman manzarasıyla da iddialı restoranı Çeşm-i Cihan da deneyimlenmeye değerdi…

Amasra; kale içi, şapeli ve Tahtacılar Çarşısı ile de görülmeye değerdi… Karadeniz’e yolu düşenler bir defa da olsa kentin bu güzelliklerini mutlaka deneyimlemeli ve yaşamalı…

8

Konaklama sponsoru, Ferko Ilgaz Mountain Resort Hotel 

Tadımlık Batı Karadeniz Turu’nun ikinci gününde gözlerini yemyeşil çam ağaçları arasında konumlanan Ferko Ilgaz Mountain Resort Hotel’e açan acenteler, sabah kahvaltısının ardından otel yetkilileri tarafından yapılan tanıtım gezisi ile beş yıldızlı oteli daha yakından tanıma fırsatı buldular. Ilgaz Dağı, aktiviteler, kayak pistleri hakkında yapılan bilgilendirme turu sonrasında arzu eden katılımcılar bol oksijeni ciğerlerine çekerken aynı zamanda atv’ler ile ormanda adrenalin dolu saatler geçirdi.

9

7

Programı takiben Sabiha Anne’nin yöresel ziyafetleriyle nam salmış İzbeli Çiftliği ziyaret edildi, lezzetli bir öğle yemeği eşliğinde hem damaklar şenlendi hem de gözler…

10

11

a

İzbeli’den sonraki rota, Kastamonu şehir merkeziydi ki, panoramik şehir turuyla bölge tarihine ve kültürel yaşamına damgasını vuran yapı ve eserler tek tek gezildi. Bunlar arasında Liva Paşa Etnografya Müzesi, Kastamonu El Sanatları Teşhir Merkezi, Kastamonu Kalesi, tarihi Hükümet Konağı, Şerife Bacı Anıtı, Kasaba Köyü Mahmutbey Camisi ve Kastamonu Saat Kulesi en dikkat çekenlerinden oldu.

13

Yörük Köyü ve Safranbolu tarihi konaklarıyla mest etti

Uluslararası MICE Derneği koordinasyonunda düzenlenen turun üçüncü günü safranın bol bulunması sebebiyle adının Safranbolu konduğu rivayet edilen şehir turu ile devam etti. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Bektaşi öğretisinin ve Anadolu yardım severliğinin en iyi örneklerinden birinin görülebileceği çamaşırhanesiyle de kültürünü yansıtan Yörük Köyü’ne ulaşıldı. Üç günlük tur programı günün sonunda İstanbul’a hareketle son buldu.

12

Tadımlık Batı Karadeniz Turu ile ilgili olarak I-MICE Derneği Yönetimi ise şu açıklamalarda bulundu:

5

Serdar Söyler: “Sektör paydaşlarını bir araya getirmeyi hedefledik”

Batı Karadeniz Turu ile sektördeki paydaşları bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Uluslararası MICE Derneği Başkanı Serdar Söyler, “Bu birkaç günlük program ile hem derneğimizin çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yapmak hem de bölgedeki turizm potansiyelini sizlerle paylaşmak istedik. Bu doğrultuda ilk olarak Amasra’yı ziyaret ettik. Ardından İzbeli Çitfliği, Kastamonu, Yörük Köyü ve Safranbolu ziyaret ettiğimiz yerler oldu. Buralarda çok ciddi bir kültür turu potansiyeli olduğunu gözlemledik, özellikle hafta sonlarında söz konusu bu bölgelere ciddi bir talep olduğunu da görme şansı elde ettik. Bu turlar sayesinde yerel halk da bundan önemli bir fayda sağlıyor. Yeme içme, hediyelik eşya ve turistik dükkanlar turistlerin bölgeye olan ilgisini ciddi boyutta artırıyor.” dedi.

“2018 için de dolu dolu bir etkinlik takvimi hazırladık”

I-MICE Derneği olarak bu tarz etkinliklerin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini ifade eden Söyler, derneğin 2018 etkinlik takvimi ile ilgili ise şu bilgileri aktardı: “Öncelikle Fethiye bölgesine MICE Adventure etkinliği planladık. Özellikle aktivite seven arkadaşlarımızı bir hafta sonu programıyla Fethiye’de ağırlayacağız. Onun dışında birkaç tane daha proje aşamasında olan etkinliğimiz var. Özellikle Kapadokya ve Uludağ gibi bize gelen talepler var. Oralarda da etkinliklerimiz devam edecek.”

Hüseyin Kurt: “Batı Karadeniz MICE segmenti için iyi bir alternatif”

Tadımlık Batı Karadeniz Turu’nun düzenlenmesinde elbette ki büyük payı olanlardan biri de, Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt ve Sayman Mali Kanji idi. Bölgenin MICE segmenti için doğru bir destinasyon noktası olabileceğinin altını çizen Kurt, “Bu program bizim MICE segmentinde ‘incentive’ dediğimiz teşvik ve motivasyon amaçlı etkinlikler için de yapılabilir, ‘meeting’ dediğimiz toplantı, seminerler için veyahut kongreler için de yapılabilir. Bölge buna çok müsait çünkü. Ferko Ilgaz Mountain Resort Hotel de MICE sektörüne hitap eden bir otel olmuş.” diye konuştu.

d

MICE’ciler bu defa Tadımlık Batı Karadeniz Turu’nda buluştu” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir