Porselen Tabaklar Şeflerin İşini Kolaylaştırıyor

Yemekleri sunarken bir takım temel noktalara özen gösterilmesi gerekiyor. Uzmanlar, şeflerin işlerini kolaylaştıracak önerilerde bulunuyor…

Sunum için tabak seçimi bundan dolayı çok önemlidir. Peki, porselen tabak sunumlarında dikkat edilmesinde yarar görülen püf noktalar nelerdir? Porselen denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Kütahya Porselen’in yetkilileri bu soruya açıklık getiriyor. Yetkiler, şu önerilerde bulunuyor: “İlk önce yemeğin çeşidine ve rengine uygun büyüklükte ve formda tabak seçimi yapılmalıdır. Beyaz tabaklar, mönüdeki lezzetlerin ve renklerin ön plana çıkmasına yardımcı olmakta ve tabağı süsleme konusunda şefe bir palet gibi uygun bir zemin oluşturmakta ve istediği resmi yapmasına olanak tanımaktadır. Aynı şekilde kenarları dekorlu tabak kullanmak isteniliyorsa garnitüründen yemeğe kadar renk uyumunun yakalanması gerekmektedir.

Lezzeti etkileyen şekiller…

Tabak dekorasyonu sade şekilde yapılmalı ve yemeğin bütünlüğünü ve lezzetini bozacak şekilde düzenlenmemelidir. Yemeği ağırlaştıracağı ve sindirimi zorlaştıracağı düşünülerek yemeklerle beraber servis edilecek garnitürlerin seçiminin de iyi yapılması gerekir. Klasik yuvarlak porselen tabaklar dışında kare, oval tabaklarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Günümüzün trendlerinden olan asimetrik tabaklar da sunumlarda sürpriz görünümleri oluşturma şansı vermekte ve tabağı kullanma bakımından bambaşka alternatifler sunmaktadır.

Abartıdan kaçının

Tabağın göze hitap etmesini sağlamak için konulacak dekor malzemeleri, mutlaka yenebilecek özellikte seçilmelidir. Tabağın sade ve şık görünmesi için abartılardan kaçınılmalıdır. Garnitürler ya da soslar sadece yemek tabağının yanına değil, sunuma uygun düşecek çeşitli kaplarda da servis edilebilir. Tabağın tümünün yemek, tatlı, garnitür ya da soslarla kaplı olması uygun değildir.

Yemek ne kadar ısıtılmalı?

Herşeyden önce servis yapılacak yemeğin ısısına dikkat edilmelidir. Sıcak yemeklerin sıcak, soğuk yemeklerin ise soğuk olarak servisi yapılmalıdır. Bu nedenle kullanılan servis tabağının büyüklüğü ve derinliği yemeğin cinsine göre değişir. Sıcak yemeklerin servisinde rahatlıkla porselen tabak kullanılabilir. Yüzeyi düz ve geniş servis tabaklarında yemekler daha çabuk soğuduğu için kullanılmadan önce tabak ısıtıcılarında bekletilmesi gerekmektedir yemekler tamamen tabağın ortasında olmalı çizgiyi geçmemelidir.

Kenarları kırık olmasın

Yemeklerin estetik açıdan göze hoş görünmeleri için her şeyden önce servis tabaklarının temiz ve bakımlı olması gerekir. Kenarları kırık, parlaklığını kaybetmiş, parmak, su, yağ, nişasta lekeleri olan tabaklar servise çıkarılmamalıdır. Büyük tabaklarda küçük porsiyon halinde sunulursa tabakta çok yer kalır. Bu boşluğu garnitürle ve dekorasyonla doldurmak ise yemeği ikinci plana atar. Bu yüzden tabak ve yemek birbiriyle orantılı olmalıdır.

Dekor abartılmamalı

Uzun tabaklarda genellikle balık ve ördek servisi yapılır. Uzun tabakların dekorasyonu daha incelik ister. Bu tabakların dekoruna çok dikkat etmek gerekir. Dekorasyonu abartmadan, servis esnasında kullanımında düşünerek yemeğin sunumunun yapılması gerekmektedir. Geniş tabaklarda sunulan yemekler hacimli ve göze hitap edecek şekilde düzenlenmeli. Örneğin, kalkan balığı ve jambon dilimi, geniş tabaklarda servise çıkarılır. Dekor hiçbir zaman tabakta sunulan yemeği gizlememeli, tabağı tamamen örtmemelidir. Sunulan yemeğin hacmi ile tabak arasında bir orantı sağlanmalıdır”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir