Anasayfa » Gastro Güncel » Metro Türkiye, ‘Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu’nu yayınladı

Metro Türkiye, ‘Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu’nu yayınladı

Metro Türkiye, “Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu’nu yayınladı. Sürdürülebilir restoran standardının tanımlandığı kılavuz, restoranlara yol göstermeyi ve sürdürülebilirlik dönüşümlerinde çözüm ortağı olmayı amaçlıyor.

30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, bu alanda önemli bir adım daha attı. Çalışmalarını sürdürülebilirlik odağıyla yürüten ve bu konuda bütüncül bir yaklaşım benimseyen Metro Türkiye, uzun yıllardır gıda atıklarının önlenmesinden yerel üreticinin ve ürünlerin korunmasına, ürünlerin izlenebilirliğinden sürdürülebilir kaynakların kullanılmasına kadar kendi bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmalara; iş ortaklarını ve müşterilerini de dâhil ederek etki alanını genişletiyor. Metro Türkiye son olarak yeme-içme sektörünü sürdürülebilirlik konusunda desteklemek ve sektördeki uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla “Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu”nu hazırladı.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu ile Horeca profesyonellerinin bir numaralı çözüm ortağı olmayı ve projeyle binlerce restorana ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Restoranlara sürdürülebilirlik dönüşümünde yol gösteriyor

Dernekler, üniversiteler ve sektörden önemli paydaşlardan oluşan ‘Sürdürülebilir Restoran Komitesi’nin katkılarıyla ortaya çıkan kılavuz, ülkemizde yeme-içme sektöründe sürdürülebilir uygulamaların yaygınlaşmasının önündeki en büyük zorluk, bu konuda ortak ve standart bir tanımın, kriterin bulunmaması ve işletmelerin bu konuda farklı uygulamaları benimsemek durumunda kalması gerçeğinden yola çıkarak hazırlandı. ‘Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu’ ile Metro Türkiye, sürdürülebilir restoran olmanın ortak bir tanımını yaparak kriterlerini belirliyor ve restoranlara sürdürülebilirlik dönüşümünde yol gösteriyor.

Sürdürülebilir tarımı ve yerel ürünleri koruyacak 

Yeme içme sektöründe sürdürülebilir uygulamaların yaygınlaşması ülkemizde sürdürülebilir tarımı ve yerel ürünleri koruyacak ve geliştirecek bir etken olacak. Bu dönüşüm, su ve enerji tasarrufunu desteklemesi, ekonomi için büyük kayıp olan gıda atıklarını önlemesinin yanı sıra Türkiye’nin doğal kaynaklarının korunmasına katkıda bulunacak ve ekonomi için ciddi bir değer oluşturacak.

#metrotürkiye #sürdürülebilirrestorankılavuzu #restoran #kılavuz #yemeiçme #gastronomi

 

İnceleyin

Artaş İnşaat Turizm Koordinatörlüğü görevine Ali Hasdemir getirildi

Turizm sektöründe 30 yıldır yurt içi ve yurt dışı deneyime sahip Ali Hasdemir, Artaş İnşaat’ın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz