Restoranlar için mükemmel iş ortağı Yemeksepeti’nden çıktı, ‘Portakal’ hizmette!

Bir restoranınız var ve kendi performansınızı kendiniz ölçmek, tıpkı global zincir restoranlar gibi profesyonel şekilde raporlama yapmak istiyorsunuz. Sadece bunlar da değil; kendi menünüzü oluşturmak, güncellemek, borç, bakiye takipleri ve sipariş detaylarına ulaşmak istiyorsunuz. O halde Yemeksepeti’nin yeni uygulaması Portakal tam da sizin ihtiyaçlarınıza göre!.. Şimdiden 10 binden fazla restorana hizmet sağlayan Yemeksepeti’nin en yeni uygulaması Portakal ile ilgili tüm detayları ve sektörün gelişimine katkılarını Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin ile konuştuk.

Yemeksepeti’nin yeni uygulaması ‘portakal’ nedir?

Portakal, Yemeksepeti’nin iş ortağı restoranlar için geliştirdiği bir platform. Restoranlar bu platform üzerinden kendi performanslarını ölçümleyebiliyor, iş akışlarıyla ilgili raporlar çıkartabiliyor. En kısa haliyle söylemek gerekirse Portakal, restoranlara işlerini operasyonel ve finansal açıdan geliştirme ve büyüme imkanı sunan, self-servis bir danışmanlık ve destek platformu.

Bu uygulama nasıl ortaya çıktı?

Yemeksepeti olarak birlikte çalıştığımız restoranları iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Onların işlerini büyütmeleri, performanslarını artırmaları, daha kaliteli hizmet verirken daha çok kazanmaları bizim için önemli. Bu anlayışla şimdiye dek kendilerine pek çok konuda bilgilendirme yapıyor, gereken raporları veya verileri aktarıyorduk. Fakat bu, satış ekibimizin çabalarıyla, bizim takvimimiz el verdikçe mümkün oluyordu. Biz de, elimizdeki verileri ve know-how’ı paylaşabileceğimiz, bugüne dek restoranlara işlerini büyütmeleri için sunduğumuz tüm verilere artık kendi diledikleri zaman ulaşabilecekleri bir platform oluşturmak istedik.

Restoranlar bu uygulama sayesinde ne gibi faydalar elde edecekler? İşlerini büyüteceklerini söylediniz, bu nasıl olacak?

yemekDaha önce restoranlar kendilerine ait bilgilere telefonla, e-posta üzerinden isteklerle ulaşıyorlardı. şimdi Portakal üzerindeki raporlar sayfasına ulaştıklarında kendi bölgelerinde pastadaki paylarını ve değişimini görebiliyorlar. Ürünleriyle ilgili satış adetlerini, önceki dönemlere göre değişiklikleri inceleyebiliyorlar. Burada yaptıkları bir fiyat değişikliği veya bölge eklemenin cirolarına katkısını takip edebiliyorlar. Böylece para kazandıran ve kaybettiren değişiklikleri buradaki raporlarla yakalayıp önlem alabilir hale geliyorlar. Örneğin az sipariş alan ve uzak olan bir bölgeyi Portakal üzerinden yakalayıp kapatıp devamında daha iyi sipariş aldıkları bölgelere yoğunlaşabiliyorlar. Joker bölümündeki rapor yardımıyla haftanın hangi günlerinde ve saatlerinde operasyonlarının ve mutfaklarının yoğun olduğunu görüp ona göre planlama yapabiliyorlar. Yine bölgesel inceleme raporunda o bölgedeki kullanıcıların ne kadarına ulaştıklarını görüp potansiyellerini anlayabiliyorlar. Bölge bazlı ciro, kullanıcı erişim oranları gibi çeşitli datalarla gidişatlarını inceleyebiliyorlar. Şu an en çok kullanılan reklam alanlarından “Öncelikli Gösterim” alanı için Portakal üzerinde nerelerin müsait olduğunu takip edebiliyor ve sistem üzerinden satın alma yaparak boş yerleri rakip restoranlar almadan satın alabiliyorlar.

“Restoranlar kendileri menüleri oluşturup başvuruyu sistem üzerinden yapabiliyorlar”

Daha önce telefonla, e-posta ile ilerleyen birçok diğer süreç de artık Portakal üzerinde. Örneğin menü güncelleme, fiyat değişimi, bölge artırımı gibi birçok konu Portakal üzerinden yapılabiliyor veya talebi oluşturulabiliyor. Devamında talebin durumu da yine Portakal üzerinden takip edilebiliyor. Böylece iş gücü kayıpları, hatalı iletişimle olası yanlışlıklarının önüne geçilmiş oluyor. Burada diğer yeni bir alan da şu; özel indirim programları dahilinde kullanıcılara en çok hitap edecek ve en iyi ses getirecek menüleri tavsiye eden bir yapı ile kendileri menüleri oluşturup başvuruyu sistem üzerinden yapabiliyorlar. Yine borç, bakiye takipleri; sipariş detaylarına ulaşım Portakal üzerinde mevcut. Sözün kısası telefonla ve e-posta ile yapılan ve takibi manuel yürüyen birçok iş artık Portakal üzerinde mevcut ve çok daha rahat bir şekilde yapılabiliyor.

Restoranların yeni uygulamaya ilgisi nasıl?

Şimdiden 10 binden fazla restoran sisteme girdi. Yemeksepeti restoranlarının yüzde 72’si Portakal’ı her gün kullanıyor. Günde 40 binden fazla sayfa görüntülenmesi sağlanıyor. Bu verilere bakarak diyebiliriz ki, restoranlarımız Portakal’ın kendilerine sağladığı imkanları farkında ve sisteme çok hızlı bir şekilde adapte oldular. En çok görüntülenen modüller ise menü güncelleme, puanlama/yorum sayfaları, raporlar ile Joker/reklam satın alma servisleri.

Yemeksepeti bu yeni uygulamayla ne gibi bir fayda elde ediyor?

Yemeksepeti olarak nasıl ki kullanıcı deneyimine ve kullanıcı memnuniyetine maksimum önem veriyorsak, restoranlarımızın büyümesine katkı sağlamak ve onlar için mükemmel bir iş ortağı olmak da bizim için çok önemli. Restoranlar büyüdükçe Yemeksepeti de büyüyor, onlar kazandıkça Yemeksepeti de kazanıyor. Bunu ilk günden beri çok net bir şekilde biliyoruz. Bu nedenle restoranlarımıza yönelik bu gibi çalışmalar hayata geçiriyoruz. Öte yandan, restoranların operasyon, finans ve pazarlama tarafında kendi aksiyonlarını alabilmelerini sağlıyoruz. Restoranların operasyonlarının iyileşmesiyle, kullanıcılarımız da yemeklerine daha hızlı ve doğru şekilde ulaşıyorlar. Bu şekilde de Portakal Yemeksepeti sistemine değer katıyor.

Portakal sektörün gelişimine katkı sağlayacak mı?

Elbette. Portakal restoranların büyümesine, dolayısıyla da sektörün potansiyellerinin daha verimli şekilde hayata geçirilmesine imkan tanıyacak. Öte yandan, Portakal sayesinde artık lokal bir restoran da tıpkı global zincir restoranlar gibi profesyonel şekilde raporlama alacak, onlarla aynı imkanlara sahip olacak. Bugün Türkiye’deki restoranların çok büyük bir çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmeler. Bu işletmelerin büyük markalarla aynı imkanlara sahip olabilmeleri sektörde güçlü olabilmelerini, rekabet içinde daha aktif rol alabilmelerini sağlayacak. Tüm bunlar da sektörün geneline olumlu şekilde yansıyacak.

#restoran, #yemek, #sepeti, #menu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir