Taşkesti Su’dan HoReCa’ya geri dönüşümlü yatırım 

Haber: Hatice Ünal Bilen

Geçtiğimiz yılki büyümesini 2023’te de devam ettiren Taşkesti Su, yılın ikinci yarısına geri dönüşümlü cam şişe su ürünü yatırımıyla girmeye hazırlanıyor. Çevre dostu ve ekonomik ürün özelliğiyle ev dışı tüketim kanalında ciddi bir ivme yakalamayı hedeflediklerini kaydeden Taşkesti Su Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özal, “Heyecanlıyız, bu ürünümüzle sektöre yeni bir dinamik katacağız” dedi.


2008 yılında Bolu Kaynak Suları İşletmeleri Ticaret A.Ş. bünyesinde üretim faaliyetlerine başlayan doğal mineralli su markası Taşkesti Su, geçtiğimiz yılki büyüme trendini bu yıl da devam ettiriyor. Yılın ilk altı ayını başarıyla geçirdiklerini kaydeden Taşkesti Su Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özal, “Bu yıl da 2022 yılındaki büyümemizi sürdürmeyi başardık. İlk altı ay bizim açımızdan çok başarılı geçti.” dedi ve 2023’ün ikinci yarısında geri dönüşümlü (depozitolu) cam şişe su ürününü piyasa süreceklerini belirterek, “Bu ürünün hem çevre dostu hem de ekonomik bir ürün olması nedeniyle oldukça heyecanlıyız. Bu ürünümüzle sektöre yeni bir dinamik katacağız.” ifadelerini kullandı.

“Su pazarında önemli bir yer edindik”

Ev dışı tüketim kanalının gelişen sanayi ve turizm imkanlarıyla birlikte önemli bir büyüklüğe ulaştığına işaret eden Özal, sektörel dinamiklerin doğru analiz edilmesi ve müşteri ihtiyaçlarının doğru tanımlanmasının önemine dikkat çekerek, “Bizler de bu süreçleri doğru yöneterek bu pazarda önemli bir yer edindik.” şeklinde konuştu.

Ev dışı tüketim kanalında 19 lt damacana su, 15 lt cam damacana su, 0,75 lt ve 0,33 lt cam şişe su ve 250-200 ml pet bardak su ürünleriyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen Özal,  markaya özgün özel ve ödüllü tasarıma sahip premium cam şişe su ürünlerini pek çok seçkin nokta ile tüketicilerle buluşturduklarını belirtti. Mehmet Ali Özal, markanın sektöre sunduğu ayrıcalıkları şu sözleriyle aktardı: “Öncelikle üretim tesisimiz ve su kaynaklarımız Bolu’nun el değmemiş coğrafyasında bulunuyor. Doğal mineralli su kaynağımız tamamen korunaklı ve yerleşim yerlerine oldukça uzak. Bu nedenle gerek mineral değerleri gerekse doğallığı olarak ön plana çıkıyor. İçerdiği kalsiyum oranı 76,4 mg/L bu değer oldukça iyi bir değer. Ayrıca pH değeri 8, bu da suyumuzu alkali sular grubunda olduğunu gösteriyor. İçerdiği düşük sodyum değeri ile de sodyum diyetine uygun olarak tescil edilmiştir. Bu özel doğal mineralli suyumuzu, doğanın ferahlığından ve Bolu Dağları’nın karacalarından ilham alarak özel tasarlanan premium cam şişemizde HoReCa kanalına sunduk. Ayrıca diğer ürünlerimizle birlikte de ev dışı tüketim kanalının diğer ihtiyaçlarını da karşılamaktayız. Bunu yaparken eşsiz ürünümüzü kaliteli hizmetle birleştirdik.”

Taşkesti Su Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özal’ın aktardığı bilgilere göre, ürünlerde kullanılan tüm ambalajlar, belirlenen kalite ve hijyen kriterleri ölçütünde onaylı tedarikçilerce sağlanıyor. Suyun özellikle herhangi bir koku ve sair ambalaj hatasını kaldıramayacak bir ürün olması sebebi ile şirketin satın alma ve kalite kontrol süreçlerinin oldukça sıkı olduğunu vurgulayan Özal, “GCA ile iş birliğimiz sonucu ortaya çıkan özel tasarım 0,75 lt ve 0,33 lt cam şişelerimiz tüm paydaşlarımız tarafından çok beğenildi, özgün ve markamızın hikayesini yansıtan bir tasarım ortaya çıktı. Bunun sonucunda da ülkemizdeki en prestijli tasarım yarışmalarından Ambalajın Ay Yıldızları 2020 yılı finalisti olarak bronz tasarım ödülünü almaya hak kazandı.” dedi.

“Geri dönüşümlü cam şişe suyu yelpazemize ekliyoruz”

Şirketin doğal mineralli su pazarındaki büyüklüğüne ve önümüzdeki döneme ilişkin yatırımlarına değinen Mehmet Ali Özal, Türkiye’nin 27 şehrinde aktif satışlarının olduğunu söyledi. İstanbul ve Ankara pazarında iyi bir konumda olduklarının altını çizen Özal, “Üretim tesisimize yakın pazar olan Batı Karadeniz ve Doğu Marmara bölgelerinde pek çok ilde satışını yapmış olduğumuz ürünlerde pazar lideriyiz. İzmir, Antalya, Muğla, Konya, Eskişehir, Samsun, Ordu gibi pek çok büyük şehirde ise güçlü bir yapılanmamız mevcut. Bu yıl yeni ve yenilikçi ürünümüz olan geri dönüşümlü cam şişe su ürünümüzü ürün yelpazemize katmayı planlıyoruz. Orta vadede planladığımız 0,5 lt -1,5 lt ve 5 lt pet şişe su üretim hattı çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Taşkesti Su Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özal, şirketin teknolojiye dönük yatırımlarından da bahsetti. Ambalajlı su ürününün yüksek hijyen standartları gerektirdiğini belirten Özal, bu doğrultuda gelişen robot teknolojisiyle istifleme, paletleme, palet bozmada robotlardan destek aldıklarını ve üretim süreçlerinin tamamında otomasyon ve ERP kullandıklarına vurgu yaptı. Özal, tüm üretim süreçlerinde daha az enerji tüketimiyle verimli üretim hedefi doğrultusunda birçok yatırımlarının olduğunu da sözlerine ekledi.

“Yeni pazarlara açılmak hedefindeyiz”

2015 yılından bu yana ihracat yaptıklarını ifade ederek sözlerini sürdüren Özal, “Şu anda aktif olarak Katar, Umman, Filistin, İngiltere, Güney Afrika, Makedonya, Malezya, Libya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapmaktayız. Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarına yakında giriş yapacağız.” diye belirtti ve şirketin kısa vadeli hedeflerinin  mevcut yurt dışı pazarda büyürken yeni pazarlara da açılmak olduğunu söyledi.

“Türkiye’de su pazarı 23 milyar TL büyüklüğe ulaştı”

Türkiye’de ambalajlı su pazarının gelişimini de değerlendiren Mehmet Ali Özal, ülkemizde pazarın  10.7 milyar litreye ve 23 milyar TL büyüklüğe ulaştığını kaydetti. Pazarın halen gelişmekte olduğuna dikkat çeken Özal, önümüzdeki on yıl içinde bu büyümenin artarak devam etmesi öngörüsünü paylaştı. Bu noktada Türkiye ve dünyadaki tüketici eğilimlerini yorumlayan Özal, özellikle pandemi sürecinde ambalajlı su tüketimine ilginin arttığına dikkat çekerek, “Başta pet bardak su ürünümüze tek porsiyonluk tüketim olması nedeniyle yoğun talep oluştu. Bunun dışında suyumuzun içerdiği mineral miktarı ve mineral dengesi nedeniyle doğal mineralli su olarak Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmesi, özellikle bilinçli tüketici tarafından tercih sebebi oldu. Bu nedenle oluşan sağlık ve hijyen hassasiyeti restoran ve otellerin markamıza olan ilgisini artırdı.” diye konuştu.

#taşkestisu #mehmetaliözal #doğalminerallisumarkası #BoluKaynakSularıİşletmeleriTicaret #su #geridönüşümlücamşişesu #geridönüşüm #yatırım #2023 #horeca #hotelrestaurantcafe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir