Anasayfa » Gündem » Sağlık turizminde TÜİK karmaşası ve istatistiki veri güvensizliği son bulmalı

Sağlık turizminde TÜİK karmaşası ve istatistiki veri güvensizliği son bulmalı

Türkiye’de sağlık turizmi atılımı ile ilgili konuşan Medical in Türkiye Genel Müdürü Bilge Fatma Işık, “Sağlık turizminde TÜİK karmaşası ve istatistik veri güvensizliği son bulmalı” dedi. Işık, 2022’nin sağlık turizminde disiplin ve değişim yılı olacağını kaydetti.

Türk sağlık turizminde devamlı olarak artan bir yasa dışı işlemin söz konusu olduğunu belirten Medical in Türkiye Genel Müdürü Bilge Fatma Işık, “Hiçbir sağlık kuruluşu kendi içindeki alanların girdi ve çıktılarını denetlemiyor. Sözde sağlık turizmi yapan sağlık kuruluşları ve seyahat acentelerinin hiçbiri bu alanda yetkili kurumlar değil. Ancak rakamlar incelendiğinde sağlık turizmi alanında çalışma gerçekleştiren binlerce işletme mevcut.” diye konuştu.

Türkiye’ye yılda kaç sağlık turisti geliyor?

TÜİK’in sağlık turizmi alanında açıkladığı verilerin neye dayanarak açıklandığının büyük bir merak konusu olduğunun altını çizen Işık, “Neredeyse herkesin saç ekim uzmanı olduğu bu alanda en düşük fiyatlardan kabul edilen hasta sayıları kime ve neye göre belirlenmektedir? Türkiye’nin marka hastaneleri tüm yasaları ihlal edip tüm aracı, taksi şoförü ya da yurt dışında yaşayan kişi ve kurumlar için “buyur gel, hallederiz” derken bu sayılar ve hukukilik nasıl sağlanacak?” diye sordu.

Bilge Fatma Işık şöyle devam etti: “Türkiye’ye 2019 yılında sağlık turizminde 1 milyon kişiyi ağırladı. Gurbetçi sağlık turisti, kayıt dışı sağlık turisti, sağlığın turistini turistin sağlığı saymak sağlık turizmi sektörünün ayrı sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık turizmi alanında yeterince denetim sağlandığı takdirde Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin tüm bu sorunları çözmesi mümkün. Türk sağlık turizminin gelişmesi adına şu an 310 olan Sağlık Turizmi Aracı Kuruluşu sayısı hızla 1000’li sayılara ulaşmalı. Sağlık Turizminde herkes rolünü doğru etik ve kurallara uygun hale getirmelidir. Yetki ve etik kural gaspı yapmamalı. Bununla birlikte kayıtlı hasta ve kontrollerle disipline edilmelidir.”

#madicalintürkiye #bilgefatmaışık #sağlıkturizmi #sağlık #turizm #tüik #sağlıkturizmiaracıkuruluşları #hastane

 

İnceleyin

GTD, Türkiye’nin sağlıklı mutfağını New York’a taşıdı

New York’da hizmete giren yeni Türkevi binasında Sağlıklı Türk Mutfağı tanıtımı gerçekleştiren Gastronomi Turizmi Derneği, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz