Yeme Kültüründe Çıta ‘Okullarla’ Yükselişe Geçiyor

Ülkemizde aşçılık okulları sayısı her geçen gün artıyor. Sektöre Türk ve dünya mutfağını tanıyan şeflerin katılacak olması memnuniyetle karşılanıyor.

Bundan yaklaşık 20 yıl öncesine kadar mutfaklarda yabancı şefler bulunurken şimdi bayrağı Türkiye’deki gastronomi okullarını bitirmiş şefler almaya hazırlanıyor. Yemek kültürünün önemli olduğunu fark eden kişiler, soluğu okullarda alıyor. Artık okullar eskisi kadar da uzak değil. Ülkemizde şu an pek çok üniver- sitede yeme kültürünü tanıyan bölümler bulunuyor. Eğitimle kişinin kendisini yetiştirdiğini belirten şefler, okullarda hem teorik bilgiyi hem de uygulamalı bilgiyi öğrendiklerini kaydediyor. Böylece okullu aşçılar, sek- törde sağlam adımlarla ilerliyor.

Gastronomi Derneği memnun

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi Göynük Aşçılık Meslek Yüksekokulu’nun temeli törenle atıldı. Göynükte belediye tarafından 25 yıllığına tahsis edilen alan üzerine inşa edilecek okulda 200 öğrenci eğitim görecek. Okul 5 milyon liraya mal olacak. Yapımı hayırsever bir iş adamı tarafından gerçekleştirilecek olan okulda Türk ve dünya mutfağı üzerine aşçılık ve gastronomi eğitimi verile- cek. Tüm Gastronomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Özdemir de okulda bilinçli, hesap, kitap bilen aşçıların yetişe- ceğini ve mezun olduklarında otellerde görev yapacaklarını belirterek, “Göynük aşçılık ve gastronomi eğitiminde merkez olacak. ABD’de yıllık 20 bin dolara eğitim veren kurumlar var. İnsanlar bu parayı verip oraya gidiyor. Okul açıldığında insanlar buraya gelecek.” diye konuştu.

Okulda Neler Olacak?

Göynük Aşçılık Meslek Yüksekokulu 2 bin 80 metrekare alan- da 5 bin 130 metrekare ise kapalı alana sahip olacak. Zemin ve iki kattan oluşan okulda 6 adet 45 kişilik derslik, 2 adet 20 kişilik derslik, 3 adet dil laboratuvarı, 1 adet bilgisayar laboratuarı, 300 kişilik konferans salonu, uygulama mutfağı, uygulama pastanesi, kasap uygulama atölyesi, restoran ve kafeter-ya üniteleri bulunacak. Okul 2012–2013 eğitim döneminde hizmet vermeye başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir