Tatilciler bu yaz erken rezervasyonla tasarruf edecek

Günümüzde, tatil planlarını son dakikaya bırakan kişi sayısında büyük bir azalma yaşanıyor. Artık çoğunluk yaz sezonunda çıkacağı tatili erken rezervasyon döneminde satın alarak, indirimli fiyatlardan yararlanıyor. Yüzde 45’e varan indirimlerin yapıldığı erken rezervasyonda ilk dönemin sonuna gelindi.

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, Türkiye’deki erken rezervasyon kampanyalarının ilk döneminde 2013 yaz sezonu için yaklaşık 100 bin satış yapıldığını söyledi. Karayal, bu yaz toplamda ise yaklaşık 600 bin erken rezervasyon yapılacağını öngördüklerini vurguladı. Erken rezervasyon kampanyasının ikinci döneminin cazip indirimlerle devam ettiğini söyleyen Karayal, erken rezervasyon yaptıran tatilcilerin yalnızca fiyat avantajına değil, tesislerin müsait olması nedeniyle en fazla tercih imkanına da sahip olduklarını belirtti.

Türkiye’nin lider turizm portalı olan Tatilsepeti’nin kasım ayında başlayan erken rezervasyon kampanyasının birinci dönemi 8 Ocak’ta son buldu. Yüzde 45’e varan indirimlerin yapıldığı erken rezervasyonun birinci döneminde, tatilcilere çok cazip fiyatlarla tatillerini planlama fırsatı sunuyor. Artık günümüzde birçok tatilci, tatillerini son dakika planlamak yerine erken rezervasyon dönemini kaçırmayarak ekonomik fiyatlardan yararlanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda erken rezervasyon sigortası da tatilcilere büyük rahatlık sağlıyor.

“ERKEN REZERVASYONUN İLK DÖNEMİNİ KAÇIRMAYANLAR TOPLAMDA 120 MİLYON TL TASARRUF ETTİ”

Türkiye’de erken rezervasyon kampanyaları arasında en fazla seçeneği sunan Tatilsepeti.com’un Yönetici Ortağı Kaan Karayal, tüm
sektördeki erken rezervasyon kampanyalarının ilk dönemindeki satışlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Türkiye’de erken rezervasyon kampanyalarının ilk dönemi kapsamında 2013 yaz sezonu için yaklaşık 100 bin kişiye tatil satıldığını söyleyebiliriz. Tatilini erken rezervasyonla alan bir tatilci, günlük konaklama bedeli olarak ortalama 270 TL yerine indirimler nedeniyle 150 TL ödeyebiliyor. Erken rezervasyonun ilk döneminde tatil satın alan 100 bin kişinin iki kişilik bir tatil paketi aldığını düşünür ve dolaylı yoldan 200 bin kişi olacağını hesaplarsak, bu rakamdan yola çıkarak, erken rezervasyon döneminin ilk periyodunda tatil satın alan tatilcilere toplamda yaklaşık 120 milyon TL tasarruf ettirildiğini söyleyebiliriz. Bu dönemde satışı yapılan tatillerde en çok tercih edilen destinasyonların ise Kemer, Belek, Side, Bodrum ve Çeşme olduğunu belirtebiliriz. Erken rezervasyon kampanyalarına olan ilginin önümüzdeki aylarda da büyük bir yükselişle artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Bu yıl toplamda yaklaşık 600 erken rezervasyon yapılacağını öngörüyoruz. Bu rakamdan yola çıkarsak sektörün erken rezervasyon satışlarında geçen seneye oranla bu yıl yüzde 20 büyüyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca, bu yaz erken rezervasyonla tatile gidecek olan tatilcilerin yapılan indirimlerle toplamda yaklaşık 650 milyon TL tasarruf edeceğini tahmin ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir