Seyidoğlu Paris SİAL Fuarı’na Katıldı

Seyidoğlu, dünyanın en prestijli gıda fuarları arasında yer alan SİAL’de ilgi odağı oldu.

Gıda sektörünün öncü firmalarından Seyidoğlu, dünyanın en prestijli gıda fuarları arasında yer alan SİAL’de ilgi odağı oldu. Son yıllarda başlattığı ihracat atağıyla yeni pazarlar bulmaya odaklanan Seyidoğlu, 400’e yakın ürün çeşidiyle katıldığı fuarda Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin temsilcilerini ağırladı. Fuarın yeni bağlantılar bulma ve ihracat oranlarını artırma bakımından çok verimli geçtiğini ifade eden Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, “Osmanlının geleneksel lezzetlerini tüm dünyaya tattırmak için gitmedik ülke bırakmayacağız. Gerek Ortadoğu’da gerekse Avrupa ülkelerinde düzenlenen hemen her fuara katılıyoruz. Hedefimiz şu anda 10 ülkeye yaptığımız ihracatı 20 ülkeye çıkarmak” diye konuştu.

100 Ülkeden 5 Bin 900 Firma Fuardaydı                                                                                                                                                              Dünyanın en büyük gıda fuarlarından olan SIAL Gıda Fuarı 21-25 Ekim tarihleri arasında Paris’te binlerce ziyaretçiye kapılarını açtı.Fuara 100 ülkeden 5 bin 900 Firma stand açarak iştirakçi olarak katılım sağladı. Türkiye ise Milli katılım olarak 9000 metrekare ve 208 iştirakçi firma ve kuruluş ile ön plana çıktı. Seyidoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarlarından olan SIAL Gıda Fuarına katılarak ürünlerini tanıttı. Fuarda kurulan standında Seyidoğlu ve yan markaları olan Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss ürünleri de tanıtıldı.

Yatırım ve Tanıtım Faaliyetleri Sürecek
Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, fuara her yıl katıldıklarını belirterek “en yeni ürünleri ilk defa bu fuarda sergiliyoruz. Seyidoğlu markasıyla 400’e yakın ürün yelpazesine sahibiz. 2012 yılında 20’den fazla yeni ürünle müşterinin damak tadını zenginleştirdik. Ana işimiz olan helva reçelin yanı sıra çok sayıda tatlı çeşidini de üretmeye başladık. Seyidoğlu Gıda 2002 yılında temelini attığı 8 bin metre karelik fabrikasında günlük 25 ton helva, 20 ton tahin, 40 ton reçel, 10 ton fındık kreması üretimi yapıyor. Hem ürün çeşidini artırmak hem de yeni pazarlara açılmak için Hadımköy’deki fabrikamızın hemen yanında 3 bin metrekarelik bir ek fabrika yatırımına başladık. 2013 yılı itibariyle kapasitemizi ciddi oranda artıracağız” dedi.

 

Genel içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir